недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Министарство правде Србије затражило од Швајцарске изручење Насера Орића
Хроника

Министарство правде Србије затражило од Швајцарске изручење Насера Орића

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 21. јун 2015.

БЕОГРАД - Министарство правде Србије затражило је од Швајцарске изручење Насера Орића који је недавно у тој земљи ухапшен по српској потерници због сумње да је извршио ратне злочине, речено је Танјугу у Министарству правде.

Уз захтев за изручење Швајцарској је прослеђена и пратећа документација у вези са оптужбама за које га терети Тужилаштво за ратне злочине.

Орић се налази у екстрадиционом притвору од хапшења по српској потерници.

Премијер Србије Александар Вучић поручио је недавно да Србија не сме да одустане од захтева за изручење Орића и упитао ко је тај који тражи да се он не процесуира.

Вучић је тада прочитао исказе сведока из истраге који су до детаља испричали како је Орић кренуо на село Забражје да "истера Србе и четнике" из њега.

"Да ли сматрате да држава Србија сме да одустане од захтева за изручење Орића...Тражите ли од Србије и од мене да вршим притисак на органе Србије да се ово не процесуира? Ко то тражи, ко је тај мајчин син који то тражи? Имамо сведоке, живе људе", указао је Вучић и прочитао како је Орићева група заробила осам особа међу којима је била и једна жена, које су потом убили.

Иначе, бивши командант муслиманске војске у Сребреници ухапшен је 10. јуна у Берну, а како су пренели медији он је поручио да "одатле у Србију жив неће".

Орић је, како је наведено, ухапшен по потерници Србије, а на путу за Швајцарску где је требало да присуствује обележавању двадесете годишњице злочина у Сребреници.

Србија је потерницу за Орићем расписала 2014, због сумње да је починио кривично дело ратног злочина над српским становништвом у Сребреници 1992. године.

Орић је бивши бошњачки командант кога је Хашки трибунал осудио за ратне злочине по једној тачки оптужнице на две године затвора за индиректну одговорност за смрт седам и мучење 11 српских заробљеника у периоду од 1992. до 1993. године.

Након жалбе на пресуду, Орић је проглашен невиним, посто је Апелационо веће у Хагу тада закључило "да нема сумње да су тешки злоцини почињени над Србима у Сребреници у периоду од септембра 1992. до марта 1993, али да "доказ да су злочини почињени није довољан за изрицање казне појединцу".

Ратни командант муслиманских снага је средином осамдесетих година прошлог века, пре распада Југославије, био припадник специјалних јединица ЈНА за атомску и хемијску одбрану.

Потом је завршио шестомесечни курс у Земуну и радио у полицијској станици Савски Венац у Београду као приправник током 1988. да би потом као члан полицијске јединице за специјалне акције, имао обуку још две године.

Орић је 1990. пребачен на Косово и Метохију као члан јединица за специјалне акције МУП-а.

Каријеру у БиХ почиње у августу 1991. године у полицијској станици на Илиџи, на периферији Сарајева да би потом био прекомандован у полицијску станицу у Сребреници где је наредне године унапређен у шефа полицијске станице у Поточарима.

По избијању рата у БиХ Орић је 20. маја 1992. постављен на функцију команданта штаба Територијалне Одбране у Сребреници, а од 1. јула 1992. и за члана Ратног председништва Сребренице.

Предводио је, тврдили су медији уочи суђења у Хагу, многобројне нападе на више од 50 српских села 1992-1993, у општинама Братунац и Сребреница.

Орић са сарадницима је у јулу 1995, пре него што је војска Републике Српске заузела Сребреницу, евакуисани хеликоптером на подручје под контролом Армије републике БиХ.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер