петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Миодраг Вуковић: Патријарх Иринеј удаљава Црну Гору од ЕУ
Хроника

Миодраг Вуковић: Патријарх Иринеј удаљава Црну Гору од ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 03. август 2011.

Београд - У ситуацији када Косово гори, патријарх Иринеј уместо да иде тамо и брани светиње, шета по северу Црне Горе. Шири причу да смо један народ, једна историја, једна култура...Наравно да нам изборни закон у парламенту није прошао. Због неких из Србије који су утицали на наше опозиционе партије, изгубили смо могућност да добијемо датум почетка преговора за улазак у ЕУ - каже за "Вести" Миодраг Вуковић, функционер Демократске партије социјалиста (ДПС), посланик и председник Одбора за европске интеграције Скупштине Црне Горе.

Опет вам је Србија крива...

- Нисам казао да је Србија крива. Криве су политичке структуре из Београда које врше деструкцију у Црној Гори, па је то утицало на нашу опозицију.

Које политичке структуре?

- Оне које још увек у програму имају велику Србију, а ту спада Социјалистичка партија Србије, радикали, ДСС... Јел' то мали број партија?

Казали сте да и проблем Косова има везе са вашим законом?

- У суботу је у Београду, због проблема на Косову, одржана ванредна седница Скупштине Србије на којој су били сви високи званичници - председник, премијер, министри. А где је био патријарх Иринеј? Уместо да оде на Косово, он је у то време шетао по северу Црне Горе. И наш изборни закон није прошао. Није то случајно.

Зар није паметније да је на Косову бранио српске светиње, уместо што је по нашој земљи ширио пропаганду да смо један народ, једна држава, једна историја и један језик.

Зар нисмо?

- Нисмо! Гуслали смо заједно, гуслали, али нема више.

Зар се 42 одсто вашег становништва није изјаснило да говори српским језиком?

-Јесте.

Подгоричке "Вијести" пишу да према Косову имате чак седам илегалних прелаза на којима буја шверц, знате ли за то?

- Знам, али морам да кажем да не знам. Те новине које се исто зову као ваше, шире неистине. Када сам једном рекао главном уреднику да ме је погрешно пренео и да није истина оно што је објавио, казао ми је да он не продаје истину него новине.

Јел' ви то рекосте да се црногорске и српске новине исто зову?

- Добро, не исто, слично.

О томе говоримо, ако се разумемо?

- Наравно да вас разумем.

Па зашто се онда љутите на тврдње да Срби и Црногорци говоре исти језик?

- Црна Гора се, за разлику од Србије, искобељала из митоманског мишљења. Ми смо данас једна савремена држава која жели да буде део Европе. Доста нам је демагогије и популизма.

Данас је облачно. Јел' Србија крива што је и време на Јадрану лоше?

- Не знам шта вам је. Није мени Србија ни за шта крива, само желим да знате да сам Црногорац који има свој језик, културу, цркву... Досадило ми је да нас Срби својатају, а у исто време сматрају задњом рупом на свирали. Национална заједница Црногораца формирана је у Србији последња, а једног нашег политичара је на састанку у Ловћенцу убила кап док је преговарао. Није лако бити Црногорац.

(Вести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер