четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирослав Лајчак: Све словачке странке противе се независности Косова
Хроника

Мирослав Лајчак: Све словачке странке противе се независности Косова

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 11. фебруар 2009.

Словачка не намерава да призна независност Косова, рекао словачки шеф дипломатије Мирослав Лајчак који је истворемено још увек и високи представник међународне заједнице за БиХ. Лајчак ће поштовати континуитет словачке спољне политике.

Словачка нема намеру да призна једнострано проглашену независност Косова и Метохије, изјавио је нови словачки министар спољних послова Мирослав Лајчак и нагласио је да је Братислава више пута изнела разлоге за свој став када је у питању Косово.

"Наш став је исти као и став још четири чланице ЕУ", додао је Лајчак, мислећи на Шпанију, Румунију, Грчку и Кипар, које нису признале независност јужне српске покрајине.

"Словачка је део међународне борбе за политичку, економску и социјалну стабилност Косова. Део смо војне мисије Кфор и Еулекс, али нисмо учинили ништа што би директно или индиректно наговестило признање независности Косова", рекао је Лајчак, донедавни представник међународне заједнице у Босни и Херцеговини.

Лајчак није желео да коментарише могућу промену става Словачке током његовог мандата на месту шефа дипломатије, пренела је словачка агенција ТАСР.

Словачки министар је, међутим, признао да би, уколико се одређени услови који се тичу независности Косова промене, Словачка могла да промени свој став по том питању.

Лајчак је нагласио и да је словачка политичка сцена уједињена када је реч о Косову и да практично све политичке странке, с једним изузетком, подржавају став владе.

Када је словачки парламент гласао о усвајању одлуке о пизнавању независности Косова, уздржани су били посланици странке етничких Мађара (СМК) и један члан Хришћанског демократског покрета (КДХ), Мартин Фронц.

Нови шеф словачке дипломатије Мирослав Лајчак истакао је у Братислави да Словачка неће мењати своје стретешке приоритете, међу којима је навео и западни Балкан.

"И даље ћемо посвећивати пажњу региону западног Балкана, јер за безбедан развој у Европи је неопходна стабилизација и консолидација тог региона", рекао је Лајчак, на првој конференцији за новинаре после именовања за министра спољних послова 26. јануара.

Нови министар који је истворемено још увек и високи представник међународне заједнице за Босну и Херцеговину изјавио је да ће он као министар поштовати континуитет словачке спољне политике.

На то указује и одбијање Словачке прошле недеље да услиши позив из резолуције Европског парламента и призна независност Косова.

Једино што се мења је да борба против глобалне кризе постаје "приоритет приоритета", казао је Лајчак, а јавља словачка агенција ТАСР.

"Светска финансијска и економска криза не мења спољно-политичке приоритете Словачке, али мења њихову хијерархију. Приоритет приоритета за МИП постаје рад на ублажавању последица кризе на Словачку и њене грађане", рекао је Лајчак и додао је и да је стратешки приоритет Словачке њено "чланство у ЕУ и НАТО".

"То су стубови и оквир у коме ћемо се кретати и вредности које ћемо поштовати", казао је Лајчак и набројао даље сарадњу са Вишеградском групом, и у оквиру ЕУ са Русијом и Украјином.

Новог шефа словачке дипломатије чека и покушај да смири тензије у словачко-мађарским односима, који су често избијали од 2006. откако је на власти у Словачкој коалиција у којој су и радикални словачки националисти из Словачке народне странке Јана Слоте.

"Свака акција изазива реакцију и свака изјава има своје последице, тога морамо да будемо свесни", поручио је Лајчак Слоти, али је истовремено нагласио да нема намеру да се правда зашто су Слотини националисти у влади, већ да ће правдати и бранити програм владе.

"А у њему ниједне једине речи која би представљала проблем", упозорио је Лајчак.

 (РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер