петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мисија ММФ-а долази сутра и остаје до 4. новембра
Хроника

Мисија ММФ-а долази сутра и остаје до 4. новембра

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 21. октобар 2009.

БЕОГРАД – Мисија Међународног монетарног фонда (ММФ) долази сутра у Београд и остаје до 4. новембра до када ће се водити преговори са Владом Србије, речено је Танјугу у Канцеларији ММФ-а у Београду.

Како је прецизирано, технички преговори мисије ММФ-а са представницима Народне банке Србије и Министарства финансија почеће сутра, док би преговори са представницима Владе Србије почели 26. октобра.

Мисија ММФ-а ове седмице долази у Београд како би се завршили преговори о наставку реализације кредитног аранжмана Србије и те међународне финансијске институције вредног три милијарде евра.

Председник Владе Србије Мирко Цветковић, као и већина министара из економског дела Владе, уверени су да ће се преговори са ММФ-ом завршити успешно.

Окосница преговора биће конципирање државног буџета за 2010. годину, чију је израду Министарство финансија већ привело крају, као и презентирање мера предузетих у правцу рационализације државне управе, коју је влада приликом последње посете ММФ-а у августу представила као своју главну стратегију за смањење буџетских трошкова.

Председник Владе Србије Мирко Цветковић очекује успешан завршетак преговора, а своје очекивање заснива на добрим показатељима буџетских прилива последњих месеци.

Такође, влада је од ММФ-а већ добила сугестије и предлоге, који се односе на законе које је предложила у својој стратегији, што заправо указује на то да ММФ прихвата владин принцип у решавању буџетског мањка. Премијер је и у неколико наврата потенцирао да влада неће предлагати повећање пореза на додату вредност.

Министар финансија Диана Драгутиновић изјавила је раније да је опрезни оптимиста. И поред тога што претпоставља да преговори неће бити лаки, она је навела да је "сигурна да ће на крају споразум бити постигнут".

Министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић је, такође, оценио да се "ситуација у земљи побољшала у односу на последњу посету ММФ-а“, који је прогнозирао "да ћемо имати мање буџетске приходе него што ћемо их стварно имати".

Мисија ММФ-а је последњи пут у Србији боравила од 24. августа до 1. септембра, када су представници те међународне финансијске организације истакли да Влада Србије мора да започне реформе пензионог, здравственог и образовног система и да смањи јавну потрошњу.

Како је тада изјавио шеф мисије ММФ-а Алберт Јегер, уз одобрење ММФ-а, део преосталог кредита могао би да се употреби за финансирање буџетског дефицита Србије.

Он је тада обелоданио да је ММФ тражио повећање стопе ПДВ-а од Владе Србије како би се покрио дефицит буџета, али је добио уверавања да за тим нема потребе пошто ће дефицит бити покривен из других извора.

ММФ и власти Србије постигли су 26. марта ове године споразум о "стенд-бај" аранжману вредном три милијарде евра који би требало да траје до средине априла 2011. године, али и о штедњи на свим нивоима у држави. Држава је до сада од ММФ-а повукла 800 милиона евра за јачање девизних резерви.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер