четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирослав Оташевић: Како да препознате "кобајаги" интегралне производе
Хроника

Мирослав Оташевић: Како да препознате "кобајаги" интегралне производе

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 23. октобар 2018.

Ако сте одлучили да живите здраво, ево мале помоћи. "Победите" ситна слова на декларацијама и научите да препознате здраву храну. Ако сте се икад запитали "шта једем", ево одговора!

Ако се трудите да живите здраво, знате да је, уз вежбање, основни предуслов за то здрава исхрана. И, кад одлучите да се позабавите тиме, да одвојите времена и почнете стварно да размишљате о томе шта једете и у којим количинама, "саплетете се" већ на првом кораку.

Словца на декларацијама не могу бити ситнија, а кад на то додате и све оне "Е-шифре", није ни чудо што просечан потрошач врло брзо дигне руке.

Млади Београђани, идејни творци пројекта "Шта једем" понудили су решење за ове проблеме са којима се свакодневно сусрећемо.

Бесплатна апликација "Нутри-скенер" и сајт "Шта једем?" олакшавају читање и разумевање декларација прехрамбених производа. На сајту су на прегледан начин дате декларације различитих производа, а приступ овим подацима је униформисан, сегментиран, једноставан и брз.

Уколико скинете апликацију, то исто постаје вам доступно на телефону, једноставним скенирањем бар кода на производу.

"Прехрамбена индустрија данас се потрошачу обраћа лепим паковањима, још лепшим рекламама и све бољим укусима, али је нутритивни сегмет у запећку", каже за МОНДО Мирослав Оташевић, инжењер прехрамбене технологије и један од идејних твораца овог друштвено корисног пројекта.

"Потрошачи ипак, имају право да им се омогући јасан увид и у нутритивне вредности производа који се нуде на тржишту, и то наш сајт и апликација, која је бесплатна, и нуде."

Уз помоћ ове апликације, лакше можете да видите, осим нутритивне вредности и састава производа, и да ли храна коју купујете садржи алергене, адитиве, а можете и упоређивати производе из исте категорије, на основу ових информација.

"Наша жеља била је само да едукујемо потрошача, тако да може да изабере оно што је најбоље за њега", каже Оташевић.

"Појачивачи укуса данас су стратешки производ прехрамбене индустрије. Када они не би били коришћени, велико је питање да ли бисмо ми уопште куповали прерађену храну. Појачивачи укуса изазивају одређене хемијске реакције, због којих нам се чини да је храна много укуснија. А та стимулација осећаја задовољства кад одређену храну конзумирамо, доводи до тога да се буквално 'навучемо' на одређене производе."

Проблем је у томе што појачивачи укуса маскирају неквалитетне производе. Захваљујући њима, неквалитетне производе који нису довољно хранљиви мозак памти као нешто што му се свиђа. У данашње време, кад смо готово непрекидно изложени стресу, храна је постала нешто што нас усрећује, нажалост.

"Нутритивно неквалитетан производ ће вам накратко поправити расположење, али вас неће нахранити јер индустријска храна не садржи есенцијалне нутријенте, и ви остајете гладни, иако сте можда том 'таблом чоколаде' задовољили већ половину својих дневних енергетских потреба. Али, синергија тог вештачког 'неодољивог' укуса и чињенице да упркост томе што једете ви остајете гладни, ствара савршеног потрошача који жели - још", објашњава Оташевић.

"Интегрално је, сигурно је здраво"

Осим тога, као што потрошачи прате трендове, прати их и прехрамбена идустрија… Шта је здраво? Па, "ако је интегрално, мора да је здраво", тако отприлике иде ток мисли купца који се труди да води рачуна о свом здрављу.

Многи производи се декларишу као интегрални, иако по европским стандардима они не би могли да буду тако декларисани.

"Узмимо пример кекса. По дефиницији, интегрални кекс је кекс који у себи садржи већински удео брашна од целог зрна (самлевено цело зрно) и/или садржи зрно у целости", објашњава Оташевић.

Интегрално брашно је здравије од белог пшеничног брашна, јер има више витамина, минерала и влакана.

Целовито зрно чува оно најздравије и најбоље од природе. Али, колики ће удео тог интегралног брашна у производу бити, зависи од произвођача, јер га многи само у мањој мери додају белом брашну.

"Увек обратите пажњу на то шта осим речи 'интегрални' пише на производу. Кад је кекс у питању, постоји на пример 'интегрални кекс', 'кекс од интегралног зрна', 'кекс од целог зрна житарица', 'кекс са целим зрном житарица', 'кекс од интегралног брашна', 'кекс са интегралним брашном'… На први поглед, све ове производе просечан потрошач препознаје као здраве, али у њиховом саставу је огромна разлика", каже Оташевић.

Да би кекс био декларисан као интегрални, постоји дефинисан минимални проценат садржаја влакана који он мора да садржи. То можете проверити на следећи начин, а у томе вам много могу помоћи управо сајт Шта једем и апликација, која ће вам потребне податке учинити доступнијим:

"Да бисте могли да видите који производ је заиста интегралан, прво погледајте нутритивну табелу производа (декларисану на 100г), затим број грама влакана (на 100г производа) помножите са четири, а добијени износ поделите са бројем калорија (на 100г) производа о којем је реч. Резултат помножите са 100, и добићете јасну смерницу. Што је добијени број већи од 1,5 производ је здравији, односно 'интегралнији'. Уколико је број мањи од 1,5, производ не спада у категорију интегралних", објашњава наш саговорник.

Производи од интегралних житарица здравији су јер садрже више витамина и минерала, дуже се варе, што значи да сте дуже сити, али само ако је у питању храна на чијем паковању "интегрално" није написано само да би се привукао купац.

Сличних примера има много, а ако не желите да вас доводе у заблуду, и желите да урадите нешто за своје здравље, сад имате користан алат на располагању. Брините о себи и свом здрављу, вежбајте и, наравно, пазите шта једете, имате само један живот.

(мондо.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер