петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милован Дрецун: Моћне државе лобирају да Косово постане чланица Унеска
Хроника

Милован Дрецун: Моћне државе лобирају да Косово постане чланица Унеска

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 09. октобар 2015.

Председник скупштинског одбора за КиМ Милован Дрецун изјавио је да Косово има подршку моћних држава које лобирају да постане чланица Унеска.

Он је казао да су те моћне државе обећале властима у Приштини чланство у Унеско, као компезацију због формирања Специјалног суда за ратне злочине и Заједнице српских општина.

"Имају иза себе неке моћне државе које су јако успешне у лобирању, у притиску, у уценама, у целом том систему УН и онда ту не можете да водите неку равноправну борбу засновану на чињеницама и аргументима", рекао је Дрецун новинарима у Скупштини Србије.

Према његовим речима, Приштина ће имати успеха у прве две фазе поступка, односно у периоду када се одлучује да ли ће чланство Косова бити тема седмице, а највећа борба биће у новембру када се буде одлучивало о чланству на Генералној скупштини Унеска.

"Видећемо какав ће бити коначан исход. Сада не можемо да проценимо. Од те три етапе, имаћемо највише успеха у тој трећој, коначној етапи", оценио је Дрецун.

Он је казао и да је у току процес да се отварање поглавља у преговарачком поступку заврши променом става Србије по питању статуса Косова.

"Условљавање европских интеграција признањем Косова нарушава стабилност региона и процес нормализације односа. Србија у овом периоду треба да одбије тај снажан покушај да се наметне то условљавање", рекао је Дрецун.

У Паризу је почело 197. заседање Извршног савета Унеска, на чијем се прелиминарном дневном реду налази и предлог препоруке за пријем Косова у чланство те организације, која ће бити донета 12. октобра.

Захтев за пријем Косова у Унеско 43. је тачка прелиминарног дневног реда. Захтев је формално поднела Албанија, а подржало га је 45 земаља.

У образложењу припремљеног документа се наводи да је у име Косова захтев за пријем у Унеско поднео заменик премијера и шеф дипломатије Хашим Тачи у писму генералном директору 4. августа.

У предлогу одлуке наводи се да Извршни савет доноси препоруку да Генерална конференција прими Косово у чланство, имајући у виду да "Косово прихвата устав те организације и да је спремно да испуњава обавезе које проистичу из чланства и учествује у трошковима".

Генерална конференција Унеска биће одржана од 3. до 18. новембра. Генералну конференцију чине представници 195 земаља чланица, а заседа сваке друге године. Свака земља чланица има један глас.

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер