Početna strana > Hronika > Ministri trgovine iz zemalja EU: Teško da EU može u skorije vreme da zaključi Transatlantski trgovinski sporazum sa SAD
Hronika

Ministri trgovine iz zemalja EU: Teško da EU može u skorije vreme da zaključi Transatlantski trgovinski sporazum sa SAD

PDF Štampa El. pošta
petak, 23. septembar 2016.

Ministri EU danas su ocenili da je teško da EU može u skorije vreme zaključiti veliki trgovinski sporazum sa SAD i razgovarali su o tome da li da promene pravac pregovora.

"Potreban je novi početak ili novi pristup", rekao je novinarima uoči neformalnih trgovinskih razgovora u Bratislavi ministar ekonomije Slovačke Peter Žiga, čija zemlja predsedava EU.

Nakon tri godine pregovora i dalje opstaju velike razlike u pozicijama o ovom sporazumu, čije puno ime je Transatlantsko trgovinsko i investiciono partnerstvo, skraćeno TTIP, a rad je potreban u svih 30 predviđenih poglavlja.

Zamisao TTIP je da se uklone barijere za trgovinu između EU i SAD, odnosno carine ali i propisi koji ograničavaju uvoz, kako bi se podstakao ekonomski rast i zapošljavanje, a prema proceni Evropske komisije, ekonomija EU bi time mogla da dobije 119 milijardi evra godišnje, a BDP SAD bio bi uvećan do 95 milijardi evra.

Protivnici sporazuma, uljučujući nevladine organizacije, poslanike svih političkih boja, sindikate i aktiviste, smatraju da je opasan za demokratiju,bezbednost hrane kao i socijalne i ekološke standarde, i redovno su se okupljali na protestima, podseća AFP.

U Nemačkoj i Belgiji prošle sedmice protestovale su hiljade ljudi, u strahu da je sporazum pretnja za životnu sredinu i javno zdravlje i da će povećati moć velikih multinacionalnih kompanija.

I zemlje su podeljene, pa su Francuska i Austrija među skeptičnima, a 12 evropskih zemalja, uključujući Italiju, Španiju i Veliku Britaniju, nedavno je u otvorenom pismu izrazilo podršku sporazumu.

Evropljani ipak žele da zaključe sporazum pre nego što sadašnji američki predsednik SAD Barak Obama napusti Belu kuću, a osim Obaminog odlaska smatra se da na pregovore utiču i predstojeći izbori u Francuskoj i Nemačkoj.

Sa druge strane, ostvaren je napredak u trgovinskom sporazumu s Kanadom, koji je poznat i kao CETA, i preostalo je da neke zemlje dodaju razjašnjenja u pogledu teksta sporazuma.

"Amerikanci nisu voljni da daju ponude kao što je učinila Kanada, tako da je izvesno da ove godine neće biti sporazuma", rekao je nemački ministar ekonomije i vicekancelar Zigmar Gabrijel (Sigmar Gabriel).

Rekao je da će u slučaju ponovnog pokretanja pregovora morati prvo da se vidi ko je sledeći američki predsednik, i da će u slučaju da stvari opet krenu unapred, pregovori možda iziskivati "promenjeni pregovarački mandat ili različiti pristup".

Belgijski ministar spoljnih poslova Didije Render rekao je da su šanse za uspeh male ukoliko SAD ne daju osnova za to.

Čak i inače poletna komesarka za trgovinu Sesilija Malmstrem rekla je da je "sve manja i manja verovatnoća brzog sklapanja sporazuma".

Ona je ipak pozvala da se pregovori nastave kako bi se ostvario što veći napredak, prenosi AFP.

Spasavanje pregovora  o spornom sporazumu?

Ministri trgovine iz zemalja članica Evropske unije sastali su se danas u Bratislavi sa ciljem da spasu pregovore o sporazumu o slobodnoj trgovini sa SAD, usred sve glasnijih zalaganja vodećih evropskih sila, Francuske i Nemačke, da se od njih odustane.

Ministri iz 28 zemalja članica će pokušati da prevaziđu duboke nesuglasice, nakon što je na desetine hiljada demonstranata ove nedelje prošetalo ulicama evropskih gradova u znak protesta protiv trgovinskog sporazuma između EU i SAD, prenosi agencija Frans pres.Odbrana sporazuma o slobodnoj trgovini postaje sve teži zadatak za lidere zbog, kako ocenjuje AFP, uspona populista kao što je Donald Tramp, koji globalizaciju krivi za gubitak radnih mesta i smanjenje plata.

Na agendi pregovora u Bratislavi je i trgovinski sporazum sa Kanadom, koji je, prema ocenama kritičara, pokušaj postavljanja opasnog presedana pre nego se zaključi mnogo veći sporazum sa SAD.

Sporazum o slobodnoj trgovini između Evropske unije i SAD pod nazivom Sporazum o transatlanskoj trgovini i investicionom partnerstvu (TTIP) trebalo bi da omogući kreiranje najvećeg tržišta na svetu od 850 miliona potrošača, koje će se protezati od Havaja do Litvanije.

(Beta, Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner