субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирослав Алексић: Платформу правимо са онима који су бојкотовали изборе, али нећемо никоме забранити да нас подржи
Хроника

Мирослав Алексић: Платформу правимо са онима који су бојкотовали изборе, али нећемо никоме забранити да нас подржи

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 22. јануар 2021.

 Одбијање Народне странке да сарађује и разговара са Покретом слободних грађана, јер је ПСГ изашао на претходне изборе, не би требало да омете постизање договора опозиционих странака и Скупштине слободне Србије око заједничког документа о изборним условима за фер и слободне изборе.

Како је Данас већ писао, нови круг разговора опозиције са члановима Скупштине слободне Србије требало би да почне следеће недеље, а до краја овог месеца се очекује коначни договор и платформа опозиције са којом ће наступати у разговорима са представницима власти уз посредовање чланова Европског парламента.

До тада странке истичу оно што мисле да је важно да платформа садржи и заузимају позиције у тим разговорима.

Потпредседник Народне странке Мирослав Алексић је за Данас рекао да на изради платформе НС сарађује са организацијама које су бојкотовале изборе и које имају кредибилитет за то.

– Нећемо никоме забранити да подржи те захтеве и стане иза два преговарача испред целе опозиције. То питање пре би требало да поставите ССП и ДС, јер они управо то раде укључивањем ПСГ – рекао је Алексић одговарајући на наше питање може ли одбијање сарадње и разговора са ПСГ угрозити опозициони договор око изборних услова. (ПСГ, ДС и ССП су, подсетимо, објавиле делове своје заједничке платформе).

Народна странка је са својим партнерима (Државотворни покрет Србије, Шумадијска регија, Грађанска платформа, Демократска заједница војвођанских Мађара и Покрет слободна Србија) написала своје изборне услове и предала их Скупштини слободне Србије.

Оно што НС предлаже је да опозицију у преговорима заступа један или највише два преговарача са кредибилитетом и који нису нужно чланови било које странке.

То је јуче поновио и председник НС Вук Јеремић гостујући на телевизији Н1.

Како је образложио, „тиме би показали да гледамо на дијалог на озбиљан начин и да нећемо пристати на имагинаријум и фингирање преговора“.

На питање ко би били ти преговарачи, он каже да су још у току разговори са партнерима о томе и да не би лицитирао са конкретним именима.

Према незваничним сазнањима Данаса, тренутно међу опозиционарима не влада уверење да би до договора око овог предлога НС могло да дође.

Упитан да ли је могућ консензус у разједињеној опозицији око заједничког преговарача или двојице њих, Јеремић је рекао: „Ако нисмо у стању да око тако елементарних ствари направимо договор, шта онда имамо да тражимо и на дијалогу и на изборима после ако до њих дође? Ако не можемо консолидовано и државнички да наступимо на разговорима, однеће нас мутна Марица“, навео је он.

Јеремић је указао и на три кључне ствари у дијалогу и које су „камени темељци преговарачке стратегије.

Прва, да мора да постојати паритет власти и опозиције у периоду између окончања дијалога и избора, затим да трајање тог периода мора бити разумно време од шест до девет месеци и треће је механизам надгледања оног што је договорено.

Прецизирао је да паритет власти опозиције значи да оне буду паритетно представљене у телима попут РЕМ-а, РИК-а, али и уредништву јавног сервиса, јер би у супротном постојала могућност прегласавања свих захтева опозиције од стране власти.

Истакао је и да би у мониторингу важну улогу требало да има посредник у дијалогу – а то су, каже, представници ЕУ.

На јучерашњој конференцији за новинаре НС и њених партнера из УОПС, осим истицања да се неће разговарати са „онима којима је власт прикупљала потписе за изборе“ речено је да постоје три оконице будуће заједничке опозиционе платформе о изборим условима.

Прво, ослобађање и заштита медија од злоупотреба и контроле режима, затим слободан и демократски предизборни и изборни процес и раздвајање избора на свим нивоима.

(Данас)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер