петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Министарство спољних послова Црне Горе: Организовање и финансирање доласка на гласање не спада у пружање конзуларне заштите држављанима Црне Горе
Хроника

Министарство спољних послова Црне Горе: Организовање и финансирање доласка на гласање не спада у пружање конзуларне заштите држављанима Црне Горе

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. март 2023.

Министарство спољних послова Црне Горе је саопштило да је од дипломата у иностранству тражило да поступају професионално и да не помажу дијаспори да дође да гласа у другом кругу председничких избора.

Поједини медији су претходно пренели да је тај ресор послао допис свим дипломатско-конзуларним представништвима Црне Горе у коме упозоравају да ће бити строго кажњиво свако организовање и помагање дијаспори да дође да гласа на председничким изборима, због чега су упутили допис својим представништвима. Министарство је одговорило да, „сходно правилима дипломатске праксе и конвенција, задатак свих дипломатско-конзуларних представништава, па тако и црногорских, јесте представљање и заштита интереса државе у иностранству, као и пружање конзуларне заштите и помоћи грађанима“.

Али, организовање доласка на гласање, као и његово финансирање, без обзира о којем кандидату се ради, не спада у пружање конзуларне заштите држављанима Црне Горе, „нити је чин промоције државних интереса у иностранству“, пише у саопштењу.

Пред други круг председничких избора, 2. априла, црногорска дијаспора на мети је покушаја застрашивања и претњи путем друштвених мрежа. Део држављана Црне Горе који живи у иностранству, а има право гласа, најавио је долазак на изборе, што је изазвало реакцију подржавалаца председничког кандидата Јакова Милатовића, због уверења да је дијаспора наклоњена његовом противкандидату, садашњем председику Милу Ђукановићу.

Демократска партија социјалиста позвала је Управу полиције да „процесуира“ претње. ДПС је поднела кривичну пријаву против помоћника директора Управе за сарадњу са дијаспором Арбена Јакупија, јер је, како тврде, у тој странци утицао на бираче да не гласају. Он је данас поновио да је много доказа да је ДПС злоупотребљавао дијаспору, неће доћи преко 4.000 људи.

Вршилац дужности помоћника директора Управе за сарадњу са дијаспором, Арбен Јакупи, оценио је пре три дана да позив дијаспори да гласа на председничким изборима представља злоупотребу. Потом је из невладине организације Алтернатива Црна Гора поручено да ће „спремно дочекати“ све оне који ванредним летовима долазе из дијаспоре како би гласали и ангажовати надлежне државне органе да провере ко од „придошлица из иностранства“ има двојна држављанства и да ће покренути процедуру против свакога у циљу поштовања закона и одузимања једног од илегално стечених држављанстава.

Грађанска активисткиња Дина Бајрамспахић је за Радио Слободна Европа казала да је „изненађена и запрепаштена лакоћом са којом се јавно изјављује ‘ко-су-они’ да се ‘нама’ мешају у живот и да се питају како ћемо ‘ми да живимо’. Она констатује да ти коментари садрже национализам и исламофобију.

Поједина црногорска удружења су реаговала и позвала исељенике да у Црну Гору дођу у што већем броју и 2. априла гласају за председничког кандидата Мила Ђукановића. Потпредседница ДПС-а, бивша министарка науке Сања Дамјановић позвала је јуче дијаспору да „стане уз европску Црну Гору и подржи њену будућност“.

Изборним законом Црне Горе није предвиђена могућност да дијаспора гласа у дипломатско-конзуларним представништвима, због чега мора да дође у матичну земљу како би гласала. Према проценама Управе за дијаспору, око 150.000 исељеника има право гласа у Црној Гори.

У бирачком списку Црне Горе су укупно 544.000 гласача.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер