петак, 09. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирко Цветковић: Раст БДП од два одсто није довољан
Хроника

Мирко Цветковић: Раст БДП од два одсто није довољан

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 10. март 2010.

Бизнис форум на Копаонику, познат и као "Српски Давос", који се бавио питањем Србије после изласка из кризе, отворио је премијер Мирком Цветковић, поручујући да још не постоје поуздани подаци о томе да Србија излази из кризе. "Ипак, постоји низ показатеља који нас наводе да са оптимизом очекујемо тај тренутак", додао је Цветковић.

Кључни изазови у 2010. - према речима премијера - биће заустављање пораста незапослености, повећање домаће потражње и макроекономска стабилност, са фокусом на инфлацију и курс динара. Циљеви Владине политике у овој години биће стабилност домаће валуте, смањење јавне потрошње, очување социјалне сигурности, наставак реформе јавног сектора, борба против корупције и  криминала, али је кључна ствар раст привредне активности. При томе, како каже Мирко Цветковић, планирани раст БДП-а од два одсто није довољан:

"Уколико не будемо успели да остваримо већи раст од два одсто у овој години, то ће за нас и даље бити врло слично години кризе, јер се неће имати већи осећај неког бољитка који се остварио. Нама је потребан раст од најмање пет или шест одсто годишње уколико желимо да идемо напред".

Министар економије Млађан Динкић рекао је да ће предложити ММФ-у одмрзавање плата у јавном сектору по умереној формули, што ће државу коштати око 10 милијарди динара, али ће значајно утицати на повећање домаће потрошње. Динкић каже да његово министарство има план како да помогне грађанима у овој тешкој ситуацији – а истовремено повећа и потражњу:

"Министарство економије ће ускоро предложити Влади један модел субвенционисаних кеш кредита за грађане у износу до 3.000 евра, за људе који спадају у средњу класу или људе са нижим примањима. Дакле, за те кредите неће моћи да конкуришу богати грађани. Банке би их одобравале, држава субвенционисала камату. Идеја је да буду динарски на период од три године са годину дана почека".

Министарка финасија Дијана Драгутиновић се, пред привредницима на Копаонику, заложила за пореску реформу којом би се повећали порези на потрошњу, а смањили порези на плате.

Гувернер Радован Јелашић је упозорио да привредни раст заснован на прекомерној домаћој потрошњи може довести до грчког сценарија:

"Било би у најмању руку неодговорно да дође до повећања пензија и зарада искључиво на основу повећаног задуживања. Требало би да имамо реално приходе – порески приходи би пре свега требало да буду повећани и из тога да дође до повећања", рекао је Јалашић.

Иначе, овогодишњи Бизнис форум на Копанику организовали су, уз подршку Владе, Савез економиста Србије и Удружење корпоративних директора. На Бизнис форуму Копаоник најављено је више од 450 учесника из земље и иностранства, од којих ће 80 учествовати у раду округлих столова.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер