субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Млађан Динкић: Осећам одговорност и грижу савести, али сам јако срећан што нисам у Влади
Хроника

Млађан Динкић: Осећам одговорност и грижу савести, али сам јако срећан што нисам у Влади

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 17. јул 2011.

Пет месеци пошто је поднео оставку на вицепремијерско место Млађан Динкић тврди да му није жао што је избачен из Владе.

- Напротив, јако сам срећан што нисам у Влади, учинили су ми услугу. Сада много више могу да разговарам са људима из различитих области и крајева, као и да размишљам шта је све потребно урадити у Србији како бисмо имали бољу државу - каже лидер Уједињених региона Србије у разговору за Пресс и додаје да је ова влада рекла шта је имала и да нема више никаквих очекивања од ње.

Зашто је онда УРС остао у Влади, ако постоји само на папиру?

- Због стабилности земље. Друго, УРС је задржао своје министре како бисмо испунили две ствари - да Србија добије статус кандидата за приступање ЕУ и да се заврше пројекти које смо започели у области индустрије, као што је лансирање новог "Фијатовог" аутомобила у Крагујевцу. То је крајњи домет садашње владе. Не кажем да су та два циља мала, али грађанима Србије треба много више од тога. И надам се да више неће килавити са слањем европских закона у Скупштину, чиме су без потребе ставили на коцку нашу европску агенду.

Мислите да смо довели у питање кандидатуру за ЕУ до краја године?

- Законе о јавној својини и реституцији требало је да усвојимо до краја лета, јер знамо да је Европска комисија желела пре годишњих одмора да оцени те законе, како би у октобру предложила, а у децембру дала кандидатуру. Није ми јасно зашто касне.

Гледајући са стране, јесте ли уочили који је највећи проблем у Србији?

- Систем, мора да се мења систем. Ако не променимо систем биће исто без обзира ко је на власти.

Како да се мења систем?

- Децентрализацијом, "департизацијом" и смањењем бирократије. Власт треба приближити грађанима, народ треба да се пита, а не партијске централе, бирократија треба да буде у функцији привреде, а не обрнуто. Те три ствари су највећа кочница бржег напретка Србије.

Од пет закона о децентрализацији Србије које сте предложили, усвојен је само један. Јесте ли то доживели као победу или пораз?

- То је победа свих градова и општина, јер је усвојен кључни закон. Без обзира на то што се ради о пет закона, три су основна предлога. Биће усвојен и други закон о враћању имовине локалним самоуправама. Једини закон који ова скупштина нема храбрости да усвоји је закон о директном избору градоначелника.

Прозивају вас да сте уцењивали Владу са усвајањем тога закона, јер бисте у супротном отказали подршку?

- Не. Од старта смо имали подршку Драгана Ђиласа, као човека који води највећи град. Пре него што је предлог стигао у парламент, договорили смо се и са Тадићем.

Сада крећете у кампању за "департизацију", али вас је Влада предухитрила препоруком да се директори убудуће бирају на конкурсу.

- Добро је кад Влада слуша глас народа и кад делује у складу са тим. Међутим, Влада је урадила само први корак који је у добром правцу, али је недовољан. Ми смо за промену система у којем партије руководе кадровском комисијом, што нас је и довело у ситуацију да се и кафе куварице деле по страначким квотама.

Шта још мора да се уради?

- Тражимо промену закона о јавним предузећима, да се Влада више не меша у избор директора, да се они бирају на јавним конкурсима а не на партијским комисијама, да њихову селекцију раде независне и професионалне фирме за управљање људским ресурсима, као што се то ради и у приватним компанијама. Тражимо да се држава повуче из управних одбора и да остане само у надзорним одборима. Хоћемо и да се одвоји мандат директора од Владе, да не буде као до сада када се формира влада, да се по квотама расподељују и директори јавних предузећа.

Али и ви сте са коалиционим партнерима извлачили из шешира коме ће припасти које предузеће?

- Не баш тако, али у томе смо сви учествовали. Негативна селекција кадрова је морално разорила друштво. Толико се отишло предалеко да вероватно половина чланова свих странака у Србији улази у странке да би добила посао и гледа само свој лични интерес. То сад коначно мора да се промени. Ми прихватамо наш део одговорности и спремни смо да се то прекине. Очекујемо да то прихвате и друге странке, све, и у власти и у опозицији. Само се консензусом релевантних партија може то зауставити.

У праву сте, али до јуче сте били у власти. Зашто ништа нисте променили, него сте се тога сетили тек када сте иступили из Владе?

- Осећам одговорност и грижу савест што нисам више учинио за заустављање тог процеса. Међутим, никад нисам био у позицији да водим Владу, да бих то променио. Правила игре, па и партократију, диктирају највећи. Ја сам увек био мањински партнер, зато сада и тражим већу подршку грађана.

Да, али то сте радили и ви из УРС?

- Да, и понављам, прихватам свој део одговорности и желим да то заједно са другима променим. Сам могу да покренем то питање, али сам не могу променити партократију. Зато тражим већу подршку. До сада сам настојао, где год сам могао, да предлажем стручњаке који немају везе с партијом; пример је директор Комерцијалне банке који је у тешкој ситуацији направио другу најјачу банку у Србији.

Има ли који способан директор из ДС или СПС? Или су само ваши кадрови стручњаци?

- Сигурно да их има. Не кажем да су сви партијски људи неспособни, али била је то чиста подела партијског плена.

Којег директора бисте одмах сменили, а именован је по партијској линији?

- Неозбиљно је да директор "Железница Србије" не сматра да је приоритет да завршимо железницу на Коридору 10, него пруга Лозница-Ваљево. Она јесте важна, али сигурно није важнија од Коридора 10. Не знам како је могуће да се нико не пита зашто тендер за термоелектране траје две године. Нисам чуо за такав случај. Последњи капитални објекти у енергетском сектору урађени су још за време Тита, што је поражавајуће.

Страхујете ли од неуспеха на изборима, пошто готово сва истраживања говоре да сте удвостручили подршку после кампање за децентрализацију, али да то још није довољно да пређете цензус?

- Само гледајте. Бићу незадовољан уколико УРС не буде забележио двоцифрен резултат. Апсолутно ме не занима да будемо само у парламенту, већ да имамо већу подршку како бисмо мењали систем.

Шушка се да ћете с Расимом Љајићем у коалицију?

- Љајић је апсолутно компатибилан с нама и мислим да наша победа у Бору показује да тим који побеђује не треба мењати. Заинтересовани смо за коалицију с Љајићем и волели бисмо да до ње дође. Разговараћемо.

Помиње се да би Милан Панић могао да вам буде један од изборних адута. Спремате ли још неко изненађење?

- У нашем покрету желимо да окупимо људе из свих области живота. Од пољопривредника до познатих режисера, уметника свих категорија. На нашој листи има места и за угледне привреднике којима желимо да омогућимо да уђу у владу и директно утичу на побољшање привредног амбијента.

Какве акције можемо још да очекујемо од УРС?

- Крајем лета излазимо са програмом савремене аграрне политике, јер Србија може много више да уради у пољопривреди. На Преображење започињемо кампању у Београду. Почетком септембра у Нишу ћемо представити 50 кандидата за градоначелнике и председнике општина у срединама у којима идемо на победу. У изборну кампању крећемо 2. октобра из Београдске арене.

Имате ли премијерске амбиције?

- Партија која у владајућем блоку добије највише гласова треба да одреди премијера. То је златно демократско правило и треба га поштовати.

Која је најбоља будућа влада?

- Она која је састављена од способних људи спремних на децентрализацију, да промене систем, разбију партократију, смање бирократију, приближе власт народу...

Не очекујете да владајућа коалиција остане у овом саставу после избора?

- То зависи од изборне воље грађана...

Сигурно планирате да се вратите у министарску фотељу?

- Лично ми није важно да ли ћу бити у будућој влади, важно ми је да за идеје УРС добијемо што већу подршку грађана. Желим да дођу нови људи са новим идејама, јер сматрам да жабокречина са постојећим саставом не може да се разбије.

Ко од министара није заслужио да буде тренутно на тој позицији?

- Минимум 10 министара.

Хоћете ли нападати ДС у кампањи?

- Нећемо нападати ниједну странку, него само проблеме.

У каквим сте тренутно односима са председником Тадићем?

- Коректним.

А са Дачићем?

- У коректним и са Дачићем.

Да ли бисте ушли у владу са демократама ако поново предложе Цветковића за премијера?

- Ја лично никада.

Кога бисте подржали из ДС за председника владе?

- Ђилас је дефинитивно најбољи кандидат ДС за премијера.

Подршком Горану Кнежевићу за градоначелника Зрењанина отворили сте сумње да намигујете напредњацима.

- Ма не, подршка Кнежевићу је подршка њему лично. Он је био један од најбољих градоначелника у Србији. Добро га познајем, врата УРС су за њега увек отворена.

Какав је ваш одговор уколико вас случајно Николић и Вучић сутра позову да правите владу?

- Не размишљам уопште о томе.

Пошто сте се Прессу поверили да сте најбоље сарађивали с Војиславом Коштуницом, да ли се сада чешће чујете?

- Не, али морам да кажем да су ме Коштуница и ДСС разочарали наступом у Скупштини око закона о децентрализацији. Наступили су потпуно политикантски и показали да су малог формата.

Зашто сте с Чедомиром Јовановићем попили први чај после смене у Влади?

- То је била игра случаја.

Јесте ли се покајали, пошто вас из ЛДП оптужују да сте деструктивни, да сте својим амбицијама да опстанете у политичком животу угрозили земљу?

- То ме не чуди, пошто су у ЛДП фрустрирани јер их је УРС озбиљно прешишао рејтингом. Реагују политикантски јер се плаше за своју судбину.

Оптужују вас и да сте УРС регистровали као удружење грађана, а не политичку странку?

- Како другачије регистровати коалицију? Када неко не зна шта да нам замери, онда узме па нас и за то прозива. Све коалиције које постоје су регистроване на тај начин. Имамо исту форму као свака друга коалиција, а уосталом УРС је покрет.

Који адут припремате за кампању, попут "Фијата" пред прошле изборе?

- Нисам више у Влади, али важно ми је да тај нови аутомобил угледа светло дана, да крене масовна производња и да се продаје на светском тржишту. То ће за мене бити највећи успех као министра економије, без обзира што то нисам дочекао на тој позицији.

Остајете ли при намери да први купите нови модел "фијатовог" аутомобила из Крагујевца?

- Договорио сам се са менаџментом "Фијата" да ми резервишу први ауто који изађе с трака. Планирао сам да "пежо 206" стар 12 година, који сада возим, продам, а да купим тај нови модел. 

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер