Početna strana > Hronika > Miroslav Lazanski: Intifada na srpski način
Hronika

Miroslav Lazanski: Intifada na srpski način

PDF Štampa El. pošta
subota, 17. septembar 2011.

Ruski ambasador u Beogradu Aleksandar Konuzin bio je u Domu Vojske Srbije strašno ljut. Jer niko mu se nije nasmešio posle njegovog vatrenog izlaganja. Sledeći dan oglasila se jedna naša stranka saopštenjem da je „ekselencija Konuzin svojim nastupom uvredio Srbiju i građane Srbije”. Ruski je ambasador, naime, upitao: „Ima li u dvorani Doma Vojske Srba?”

Teoretski mu se na tom pitanju nema šta zameriti, jer u dvorani je zaista i bilo dosta stranaca, od stranih ekselencija akreditovanih u Beogradu, do stranaca različitih bezbednosnih profila i provinijencije, od stručnjaka za probleme globalne bezbednosti do onih koji su strašno zabrinuti, jer se zaboga u Avganistanu talibani i mudžahedini ne vole.

Pa su baš sada došli u Beograd da onako, ležerno zavaljeni u fotelje uz sve moguće fine diplomatske manire i finese, malo proćaskaju o svemu tome. Bez obaveze. Verovatno je sve to i naljutilo ruskog ambasadora, pa se zbog njega naljutila jedna naša stranka.

Bez ljutnje gospodo, u junu 2007. američki ambasador u Beogradu Majkl Polt gostovao je u Trećoj beogradskoj gimnaziji. Na školskom času rekao je učenicima i profesorima te gimnazije „da SAD podržavaju odvajanje Kosova od Srbije, da podržavaju nezavisnost Kosova, i da je on jako razočaran retorikom srpskih visokih političkih zvaničnika kada govore o Kosovu”. Deca se nisu smešila, postavila su ekselenciji prilično škakljiva pitanja, poneki se profesor nasmešio, onako iz kurtoazije. Niti jedna naša stranka nije tada reagovala nekim saopštenjem u kojem bi postavila pitanje ne „o ponižavanju Srbije”, već o zloupotrebi dece u političke svrhe.

Nekoliko dana kasnije, na koktelu u istom Domu Vojske Srbije, gde je ambasador Konuzin imao svoj nastup, dakle na koktelu prilikom otvaranja američke vojne kancelarije u Beogradu, američki ambasador Majkl Polt je prisutnim oficirima Vojske Srbije ponovio skoro sve ono o Kosovu što je rekao i deci u Trećoj beogradskoj gimnaziji. Naravno, oficiri nisu deca da postavljaju škakljiva pitanja o toj temi, ipak je to Dom Vojske i gosta treba poštovati. Pa su svi bili razdragani i mnogi su se smešili ekselenciji Poltu. Začudo, sutra se nije oglasila niti jedna politička stranka da malo priupita ekselenciju kako to on javno zagovara secesiju dela teritorije Srbije u Domu Vojske Srbije?

Pričamo o nepravednom svetu i dvostrukim aršinima koje taj svet primenjuje na nama, a upravo kod nas neki gaje dvostruke aršine.

Dakle, Kfor i Euleks su dovezli policajce i carinike na prelaze Jarinje i Brnjak. Za Prištinu je to sada završena priča. Za NATO, Kfor i Euleks, takođe, jer generalni sekretar NATO-a je u Prištini lepo rekao „da nema povratka na staro”. Ukoliko Srbija ne preduzme neke odlučnije mere ovo će biti i trenutak kraha naše strategije oko Kosova. Dolazi trenutak istine i suočavanja. Da li se oko Kosova vodila iskrena politika, da li se vodila prava politika, amaterska politika ili politika kupovine vremena i zaborava? Sada nema pravdanja „da su nas prevarili, da smo očekivali ovo ili ono, da su za Srbiju jednostrani potezi neprihvatljivi, da smo upozorili Evropu da može doći do egzodusa srpskog naroda sa Kosova, da je sve to pretnja svetskom miru i da takav jednostran slučaj otvara mogućnost sličnog ponavljanja drugde u svetu”. Bilo bi dobro kada bi se već jednom prestalo sa takvim saopštenjima. Jer Evropa će nam reći „šta nas briga za mogući egzodus Srba sa Kosova, to je vaš problem, oni će prvo doći kod vas u centralnu Srbiju, a ne kod nas u EU”.

Pre nekoliko dana, finansijski pred bankrotom i u stalnim štrajkovima, u velikoj državnoj krizi, država Grčka je upozorila Tursku da će svaki vojni čin Turske protiv Kipra, članice EU i UN, biti u Grčkoj tretiran kao vojni napad na Grčku. Da se odmah razumemo, ja nisam zagovornik direktnog vojnog sučeljavanja sa NATO-om, ali ako ministar unutrašnjih poslova gospodin Ivica Dačić kaže da i Srbija može blokirati administrativne prelaze, na primer Merdare, onda uradite nešto. Jer najavili ste mere Vlade Srbije. Pustite te silne javne apele, koga oni više zanimaju, Hašim Tači nam uverljivo pokazuje šta on o tome misli. Postoji li intifada na srpski način?

I šta će biti dalje? Ništa, oklopna i inženjerijska vozila Kfora razbiće te barikade na severu Kosova. A administrativna linija postaće prava granica. Voleo bih da grešim, jer ja sam za EU bez granica ...

(Politika)