петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирко Цветковић: Енергетски споразум добар за Србију
Хроника

Мирко Цветковић: Енергетски споразум добар за Србију

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 27. децембар 2008.

Премијер Србије Мирко Цветковић изјавио је да је Споразум о енергетској сарадњи са Руском Федерацијом добар аранжман за Србију.

Цветковић је у интервјуу Танјугу истовремено оценио да различити политички ставови о том споразуму унутар владајуће коалиције нису дестабилизовали Владу.

„Практично све дилеме у оквиру енергетског споразума су отклоњене. Србија је добила гаранције за инвестиције у НИС и, чак, за Србију повољне услове евентуалног раскида уговора”, истакао је Цветковић.

Он је, међутим, указао да је изношење у јавност детаља разговора са Русима лоше утицало на преговарачку позицију Србије.

Поред тога, нагласио је Цветковић, највећи део питања, који су истакнути као основ за излазак потпредседника владе Млађана Динкића и његових сарадника из српског преговарачког тима, „могао да буде решен и, показало се, јесте решен”.

„Због тога мислим да је то био погрешан потез, али свако, наравно, има своје политичке ставове. Ја не мислим да је то дестабилизовало Владу”, рекао је Цветковић и додао да ће се за две године видети да ли је, како критичари тумаче, направљена грешка што је овај аранжман склопљен.

Цветковић је рекао да многи истичу да је цена за НИС у износу од 400 милиона евра мала, пошто није постигнута на тендеру, него је унапред одређена, али је скренуо пажњу на чињеницу да је у међувремену, што је изгледа многима „промакло”, тржишна цена нафтних компанија у свету драстично пала због светске кризе.

Премијер је обелоданио да је у току преговора изнета процена руске стране да је вредност акција „Гаспрома”, али и осталих нафтних компанија где спада и НИС, пала четири пута услед глобалне кризе, због чега они сматрају да су преплатили НИС.

Он је, такође, подсетио да је на снази међународни уговор којим је продајна цена за НИС од 400 милиона евра била гарантована.

„Дакле, питање да ли је аранжман добар са становишта цене или не, у великој мери је академско. Ја мислим да смо направили добар аранжман”, рекао је Цветковић.

Одговарајући на питање колико ће средстава од продаје НИС-а припасти Војводини, Цветковић је објаснио да покрајини, према договору, припада 50 одсто прихода од продаје предузећа са територије Војводине, а да, с друге стране, буџет Војводине, према Уставу Србије, мора да износи седам одсто од буџета Србије.

Због рестриктивне политике, Влада Србије није могла да напуни буџет Војводине за 2009. са седам одсто из републичке касе, јер трансфери покрајинском буџету износе пет одсто, заједно са њиховим приходима, навео је Цветковић и додао да се недостајућих два одсто отприлике поклапа са још 40 одсто продајне цене НИС-а.

На Влади је због тога договорено да се 50 одсто од продајне цене НИС-а допуни из прихода од продаје те компаније, како би се испоштовала уставна обавеза о седам одсто прихода републичког буџета.

Та сума се поклапа са отприлике 90 одсто цене НИС-а, што је око 360 милиона евра, да им допунимо из тог извора, а не из извора текућих прилива републичког буџета, објаснио је премијер.

(Танјуг)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер