петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Министар спољних послова Филипина: Пекинг се спрема да преузме контролу у Јужном кинеском мору, земље јужне Азије да се коначно успротиве
Хроника

Министар спољних послова Филипина: Пекинг се спрема да преузме контролу у Јужном кинеском мору, земље јужне Азије да се коначно успротиве

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 26. април 2015.

Манила -- Пекинг се спрема да преузме "де факто контролу" у Јужном кинеском мору, упозорили су Филипини и позвали земље јужне Азије да се "коначно успротиве" Кини.

Вијетнам, Филипини, Малезија и Брунеј полажу право на делове стратешки важног Јужног кинеског мора, али Пекинг тврди да је та територија готово у целости припада Кини, што је изазвало забринутост у региону и шире.

"Кина је спремна да успостави де факто контролу Јужног кинеског мора", рекао је шеф филипинске дипломатије Алберт дел Росарио својим колегама министрима из југоисточне Азије на годишњем састанку у Куала Лумпуру.

Дел Росарио је издвојио кинеску кампању присвајања коралних гребена, која је подстакла бојазан о могућности сталних кинеских база далеко у океану.

"Претње које представља ово масовно присвајање (земље) су стварне и не могу бити игнорисане или порицане", рекао је он, према транскрипту говора, упозоравајући на "хитне и далекосежне" геополитичке импликације.

Министри спољних послова састали су се дан уочи самита лидера Удружења земаља југоисточне Азије (АСЕАН) на коме се очекује да ће ово питање бити кључна тема.

Малезија је овогодишњи председавајући и домаћин самита АСЕАН.

Манила врши притисак на Малезију да са самита изађе са снажним саопштењем у коме се осуђује Кина, нешто што је АСЕАН историјски избегавао углавном због огромног трговинског и дипломатског утицаја Пекинга, навела је француска агенција.

У нацрту саопштења припремљеном пре скупа позива се на "уздржаност", али избегава директна критика Кине, рекао је раније један дипломатски извор.

Председник Филипина Бенињо Аквино недавно је изјавио да акције Кине "треба да изазову страх код остатка света" и да би могле да запрете слободи навигације.

(Танјуг)    

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер