субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милош Вучевић у амбасади Русије у Београду: Србија треба да гледа сопствене политичке и економске интересе, а они су сарадња са Русијом
Хроника

Милош Вучевић у амбасади Русије у Београду: Србија треба да гледа сопствене политичке и економске интересе, а они су сарадња са Русијом

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 10. јун 2024.

Верујем у традиционалне односе Србије и Русије, који су засновани на историјским везама, заједничком циљу да се сачува владавина права, слободарски дух, независност и суверенитет свих држава, изјавио је за РТ Балкан премијер Србије Милош Вучевић.

Оно што смо заједно прошли кроз даљу и ближу историју обавезује нас и у садашњем и у будућем периоду, стога верујем у веома добре односе, казао је Вучевић.

Истакао је да те односе не треба нико да доживљава да су против неког или за неког, већ да Србија гледа сопствене политичке и економске интересе, а они су сарадња са Русијом, која ће да се настави.

„Не могу да уђем у овај наратив који је данас свеприсутан да сад треба да се одрекнемо некога кога познајемо дуго времена. То што он сад има сукоб са трећим или четвртим, све поштујемо, али поштујете и ви нас. Желимо да сарађујемо у различитим областима у интересу обе државе“, поручио је Вучевић у амбасади Русије у Београду поводом Дана Русије.

Говорећи о декларацији Србије и Републике Српске, која је потписана у суботу, Вучевић је указао да је то „упутство нама самима, а одговор некоме другоме“.

Како истиче, то је нешто што је сада не само морална, него и политичка обавеза, а након усвајања у парламентима Србије и Српске постаће и правна обавеза, па ће сви који нас представљају заједнички радити на очувању национално-културног и духовног идентитета нашег народа.

„Можемо да живимо у више држава, али ми смо један и недељив народ и треба да имамо право на заједничку будућност, на очување свега што нас је красило и краси нас. Наравно, то је вид наше припремљености да бранимо наше виталне интересе по питањима која су поново актуелна, а којима покушавају да стигматизују цео српски народ“, истакао је Вучевић.

Додао је да је за њега усвајање декларације велики и значајан догађај, а не ствар протокола и неког пуког манифеста, јер је тај документ легат ове генерације ка будућим генерацијама, али и наша обавеза и одговорност у односу на прошлост и на будућа времена.

Навео је да не разуме зашто то неко доживљава као угрожавање неког другог или зашто ћирилично писмо и даље угрожава неког и зашто Срби немају право да га користе.

„У региону и када дозвољавају српски језик и писмо, не дозвољавају ћирилично писмо, што је невероватно. Неко нама намеће које писмо хоћемо или морамо да користимо. Те ствари су несхватљиве, а причамо о Европи, европским вредностима и цивилизацијским тековинама у целом свету“, казао је Вучевић.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер