петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Млађан Динкић: УРС прераста у покрет
Хроника

Млађан Динкић: УРС прераста у покрет

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 10. јун 2011.

Београд - Уједињени региони Србије ускоро ће добити једну нову, за многе неочекивану форму. Желимо да направимо потпуно супротну политичку структуру од постојећих у Србији, да вођа партије не буде човек од којег све зависи, већ да добро организујемо велики број способних индивидуалаца, који ће као један снажан покрет помоћи да се Србија у наредним годинама до краја децентрализује и да се разбије партократија.

Ово прерастање УРС из уније странака у покрет је заправо оно главно чиме се сада бавим - истиче у разговору за Данас председник УРС и шеф посланичке групе тог савеза у Народној скупштини Млађан Динкић. Овом приликом Динкић ексклузивно најављује - за среду, 15. јун, скупштинску расправу о закону о финансирању локалних самоуправа, за 19. август, Преображење, почетак нове кампање УРС за наставак децентрализације и почетак разбијања партократије, а за 2. октобар почетак предизборне кампање УРС, великим скупом у Београдској арени.

Како оцењујете реформске резултате Владе Србије?

- Испуњавање обавеза из Акционог плана за стицање статуса кандидата за ЕУ напредује добро. Само два закона могу бити проблематична, о реституцији и повраћају имовине локалним самоуправама. Верујем да ће и ту ипак бити све у реду. Међутим, у Србији постоји потреба за реформама у низу сектора, које се не дешавају. Лоше се осећам када испада да све добро што треба да се уради за Србију произилази као последица притиска некога са стране, ЕУ, ММФ, Светске банке. У том смислу, реформски капацитет садашње владе је веома низак. Влада као да буквално ради само онолико колико јој то тражи ЕУ.

Зашто?

- Зато што владу не воде адекватни људи. Вођење владе није проактивно, већ долази као реакција на захтеве са стране, притиске, штрајкове. Нема нових идеја, не иде се у сусрет проблемима. Ја јесам учествовао у тој влади, био сам разочаран и док сам био њен члан, а сада још више.

Када помињете људе који воде владу, мислите на премијера или има више одговорних?

- Премијерско место је кључно, место министра финансија је кључно и ако ту имате спорост, пасивност и безидејност, онда не можете очекивати да влада буде спејс шатл.

Значи, остајете при критикама на рачун Мирка Цветковића?

- Да. Мислим да је његов избор за премијера највећа грешка Демократске странке у протеклих десет година.

Он је проблем као личност или...

- О томе сам већ све рекао. Он је личност за други посао. За овај који обавља није. Што не значи да, на пример, није добар консултант.

Да ли би Тадић био идеалан премијер?

- Био би бар десет пута бољи од Цветковића. Али, ДС је после избора у мају 2008. заслужила демократско право да одабере председника владе. Шта ће бити после следећих избора, видећемо.

Ваша странка има пет министара у Влади Србије. Дакле, морало би да буде и њихове одговорности за резултате владе?

- Свакако треба да има свој део одговорности. Они одговарају за секторе које воде и прилично сам задовољан њиховим резултатима. Међутим, ево вам један пример. На предлоге из домена привреде које дају Верица Калановић и Небојша Ћирић на одговор и мишљење Министарства финансија чека се недељама и месецима, а онда добију реакцију тек када то што траже више није битно. Проблем је и даље у спорости, неефикасности, траљавости и недостатку координације у влади.

Цветковић је и министар финансија. Хоћете да кажете да он блокира предлоге министара из Г17?

- Не, не мислим то, већ је одлучивање сувише споро, а онда се та спорост приликом реконструкције владе још и награди тиме што добије да води и Министарство финансија.

Шта се дешава с развојем Уједињених региона Србије?

- Два највећа проблема Србије су централизам и партократија. То мора да се промени, а ми у УРС свесни смо да то не може да уради једна странка самостално, нити да је то могуће урадити за пар дана. Прва фаза у нашој борби против централизације је наша петиција, где смо прикупили преко пола милиона потписа и изборили се да најважнији закон из те петиције, онај о финансирању локалних самоуправа, дође на дневни ред Скупштине Србије, следеће среде, 15. јуна. То је само почетак децентрализације, јачање градова и општина. Наредна фаза биће јачање месних заједница, као основних ћелија свих наших градова и општина. С друге стране, сматрамо да је крајње време да се разбије партократија, која је основна препрека позитивној селекцији кадрова у нашем друштву и разлог што најспособнији људи, најстручнији и млади, беже из политике. Наш први корак у том смеру биће борба за деполитизацију и професионализацију у свим јавним и комуналним предузећима.

Помиње се да УРС преговара с разним људима, између осталих с Драганом Марковићем Палмом, ви лично сте разговарали с Миланом Панићем, а и Горан Кнежевић, први човек СНС из Зрењанина, вам је фаворит.

- Једна странка не може сама да обави задатке које сам помињао, ми ћемо на наредне изборе у Србији ићи као покрет, не као странка јер наш програм превазилази било коју странку. И сам УРС ће ускоро добити једну нову, за многе неочекивану форму. Ми смо сада унија политичких партија, удружења грађана, истакнутих појединаца, укупно их је 35 у УРС. Али, свесни смо да нам је потребна помоћ и снага потпуно независних, јаких појединаца и желимо да направимо потпуно супротну структуру од постојеће, да вођа партије не буде човек од којег све зависи, већ да добро организујемо велики број способних индивидуалаца, који ће као један снажан покрет помоћи да се Србија у наредним годинама до краја децентрализује и да се разбије партократија. Ово прерастање УРС из уније странака у покрет је заправо оно главно чиме се сада бавим.

А, где је ту ваша одговорност?

- У политику сам ушао када су велике странке већ направиле систем партократије. Седам година сам у њему и осећам мој део одговорности за обе ове ствари против којих се боримо, али сада више не желим да се то настави, доста ми је тога. Ево, ја желим први да иницирам да се то промени, али не могу сам. Позивам и остале, све странке то морају да прихвате, али не само на речима, већ и на делима, да се донесу закони који ће онемогућити партократију. Данас имамо преко пола милиона потписа и један покрет који се снажно развија и ваља, вођен Уједињеним регионима Србије. Циљ је суштинска модернизација и демократизација Србије.

Учешће у покрету неће подразумевати да неко постане члан странке, Г17 или неке друге из УРС?

- Свакако да неће. Имаћемо, на пример, у нашим редовима неке угледне привреднике који неће да уђу у политичку партију, имаћемо стручњаке из разних сфера, младе људе, пољопривреднике, али пажљиво ћемо водити рачуна да ту не буде нико ко нам долази из неког материјалног интереса, да би добио посао преко политике, на пример.

Како оцењујете одлуку ЛДП и Чедомира Јовановића да ускрате подршку сету закона за децентрализацију, који предлаже УРС?

- Морам да кажем да је Чеда Јовановић за мене једно велико разочарење. Када говори о неким идејама, то звучи примамљиво, на месту, али у пракси никада не буде ништа. Све се заврши на реторици. То код њега траје већ низ година. Он је био први политичар с којим сам разговарао о идеји децентрализације, пре месец и по дана, управо јер се за њу на речима залаже. Он је то тада подржао и чак је и једини председник општине из ЛДП, Миливој Вребалов из Новог Бечеја, потписао нашу петицију. А онда, када је видео да смо скупили више од пола милиона потписа и да расте рејтинг УРС, а да подршка ЛДП-у опада, кренуо је у нападе на нас, из чисто страначких, себичних интереса. Чеда је ушао у зачарано коло, стално критикује, а нема конкретних решења.

Чули смо да 2. октобра следи предизборна конвенција УРС. Да ли је то тачно?

- Прво, на Преображење, 19. августа, крећемо у наставак кампање за децентрализацију Србије и изаћи ћемо с конкретним предлогом за почетак разбијања партократије, а то је професионализација управљања јавним предузећима. Претходно ћемо разговарати и с Транспарентност Србија. о њиховим идејама и предлозима. Затим 2. октобра, у Београдској арени, планирамо први предизборни скуп и тог дана крећемо у предизборну кампању.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер