среда, 08. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Миодраг Вуковић: Није добро да Србија коментарише статус Срба у Црној Гори
Хроника

Миодраг Вуковић: Није добро да Србија коментарише статус Срба у Црној Гори

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 11. јануар 2010.

Високи функционер владајуће Демократске партије социјалиста (ДПС) Миодраг Вуковић оценио је данас да су лидери партија из Црне Горе, који су недавно у Београду присуствовали проглашењу Закона о дијаспори и Србима у региону, "прихватили да је Србије њихова матична држава".

Пријему, који је председник Србије Борис Тадић организовао поводом ступања на снагу тог закона, присуствовали су председници Социјалистичке народне партије, Нове српске демократије, Народне странке и Демократске српске странке - Срдан Милић, Андрија Мандић, Предраг Поповић и Ранко Кадић.

Вуковић је, како преносе подгорички медији, оценио да су ти лидери "без размишљања пристали да присуствују скупу у Београду, гдје им је пожељена добродошлица у матичну државу".

"Прихватили су да им је Србија њихова матична држава и онда морају одговорити шта им је Црна Гора (...), јер нико не може имати двије матичне државе", казао је Вуковић, оценивши да "испада да је у праву човјек који је ту заједницу прогласио мањинском".

Он је оценио да "није добро да се званичници Србије мијешају и превише коментаришу статус Срба у Црној Гори", додајући да између две државе треба да постоји принцип репроцитета.

Вуковић је рекао да "оно што за своје сународнике тражите од једне државе, треба да дозволите тој истој држави да оствари за своје у вашој држави".

"Питам се какав је у Србији положај Црногораца, црногорског језика, цркве, националне заједнице", рекао је Вуковић.

Он је оценио да у Црној Гори нису угрожена права ниједна националне заједнице, већ свих људи због економске ситуације.

"Проблем унутар српске националне заједнице у Црној Гори није измислила власт, него су настали захваљујући амбицијама, великим или малим, прихватљивим или неприхватљивим, српских лидера", рекао је Вуковић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер