петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Министри одбране НАТО одлучују о смањењу трупа КФОР-а
Хроника

Министри одбране НАТО одлучују о смањењу трупа КФОР-а

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 10. јун 2010.

Министри одбране НАТО у четвртак у Бриселу треба да се договоре хоће ли до краја године трупе КФОР-а смањити на 5 хиљада војника и ту војну операцију НАТО-а на Косову преобратити у фазу одвраћања.

То, изгледа, донекле брине неке земље које имају трупе у КФОР-у, а и шеф Еулекса Ив де Кермабон је приликом посете Бриселу у суштини избегао да се изјашњава о последицама такве одлуке по општу безбедност на Косову.

Кермабон, бивши заповедник КФОР-а, је ипак пре пар дана у Европском парламенту рекао да је најважније да сви потези представника међународне заједнице на Косову буду такви да се не понови да одсуство координације изазове ситуацију из марта 2004. године, када су нападнути косовски Срби и спаљене њихове куће и цркве.

Генерални секретар Атлантског савеза Андерс Фог Расмусен је, међутим, најављујући овај састанак, саопштио да је реч о планираном преласку КФОР-а на мању, покретљивију снагу одвраћања на Косову. Зато што је развој на Косову, по његовим речима, охрабрујући.

Крајем јануара НАТО је број војника у саставу КФОР-а већ смањио са око 15 хиљада на око 10 хиљада војника.

Тада је образложено да ће КФОР на Косову спроводити флексибилније операције, брже и одлучније размештати снаге кад год и где год то буде нужно.

Снаге одвраћања на Косову би се, према изворима НАТО, суштински у све већој мери ослањале на покретљивост и обавештајне акције.

Одлуку о смањивању трупа и мењању вида мисије КФОР-а министри НАТО су донели у јулу прошле године на темељу процене да је општа безбедносна ситуација на Косову и у региону таква да више нема потребе да се задржи већи број војника.

У случају потребе, трупама КФОР-а би притекле у помоћ расположиве резервне снаге.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер