уторак, 07. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирослав Самарџић: Јача утицај Мађарске у Србији
Хроника

Мирослав Самарџић: Јача утицај Мађарске у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. јун 2014.

НОВИ САД - Директор центра за регионализам Александар Попов изјавио је данас да је позитиван сигнал то што ће владе Мађарске и Србије одржати заједничку седницу у Београду, док је политиколог Мирослав Самарџић оценио да тако јача утицај Мађарске у Србији.

Самарџић је за агенцију Бета рекао да је ова ситуација показала да Мађарска несумњиво има све снажнији утицај на унутрашња политичка питања у Србији.

"Што је слабија наша држава то ће више друге државе настојати да утичу на збивања у њој. Територијална организација власти у Србији није питање о коме суверено одлучују њени држављани. Не траже радикални аутономаши Републику Војводину због тога што она треба становницима Војводине, већ зато што треба Берлину, Будимпешти, Загребу", казао је Самарџић.

Према његовој оцени, систем власти који је утврђен уставом не функционише и постоје неки неформални политички аранжмани који нису настали путем уставних демократских процедура, а као последицу те, како се изразио, "збрке" види и избор покрајинског секретара и функционера СВМ Андора Делија за посланика Европског парламента на изборима у Мађарској.

"Поставља се питање којој политичкој заједници такви дупли функционери припадају. Коме одговара покрајински функционер, бирачима у Војводини или је он своју функцију вршио тако да би стекао поверење грађана друге државе", рекао је Самарџић.

Александар Попов је оценио да је заједничка седница влада Србије и Мађарске важна, јер у Србији и Војводини живи велики број припадника мађарске националне мањине и да би они требало да буду спона с матичним државама за изградњу што бољих односа и сарадње.

Упитан да прокоментарише избор представника СВМ и покрајинског секретара за образовање Андора Делија у Европски парламент на листи мађарског Фидеса, Попов је рекао да то може бити само "плус за Србију".

"Оно што се ретко дешава имамо управо у овом случају, јер је Србија, иако није чланица ЕУ, добила тамо представника", рекао је Попов.

Владе Србије и Мађарске одржаће заједничку седницу 1. јула у Београду. 

(РТ Војводине)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер