петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милош Земан: Поједине земље да преиспитају своју интервенционистичку политику, демократија не иде на бајонетима
Хроника

Милош Земан: Поједине земље да преиспитају своју интервенционистичку политику, демократија не иде на бајонетима

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 26. април 2015.

Праг -- Поједине земље би морале да преиспитају своју интервенционистичку политику, изјавио је председник Чешке Милош Земан поводом кризе избеглица из Африке и Азије.

Осим тога Земан је истакао да би међународна заједница морала да пружа помоћ не на мору, него онима који желе да остану у својој земљи.

"Проблем нећете решити тако што део становништва или све превезете у Европу а ту земљу оставите напуштену", рекао је Земан у интервјуу који су у викенд издању објавиле Лидове новини.

"Неке неименоване земље би морале да пре свега преиспитају своју савест и своју интервенционистичку политику. На крају крајева, све треба вредновати према исходу а не према добрим намерама", навео је чешки председник и нагласио да се демократија једноставно на извози на бајонетима.

Као примере интервенционистичке политике која је довела до хаоса и плиме избеглица на капијама Европе, чешки председник навео је Либију, Сирију и Ирак.

"У Сирији се, у уверењу да се подржава демократска опозиција, у стварности помагало Ал Каиди и другим фанатичним групама. Када погледате Ирак и сетите се како су огромне инвестиције уложене у ирачку армију, како то да се та армија распала под ударом неколико хиљада радикала Исламске државе? Сваки разуман човек мора да постави питање да ли је приступ (Запада тим сукобима) био исправан", рекао је Земан.

Као решење за проблем афричких и азијских избеглица које очајнички покушавају да допру до Европе, председник Ццешке је предложио да међународна заједница и Европска унија почну да пружају помоћ али не избеглицама него оним Либијцима или другима који желе да остану у својој земљи али немају основне потребе и услове за то.

"Либија је потенцијално богата земља која има резерве нафте довољно велике да Либијцима гарантују добар животни стандард. Шта им је потребно? Треба поправити и поново пустити у погон технологију за ескплоатацију нафте, формирати цивилну владу. То све је задатак Европе", рекао је Земан.

Чешки председник упозорио је да људска права нису само политичка, већ и социјална и економска.

"Истински начин да се бори за људска права јесте комуникација међу људима у оним земљама где се права крше. Имам тиме на уму размену туриста, студената, привредника. Да се тако радило са Кубом већ одавно би била демократска земља, док је 50 година санкција само резултирало тиме да њоме мирно влада породица Кастро", истакао је Земан.

"У време комуниста то о чему говорим се називало идеолошка диверзија. И комунисти су тога били свесни и управо зато су блокирали размену људи итд. Зато када желим истински да се борим за људска права, уместо трућања о њима, које не води ничему, настојим, у комунистичком жаргону, да спроводим идеолошку диверзију", закључио је Милош Земан.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер