петак, 09. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирослав Лајчак: Будимпешта одбија дијалог
Хроника

Мирослав Лајчак: Будимпешта одбија дијалог

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 28. август 2009.

Беч - Министар иностраних послова Словачке Мирослав Лајчак упутио је критике на рачун Мађарске, тврдећи да та земља одбија дијалог. Он је у интервјуу аустријским медијима казао да то што Словачка није дозволила посету мађарског председника Ласла Шољома Словачкој не значи да га званична Братислава не поштује.

„Ми поштујемо председника Шољома, али његове посете земљама у којима живи велики број припадника мађарског народа у прошлости су увек изазивале проблеме, зато што нису биле усаглашене. Румунија је одбила да изда дозволу за слетања Шољому“, навео је Лајчак, додајући да посета мађарског председника Словачкој није била „ваљано планирана“. „Тренутно владају тензије, будући да из Мађарске у протекла два месеца, од усвајања новог словачког закона о језицима, долазе стално непримерне оптужбе“, објаснио је Лајчак. Он је нагласио да је Мађарска Словачку оптуживала за расизам и да је наводила да Братислава предузима најтеже нападе на једну мањину од рата у Босни.

„Упркос таквој атмосфери Шољом се одлучио на путовање у Словачку. Наши председници, наши политичари су, при том, игнорисани. Штавише, имали смо информације да екстремисти планирају провокације на тој манифестацији“, казао је Лајчак бечком дневнику „Стандард“. Према Лајчаковом мишљењу, недавни догађаји нанели су штету и Братислави и Будимпешти и довели у питање зрелост обеју држава, чланица ЕУ. Он је изразио противљење „интернационализацији овог конфликта“, наглашавајући да би то било контрапродуктивно. „Морамо водити билатералне разговоре. Био сам шокиран када сам чуо да се Мађарска, између осталих, жалила на Словачку и Савету за људска права УН. „Поставља се питање да ли Будимпешта верује да у Словачкој треба да буде вођена дискусија у једном форуму у којем се расправља о Бангладешу, Пакистану или Куби“, упитао је Лајчак.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер