петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Млађан Динкић: Грађани више подржавају децентрализацију него улазак у ЕУ
Хроника

Млађан Динкић: Грађани више подржавају децентрализацију него улазак у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 20. мај 2011.

БЕОГРАД - Очито је да смо након победе Уједињених региона Србије на локалним изборима у Бору стекли многе политичке непријатеље. Уплашили су се и коалициони партнери од тога шта ће бити сутра ако смо, после само два месеца постојања, тријумфовали на изборима – каже у разговору за „Блиц” Млађан Динкић, лидер УРС, и најављује да ће се његова странка на републичким изборима борити за једно од прва три места. Онда је, по његовим речима, почело "фаулирање" и ударање испод стола.

- Е сад, то све спада у наш политички фолклор и зато покушавам да разграничим пролазне појаве од стратешког правца развоја земље. Све оно што се дешавало не могу да заборавим, али сам спреман да даље радим за главни циљ, а то је децентрализација Србије и јачање градова и општина - истиче Динкић.

Ипак, истраживања јавног мњења не дају предност УРС-у?

– За нас једино истраживање јавног мнења јесу изборни резултати. У Бору смо имали 25 одсто, а сада имамо 380.000 потписа за децентрализацију, што је око 11 одсто бирачког тела. На терену сам видео да грађани више подржавају децентрализацију него улазак у ЕУ и убеђен сам да, што више људи с локала будемо окупили, и наш резултат ће бити бољи.

Петицију УРС потписују и кадрови других странака. Имате ли проблема с њиховим лидерима?

– Иницијативу за децентрализацију потписало је 12 председника општина из других странака, укључујући и опозиционе. Наравно да се нисам консултовао с Велимиром Илићем када су његови председници општина потписали петицију. Не верујем ни да су га они питали за мишљење и мислим да је то добро. Има још много градоначелника који би ово сигурно потписали, али се плаше реакције шефа у Београду. Мислим да Србији треба више храбрости и више лидера. Направљен је партократски систем, где послушни напредују, а вредни, талентовани и успешни бивају фаулирани на сваком кораку. Зато и имамо ситуацију да се укруг врте једни те исти лидери, укључујући и мене.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер