Početna strana > Hronika > Miroslav Lazanski: Ratni poklič iz Ankare
Hronika

Miroslav Lazanski: Ratni poklič iz Ankare

PDF Štampa El. pošta
petak, 11. maj 2012.

Ako je tačno, a do sada to još nije demantovano, turski premijer Tajip Erdogan najavljuje vojno crtanje novih granica na Balkanu. Izjavio je kako Turska podržava samoodređenje Albanaca i formiranje veće albanske države, da je spremna da u tome i vojno pomogne Albance, da OVK nije bila pobunjeničko-teroristička organizacija i da je moguć raspad Makedonije ukoliko se ne poštuju prava Albanaca u toj državi.

Posle serije izjava o BiH, koje dolaze iz Ankare, a u kojima Turska naprosto uteruje BiH u NATO, imamo sada i pretnju vojnom intervencijom svima onima koji se ne slažu sa projektom „Velike Albanije”. Ako je i od Turske, malo je mnogo.

Dakle, mnogi su u Srbiji „zaboravili“ da istorijat tursko-albanskih odnosa pokazuje dužu konstantu turskog opredeljenja ka interesima Albanaca sa Kosova i same države Albanije. Turska je bila jedna od prvih zemalja koje su priznale nezavisnost Kosova, što sve nije smetalo Beogradu da sa Turskom potpisujemo razne deklaracije koje u praksi ne znače ništa.

Zbog izvoza nekoliko stotina tona mesa iz Srbije u Tursku i zbog turske donacije za konverziju aerodroma „Morava“ pristali smo da nam Ankara bude arbitar u problemima verskih zajednica u Sandžaku, a ignorisali smo sve primedbe koje su nam tim povodom stizale iz Banjaluke.

Naši političari objašnjavaju „kako je bolje da u Srbiju sa svojim interesima uđe sekularna Turska nego verski mnogo rigidnija Saudijska Arabija. Niti je Turska danas onako sekularna kakva je bila pre 20 godina, niti je lakše suzbijati te prikrivene „sekularne“ interese od transparentnih versko-diplomatskih interesa Saudijske Arabije.

Kada će na ovom području najvažniji biti srpski interesi?

Genijalno naše objašnjenje čuo sam i za tursko ulaganje u aerodrom „Morava“: eto, sada će muslimani iz Sandžaka morati da u Meku na hadžiluk putuju preko aerodroma blizu Čačka, a ne kao do sada iz Prištine, ili iz Skoplja. Moći ćemo da kontrolišemo koliko ih ide, i šta sve švercuju. Oni neće moći da potkupe carinike Srbe na aerodromu „Morava“, kao što bi to mogli da urade sa carinicima muslimanima na aerodromu „Sjenica“, naravno pod uslovom da se aerodrom „Sjenica“ prvo i popravi.

Izjavu premijera Turske treba gledati i u kontekstu činjenice da je više od četiri miliona građana Turske zapravo albanskog porekla. Turska i Albanija već godinama vojno vrlo blisko sarađuju. U specijalnim jedinicama turske armije, ali i među borbenim pilotima, ima dosta turskih građana albanskog porekla. Nedavno se iz Turske vratio jedan vod albanskih vojnika koji je tamo bio na specijalističkoj obuci.

Turska i Albanija imaju, i pre ulaska Albanije u NATO, poseban bilateralan vojni sporazum koji omogućava stacioniranje vojnih snaga Albanije u Turskoj i turskih jedinica u Albaniji. Po sistemu „kaskade“, gde ekonomski i vojno jače države članice NATO-a poklanjaju svoje oružje starije generacije siromašnijim članicama NATO-a, moglo bi se očekivati da Turska isporuči Albaniji svoje avione F-4 „fantom“, čime bi Albanija dobila jače vazduhoplovstvo od onog kojim trenutno raspolaže Srbija.

Premijer Erdogan najavljuje mogućnost da Turska vojno podrži proširenje albanske države. U kom pravcu bi išlo to proširenje? Tamo gde žive Albanci: zapad Makedonije, jug Srbije, Kosovo, jugoistok Crne Gore, zapad Grčke. Sasvim dovoljno da politička kartografija Balkana opet postane krvava nauka.

Interesuje me samo je li neko od naših zvaničnika pozvao turskog ambasadora u Beogradu da ga priupita na šta je to mislio turski premijer?

(Politika)