петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ММФ: Криза ће бити дубља, а опоравак спорији
Хроника

ММФ: Криза ће бити дубља, а опоравак спорији

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. април 2009.

Вашингтон – Ова година је изгубљена: глобална економска криза биће дубља, а опоравак спорији и током 2010. године – најновија је злокобна прогноза Међународног монетарног фонда истакнута у полугодишњем извештају Бретон-Вуд институције о светским економским перспективама.

„Глобална економија је у тешкој рецесији изазваној разорном финансијском кризом и акутним губитком пословног поверења: државе које представљају 75 одсто глобалне економије чека осетни пад производње по глави становника”, процењује ММФ.

Мукотрпни спори опоравак глобалног финансијског система резултираће масовном бежанијом инвеститора из земаља у развоју, драматичним скоком незапослености, падом трговинског промета (11 одсто) и незабележеним таласом банкрота... упозорава још Међународни монетарни фонд, апелујући за дозирану, одлучну и уједињену акцију центара политичке и финансијске моћи.

Недавна прогноза извршног директора ММФ-а Доминика Штрос-Кана да ће „2009. година бити ужасна за текући глобални финансијско-економски поредак, са благо назначеним опоравком негде током 2010. године”, тако је јуче је само детаљно разрађена.

Први пут у последњих 60 година светска економија забележиће пад привредне активности, и то за 1,3 одсто.

Лањска процена ММФ-а да ће свет у 2009. години забележити привредни раст од 3,9 одсто подсећа данас на аматерски оптимизам. Почетком 2009. ММФ је веровао да ће светска привреда ове године исказати мршав, али ипак позитиван, привредни раст од 0,5 одсто. Авај, у центру Бретон-Вуд институције сада се показује да су очекивања брже стабилизације светских финансијских тржишта и већег прилива кредита потрошачима и бизнису била неоснована.

Према најновијој процени ММФ-а, све водеће светске економије – предвођене Америком – суочиће се са својеврсним замирањем активности. „САД остају епицентар кризе. Америчка привреда забележиће пад од 2,8 одсто” (највећи од 1946. године), истиче ММФ. Истовремено, економије осталих чланица Г-8 још више ће посрнути. По ММФ-у, другу најјачу економију света, Јапан, у 2009. години чека пад привредног раста од 6,2 одсто, Русију од шест одсто, Немачку од 5,6 одсто, Велику Британију од 4,1 одсто, Канаду од 2,5 одсто...

Међу новонастајућим економским силама из света у развоју, Кина ће забележити позитивни економски раст (6,5 одсто ове и 7, 5 одсто у 2010. години) – истина далеко нижи од доскора очекиваног. Посустајање и успоравање економског раста чека и Индију (на 4,5 одсто), Мексико (3,7 одсто)...

Регионе централне и југоисточне Европе не чекају ведри дани, вели ММФ, упозоравајући на широки отклон тог дела Старог континента ка рецесији. Главни извори капитала и кредита углавном су пресушили на истоку Европе, па су неке тамошње државе, међу њима Србија, Мађарска, Румунија, Украјина и Летонија, већ закуцале за помоћ пред вратима ММФ-а.

„Постоји потреба да се хитно направи нова шема, или прошире постојеће, узајамне помоћи ЕУ како би се заједнички одговорило на тешкоће у ЕУ, а идеално би било да се то уради и у свим земљама које се граниче са Унијом”, предлаже ММФ у јучерашњем извештају о светским економским перспективама.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер