петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милован Дрецун: Тужилаштво за ратне злочине да разјасни информације да се у њиховим магацинима налазе докази о извршеним злочинима над Србима
Хроника

Милован Дрецун: Тужилаштво за ратне злочине да разјасни информације да се у њиховим магацинима налазе докази о извршеним злочинима над Србима

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 19. март 2015.

БЕОГРАД – Посланик СНС Милован Дрецун затражио је данас од Тужилаштва за ратне злочине да разјасни информације Службе за откривање ратних злочина (СОЗ), која је, како тврди, дошла до сазнања да се у магацинском простору тог тужилашта налазе докази о извршеним злочинима над Србима.

„Тражимо разјашњење од Тужилаштава због чега је то држано у магацину, због чега се одмах није поступило и да ли је то скривана документација”, рекао је Дрецун новинарима у парламенту.

Према његовим речима, многи су избегли да буду осуђени за ратне злочине зато што је неко „гурнуо ту драгоцену документацију у неки магацин и није поступио по њој”.

Дрецун је навео да у допису Службе за откривање ратних злочина пише, између осталог, да су полицијски службеници СОЗ-а дошли до сазнања да се у магацинском простору Тужилаштва за ратне злочине налази неколико десетина хиљада необрађених изјава лица која су у Србију дошла из Хрватске и Босне за време и након ратних дешавања.

Те изјаве су, рекао је он, прикупили представници Комитета за прикупљање података о злочинима против човечности међународног права, представници борачких и удружења жртава рата Републике Српске и доставили тужилаштву на даљи рад и поступање.

У оригиналним изјавама пред полицијским и судским органима Србије избегла лица су сведочила о својим страдањима и страдањима својих сународника, често наводећи имена извршилаца ратних злочина, Хрвата и Муслимана, рекао је Дрецун.

Он је казао да се наведене изјаве искључиво односе на жртве српске националности, на извршиоце несрпске националности.

Оцена СОЗ-а је, тврди Дрецун, да је неблаговременом обрадом и држањем материјала у магацинском простору Тужилаштва за ратне злочине, умногоме отежало истраживање и процесуирање ратних злочина који су извршени над Србима у Хрватској и БиХ.

„Неблаговременом обрадом ове документације, која се скоро 10 година налазила у магацинском простору, омогућила је да на десетина извршилаца ратних злочина над Србима у Хрватској и Босни не буду процесуирани због недостатка доказа”, закључио је Дрецун.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер