петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Млађан Динкић: Нећемо се повлачити пред нападима
Хроника

Млађан Динкић: Нећемо се повлачити пред нападима

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 15. децембар 2008.

Председник Г17 плус Млађан Динкић најавио је јуче да тој партији потребна унутарстраначка реформа јер ће у странци бити места за све оне који желе да промене Србију, али да ће из Г17 морати да оду сви они којима су, како се изразио, „паре попиле мозак“. Он је навео и да ће реформа странке бити пример странкама које су далеко веће и јаче како те ствари треба да се ураде. Динкић је, као једини кандидат за председника, навео да ће прихватити кандидатуру за нови председнички мандат у Г17 плус само уколико добије подршку за унутарстраначку реформу. „Сви они којима је новац попио мозак и који су у партији због личних интереса више немају места у Г17 плус, али то, пре свега, важи и за друге веће партије у Србији, које имају и већи број чланова и функција и привилегија“, истакао је он. Динкић је рекао да ће се Г17 плус залагати за потпуну ревизију плата у јавним предузећима и да тај захтев не сме остати на нивоу партије, већ на нивоу државе, истичући да свако мора да преузме личну одговорност за своје поступке. - Поручујем онима који нам дају добронамерне савете да ћемо те савете прихватити, али онима који нас нападају с намером да нас склоне с политичке сцене, да се нећемо повлачити - рекао је Динкић. Лидер Г17 је најавио да странка неће одустати од борбе за европску и економски јаку Србију упркос нападима којима је изложена на политичкој сцени. Он је рекао да ће та странка прихватити све добронамерне критике, али да неће одустати од својих приоритета, односно од залагања за улазак Србије у Европску унију, привредног развоја и регионализације Србије. Према његовој оцени, пут ка ЕУ умногоме зависи од Србије и она мора да одржава добре односе са суседима, а не да измишља сукобе. „Неки фиктивно праве непријатеље јер не могу да понуде решења за реалне проблеме. Нису нама непријатељи ни БиХ, ни Хрватска, ни Црна Гора, ни Македонија“, рекао је Динкић и додао да је потребно унапређење сарадње упркос проблемима који су постојали у прошлости. Динкић се заузео да се, након што све земље западног Балкана буду стављене на белу шенгенску листу, укину граничне и царинске баријере између тих држава. Говорећи о европским интеграцијама Србије, Динкић је додао да има неких ствари које не зависе директно од ЕУ и које је могуће урадити у наредној години и као пример навео остваривање услова за укидање виза и постизање европских стандарда који ће довести до кандидатуре за чланство у ЕУ. Изборној скупштини су се обратили и министар без портфеља и председник Странке демократске акције Сулејман Угљанин, председник „Заједно за Шумадију“ и градоначелник Крагујевца Верољуб Стевановић и гости из иностранства - посланик у пољском парламенту Витолд Ситарз, који је прочитао писмо подршке премијера Пољске и некадашњи премијер Словачке Микулаш Џуринда.

Нови чланови Председништва На редовној изборној скупштини Г17 плус данас ће бити изабрани председник странке, потпредседници и чланови Председништва и Главног одбора. Једини кандидат за председника је Млађан Динкић који је на тој функцији од септембра 2006. године, када је одржана ванредна изборна скупштина. Кандидати за потпредседнике су Сузана Грубјешић, Томица Милосављевић, Верица Калановић и Ивана Дулић-Марковић. Међу кандидатима за дванаесточлано председништво су, поред осталих, Милољуб Албијанић, Жељко Ивањи, Невена Карановић, Снежана Самарџић-Марковић и Влајко Сенић. Интересантно је да се очекивало да ће се за место у Председништву водити борба између министарке спорта и Сенића, који је заменик шефа посланичке групе Г17 плус у Скупштини Србије.

(Блиц)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер