Početna strana > Hronika > Mladen Obradović: Operativno zatišje na rusko-ukrajinskom ratištu - i ko će od toga imati više koristi
Hronika

Mladen Obradović: Operativno zatišje na rusko-ukrajinskom ratištu - i ko će od toga imati više koristi

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 04. decembar 2022.

Na rusko-ukrajinskom ratištu uglavnom vlada zatišje zbog nepovoljnih vremenskih uslova – usled jesenjih kiša zemlja je pretvorena u blato i kretanje vozila je veoma otežano, a ponegde i potpuno onemogućeno. Takvo stanje terena se u Rusiji naziva "rasputica" i traje do pojave jačih mrazeva kada tlo biva smrznuto i ponovo osposobljeno za kretanje tenkova.

Ovakve vremenske prilike uslovljavaju operativnu pauzu koju obe strane koriste za pripremu za zimska borbena dejstva. Vrši se remont borbene tehnike, nakupljanje municije i drugih borbenih sredstava i popunjavanje jedinica novim vojnicima.

Ruska strana bi mogla da ima više koristi od ovakve "pauze", budući da je ministar odbrane Sergej Šojgu objavio da je tokom prethodna dva meseca izvršena obuka više od 300.000 mobilisanih pripadnika ruske vojske.

Mobilisani vojnici su i ranije bili slati na front, ali u manjem broju, tamo gde je bilo neophodno popuniti najugroženije delove fronta na kojima nije bilo dovoljno ljudstva za odbranu.

Zahvaljujući hrabrosti ruskih vojnika i umešnim dejstvima komandanta Specijalne vojne operacije generala Sergeja Surovikina Rusi su uspeli da stabilizuju front i uspostave ojačanu liniju odbrane na najvažnijim pravcima, ispravljajući tako greške i propuste kojih je bilo u prethodnim mesecima.

Naročito dejstvo na slabljenje ukrajinskih borbenih sposobnosti imali su ruski raketni udari tokom oktobra i novembra po vojnim i infrastrukturnim ciljevima širom Ukrajine. Zahvaljujući tome je otežano prebacivanje i snabdevanje ukrajinskih snaga po dubini fronta.

Još jedan važan činilac za rusku vojsku je pojačan rad vojne industrije i dopremanje većeg broja bespilotnih letelica, naročito lakih izviđačkih, koje su poglavito u prvim mesecima SVO bile bolna tačka ruske vojske, budući da ih jednostavno nije bilo u mnogim jedinicama. Sada je to u znatnoj meri ispravljeno, iako i dalje raste potreba za proizvodnjom i dostavljanjem sve većeg broja bespilotnih letelica jedinicama na terenu.

Može se očekivati da će Rusija u narednim nedeljama i mesecima nastaviti postojeću strategiju nanošenja ciljanih udara po ukrajinskoj vojnoj i energetskoj infrastrukturi, dok će raspoređivanje novih 300.000 vojnika omogućiti popunjavanje slabih mesta u odbrani i otvoriti mogućnost za nova ofanzivna dejstva ruske vojske. Trenutni lokalni uspesi Rusa u okolini Bahmuta mogli bi ozbiljnije uzdrmati ukrajinski front ukoliko bi dodatni napadi bili izvedeni na harkovskom i zaporoškom pravcu.

(Srbi za Ruse)

    

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner