четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Министри еврозоне одобрили пакет помоћи Ирској
Хроника

Министри еврозоне одобрили пакет помоћи Ирској

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 29. новембар 2010.

Министри финансија 16 држава чланица еврозоне одобрили су данас у Бриселу пакет помоћи Ирској у износу од 85 милијарди евра, за који кажу да ће помоћи очувању финансијске стабилности у еврозони.

"Министри су се сложили са Европском комисијом и Европском централном банком да је обезбеђивање зајма Ирској неопходно за очување финансијске стабилности у еврозони и Европској унији као целини", саопштио је председавајући Еврогрупе Жан Клод Јункер по завршетку ванредног састанка у Бриселу.

Како је саопштила ирска влада, та држава ће одмах узети 10 милијарди како би ојачала капиталне резерве банака, док ће 25 милијарди усмерених на банке остаће као резерва. За јавне финансије ирске владе одређено је 50 милијарди евра које ће се повлачити уколико за тим буде потребе. Каматна стопа коју ће Ирска плаћати на зајмове износиће 5,8 одсто. У саопштењу се наводи да ће Међународни монетарни фонд (ММФ), 16 чланица еверозоне и Европска комисија бити укључене.

Директор ММФ Доминик Штрос Кан је данас потврдио да ће Фонд допринети са 22,5 милијарди евра, а да ће борд ММФ тај зајам одобрити на састанку у децембру.

Ирска ће сама учествовати у укупном фонду са 17,5 милијарди евра, ЕУ са 45 милијарди евра, док ће Велика Британија, Шведска и Данска обзебедити директне билатералне зајмове.

Европска комисија је дала Ирској још годину дана да смањи буџетски дефицит на 3 одсто бруто домаћег производа, што је лимит у ЕУ.

Министри финансија еврозоне такође су на данашњем састанку договорили обрисе трајног механизма за решавање криза у еврозони, на основу заједничког предлога Немачке и Француске.

Према том предлогу, приватни инвеститори коју купују државне обвезнице могли би убудуће да сносе део терета у случајевима када би се нека чланица нашла у немогућности да отплаћује своје дугове.

Како је саопштио комесар за монетарна питање ЕУ Оли Рен, у таквим ситуацијама, о сваком случају одлучивало би се засебно, без икаквог аутоматизма.

Стални механизам за решавање криза требало би да буде успостављен од 2013. године.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер