четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирослав Алексић: НС поднела иницијативу за сазивање седнице парламента са једном тачком дневног реда - доношење одлуке о одржавању обавезујућег референдума о француско-немачком споразуму о КиМ
Хроника

Мирослав Алексић: НС поднела иницијативу за сазивање седнице парламента са једном тачком дневног реда - доношење одлуке о одржавању обавезујућег референдума о француско-немачком споразуму о КиМ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 14. март 2023.

 Шеф посланичке групе Народне странке Мирослав Алексић поднео је председнику Скупштине Србије Владимиру Орлићу иницијативу за сазивање седнице парламента са једном тачком дневног реда - доношење одлуке о одржавању обавезујућег референдума о француско-немачком споразуму о Косову и Метохији, саопштено је из Народне странке.

„Ако Орлић одбије да закаже седницу, онда ћемо покренути скупљање потписа грађана за одржавање референдума“, рекао је Алексић на конференцији за новинаре у Скупштини Србије.

Алексић је истакао да грађани, као апсолутни суверени носиоци власти у Србији, морају бити питани у складу са Уставом Србије о томе хоће ли се прихватити или одбацити споразум, додаје се у саопштењу.

„Предложили смо скупштини да референдумско питање гласи: ’Да ли подржавате прихватање и спровођење Предлога споразума о нормализацији односа ’Косова’ и Србије, такозваног немачко-француског предлога – ДА или НЕ’“, рекао је Алексић.

Шеф посланичке групе Народне странке је позвао све странке, организације и појединце, како оне који су против прихватања споразума тако и оне који су за прихватање споразума, да подрже одржавање референдума, јер се о најважнијем националном питању морају изјаснити грађани. Алексић је навео да нико нема право да злоупотребљава власт и доноси одлуке у име грађана, а да их не пита о томе, додају из Народне странке.

„Да се Уставни суд огласио, као што није, можда не би било ни потребе за одржавањем референдума. Уставни суд, међутим, ћути на прихватање предлога од стране председника Србије Александра Вучића, иако споразум подразумева признавање ’Косова’ и омогућавање Приштини да буде члан свих међународних организација, а то је у директној супротности са Уставом Србије“, рекао је Алексић.

Алексић је додао да Вучић крши заклетву коју је у парламенту положио на Уставу и Мирослављевом јеванђељу, додају из Народне.

„Парламентарна скупштина Савета Европе је 2005. године и 2007. године усвојила препоруке у којима се апелује на коришћење директне демократије у државама. У последњих 25 година широм света је одржано више од 1.500 националних референдума по разним питањима, а највише у Европској унији“, рекао је Алексић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер