петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Младен Обрадовић: Оперативно затишје на руско-украјинском ратишту - и ко ће од тога имати више користи
Хроника

Младен Обрадовић: Оперативно затишје на руско-украјинском ратишту - и ко ће од тога имати више користи

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 04. децембар 2022.

На руско-украјинском ратишту углавном влада затишје због неповољних временских услова – услед јесењих киша земља је претворена у блато и кретање возила је веома отежано, а понегде и потпуно онемогућено. Такво стање терена се у Русији назива "распутица" и траје до појаве јачих мразева када тло бива смрзнуто и поново оспособљено за кретање тенкова.

Овакве временске прилике условљавају оперативну паузу коју обе стране користе за припрему за зимска борбена дејства. Врши се ремонт борбене технике, накупљање муниције и других борбених средстава и попуњавање јединица новим војницима.

Руска страна би могла да има више користи од овакве "паузе", будући да је министар одбране Сергеј Шојгу објавио да је током претходна два месеца извршена обука више од 300.000 мобилисаних припадника руске војске.

Мобилисани војници су и раније били слати на фронт, али у мањем броју, тамо где је било неопходно попунити најугроженије делове фронта на којима није било довољно људства за одбрану.

Захваљујући храбрости руских војника и умешним дејствима команданта Специјалне војне операције генерала Сергеја Суровикина Руси су успели да стабилизују фронт и успоставе ојачану линију одбране на најважнијим правцима, исправљајући тако грешке и пропусте којих је било у претходним месецима.

Нарочито дејство на слабљење украјинских борбених способности имали су руски ракетни удари током октобра и новембра по војним и инфраструктурним циљевима широм Украјине. Захваљујући томе је отежано пребацивање и снабдевање украјинских снага по дубини фронта.

Још један важан чинилац за руску војску је појачан рад војне индустрије и допремање већег броја беспилотних летелица, нарочито лаких извиђачких, које су поглавито у првим месецима СВО биле болна тачка руске војске, будући да их једноставно није било у многим јединицама. Сада је то у знатној мери исправљено, иако и даље расте потреба за производњом и достављањем све већег броја беспилотних летелица јединицама на терену.

Може се очекивати да ће Русија у наредним недељама и месецима наставити постојећу стратегију наношења циљаних удара по украјинској војној и енергетској инфраструктури, док ће распоређивање нових 300.000 војника омогућити попуњавање слабих места у одбрани и отворити могућност за нова офанзивна дејства руске војске. Тренутни локални успеси Руса у околини Бахмута могли би озбиљније уздрмати украјински фронт уколико би додатни напади били изведени на харковском и запорошком правцу.

(Срби за Русе)

    

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер