субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Министарски савет чланица Енергетске заједнице: Србија прекршила прописе, пошто нису раздвојене делатности у Србијагасу и Југоросгасу
Хроника

Министарски савет чланица Енергетске заједнице: Србија прекршила прописе, пошто нису раздвојене делатности у Србијагасу и Југоросгасу

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 23. септембар 2014.

Београд -- Министарски савет чланица Енергетске заједнице установио је да је Србија прекршила прописе, пошто нису раздвојене делатности у Србијагасу и Југоросгасу.

"Та констатација Министарског савета има снажан утицај на процес приступања ЕУ", наводи се у саопштењу Енергетске заједнице са седнице Министарског савета у Кијеву.

Министарском савету је питање кршења прописа у области гаса проследио Секретаријат Енергетске заједнице пошто се Србија није ускладила с прописима ни након захтева да то учини, упућеног у фебруару.

Тада је Секретаријат саопштио да једина два лиценцирана предузећа у Србији за транспорт гаса - државни Србијагас и Југоросгас, који је 50 одсто власништво руског Гаспрома, нису спровела своју обавезу да раздвоје пренос од снабдевања и производње гаса.

То раздвајање, предвиђено прописима ЕУ, с којима је Србија дужна да се усклађује у оквиру Енергетске заједнице, обавеза је Србије од 2007. године.

Министарски савет је на седници изразио и озбиљну забринутост због кршења Уговора о Енергетској заједници које је починила Босна и Херцеговина тиме што није донела закон о сектору гаса, али је одложио увођење санкција за БиХ до 2015.

Земље потписнице Уговора о Енергетској заједници обавезале су се да примене европску правну тековину у области енергетике, установе регулаторне структуре и либерализују своја тржишта енергената.

На 12. састанку Министарског савета Енергетске заједнице учествовали су министри енергетике осам потписница Уговора о Енергетској заједници - Албаније, Босне и Херцеговине, Македоније, Молдавије, Украјине, Црне Горе и Србије, као и Косова.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер