петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Министарка иностраних послова Хрватске: Србија није спремна да се суочи са питањима из прошлости
Хроника

Министарка иностраних послова Хрватске: Србија није спремна да се суочи са питањима из прошлости

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 10. децембар 2018.

 Брисел -- Шефови дипломатија ЕУ су у Бриселу изразили забринутост због чињенице да сада више нема дијалога Београд-Приштина.

Они су се заложили се да се створе услови да се дијалог настави, изјавила је у паузи заседања министарка иностраних послова Хрватске Марија Пејчиновић Бурић.

Марија Пејчиновић Бурић је такође саопштила да је на састанку с министрима ЕУ нагласила оно што Хрватска сматра веома важним, а то је "неспремност Србије да се суочи с питањима из прошлости" . 

Хрватска министарка је навела да је на заседању шефова дипломатија ЕУ темељно размотрен развој везан за дијалог Београд-Приштина. Она је рекла да је "наглашена забринутост због чињенице да тог дијалога сада нема" и да су "сви министри за то да се створе околности и услови да се тај дијалог настави". 

Министри мисле да је то "изузетно важно за безбедност и решавање отворених питања у југоисточној Европи", истакла је шефица хрватске дипломатије. 

Марија Пејчиновић Бурић је рекла да је министрима ЕУ пренела став Загреба да "неспремност Србије да се суочи с питањима из прошлости отвара питање решавања свих других питања која су или последица распада бивше државе, као што је питање границе, или која проистичу из домовинског рата, односно агресије на Хрватску, а то су питања несталих, ратних злочина итд". 

"Ми смо изразили велику забринутост да ти процеси не могу ићи како би требало и онолико брзо колико би требало, ако србијанска страна не буде у правом смислу суочена са својом прошлошћу, својом улогом у прошлости и одрицањем, наравно, од идеологије од ’90-их година", рекла је хрватска министарка. 

По њеним речима, шефови дипломатија ЕУ су расправљали и о стању у Босни и Херцеговини и предочили да у тој земљи што пре треба да се формирају власти на свим нивоима, да дође до измене изборног закона и да се поспеше реформе. 

Министри су такође постакли "све стране у Македонији" да се коначно усвоји споразум Скопље-Атина о имену и тиме отвори пут Македонији да крене ка чланству у ЕУ и НАТО.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер