Хроника

Министри трговине из земаља ЕУ: Тешко да ЕУ може у скорије време да закључи Трансатлантски трговински споразум са САД

Штампа
петак, 23. септембар 2016.

Министри ЕУ данас су оценили да је тешко да ЕУ може у скорије време закључити велики трговински споразум са САД и разговарали су о томе да ли да промене правац преговора.

"Потребан је нови почетак или нови приступ", рекао је новинарима уочи неформалних трговинских разговора у Братислави министар економије Словачке Петер Жига, чија земља председава ЕУ.

Након три године преговора и даље опстају велике разлике у позицијама о овом споразуму, чије пуно име је Трансатлантско трговинско и инвестиционо партнерство, скраћено ТТИП, а рад је потребан у свих 30 предвиђених поглавља.

Замисао ТТИП је да се уклоне баријере за трговину између ЕУ и САД, односно царине али и прописи који ограничавају увоз, како би се подстакао економски раст и запошљавање, а према процени Европске комисије, економија ЕУ би тиме могла да добије 119 милијарди евра годишње, а БДП САД био би увећан до 95 милијарди евра.

Противници споразума, уључујући невладине организације, посланике свих политичких боја, синдикате и активисте, сматрају да је опасан за демократију,безбедност хране као и социјалне и еколошке стандарде, и редовно су се окупљали на протестима, подсећа АФП.

У Немачкој и Белгији прошле седмице протестовале су хиљаде људи, у страху да је споразум претња за животну средину и јавно здравље и да ће повећати моћ великих мултинационалних компанија.

И земље су подељене, па су Француска и Аустрија међу скептичнима, а 12 европских земаља, укључујући Италију, Шпанију и Велику Британију, недавно је у отвореном писму изразило подршку споразуму.

Европљани ипак желе да закључе споразум пре него што садашњи амерички председник САД Барак Обама напусти Белу кућу, а осим Обаминог одласка сматра се да на преговоре утичу и предстојећи избори у Француској и Немачкој.

Са друге стране, остварен је напредак у трговинском споразуму с Канадом, који је познат и као ЦЕТА, и преостало је да неке земље додају разјашњења у погледу текста споразума.

"Американци нису вољни да дају понуде као што је учинила Канада, тако да је извесно да ове године неће бити споразума", рекао је немачки министар економије и вицеканцелар Зигмар Габријел (Сигмар Габриел).

Рекао је да ће у случају поновног покретања преговора морати прво да се види ко је следећи амерички председник, и да ће у случају да ствари опет крену унапред, преговори можда изискивати "промењени преговарачки мандат или различити приступ".

Белгијски министар спољних послова Дидије Рендер рекао је да су шансе за успех мале уколико САД не дају основа за то.

Чак и иначе полетна комесарка за трговину Сесилија Малмстрем рекла је да је "све мања и мања вероватноћа брзог склапања споразума".

Она је ипак позвала да се преговори наставе како би се остварио што већи напредак, преноси АФП.

Спасавање преговора  о спорном споразуму?

Министри трговине из земаља чланица Европске уније састали су се данас у Братислави са циљем да спасу преговоре о споразуму о слободној трговини са САД, усред све гласнијих залагања водећих европских сила, Француске и Немачке, да се од њих одустане.

Министри из 28 земаља чланица ће покушати да превазиђу дубоке несугласице, након што је на десетине хиљада демонстраната ове недеље прошетало улицама европских градова у знак протеста против трговинског споразума између ЕУ и САД, преноси агенција Франс прес.Одбрана споразума о слободној трговини постаје све тежи задатак за лидере због, како оцењује АФП, успона популиста као што је Доналд Трамп, који глобализацију криви за губитак радних места и смањење плата.

На агенди преговора у Братислави је и трговински споразум са Канадом, који је, према оценама критичара, покушај постављања опасног преседана пре него се закључи много већи споразум са САД.

Споразум о слободној трговини између Европске уније и САД под називом Споразум о трансатланској трговини и инвестиционом партнерству (ТТИП) требало би да омогући креирање највећег тржишта на свету од 850 милиона потрошача, које ће се протезати од Хаваја до Литваније.

(Бета, Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]