петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Министри финансија еврозоне: Грчка нема право на 1,2 милијарде евра из спасилачког фонда
Хроника

Министри финансија еврозоне: Грчка нема право на 1,2 милијарде евра из спасилачког фонда

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 25. март 2015.

Министри финансија еврозоне сложили су се данас да Грчка нема законско право на 1,2 милијарде евра које је вратила у спасилачки фонд еврозоне и за које тврди да их је првобитно издвојила из сопствених новчаних резерви за докапитализацију националних банака.

"Сложили смо се да Грчки фонд за финансијску стабилност (ХФСФ) није претплатио Европски фонд за финансијску стабилност (ЕФСФ)", изјавио је портпарол тог фонда, а преноси њујоршки лист "Волстрит журнал".

Када је нова грчка влада 20. фебруара потписала споразум са еврогрупом о четворомесечном продужењу програма финансијске помоћи Атини, она је тада пристала да ЕФСФ-у врати 10,9 милијарди евра који су преостали у оквиру грчког фонда за спасавање домаћих банака, пише амерички лист.

Грчки фонд за финансијску стабилност је у периоду између 2012. и 2014. године, у склопу међународног пакета помоћи тој земљи, примио 48,2 милијарде евра за докапитализацију банака. Будући да је новац који је добила од ЕФСФ-а био у форми обвезница, Грчка је такође искористила 1,2 милијарде евра сопствених новчаних резерви из националног фонда за докапитализацију банака.

Из тог разлога, званична Атина сматра да тај новац треба да јој буде враћен, будући да није потекао из ЕФСФ-а.

С обзиром на то да се утркује са временом а новчаних резерви је све мање, Грчка очекује брзу исплату последње рате од 7,2 милијарди евра из међународног пакета помоћи, за шта ће, међутим, морати до понедељка да достави својим повериоцима - Европској комисији, Европској централној банци и Међународном монетарном фонду - листу предложених реформи, подсећа њујоршки економски дневник.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер