петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Пуповац: Срби и у новој хрватској влади
Хроника

Милорад Пуповац: Срби и у новој хрватској влади

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 12. децембар 2011.

СРБИ ће вероватно учествовати и у новој влади Хрватске. Од будућег кабинета очекују да заврши започете пројекте којима се решавају проблеми српске популације. Верују и да ће односи са Србијом ићи узлазном путањом коју су трасирали председници Борис Тадић и Иво Јосиповић. Такође, најбоље би било када би се тужба против Србије за геноцид повукла.

Ово је у разговору за "Новости" рекао Милорад Пуповац, потпредседник Самосталне српске демократске странке (ССДС) у Хрватској, која је на протеклим изборима освојила три посланичка мандата.

* Јесте ли већ разговарали са неким о учешћу у новој хрватској влади?

- Да. Разговарали смо са будућим премијером Зораном Милановићем и другим представницима Кукурику коалиције, која је победила. Очекујемо да и у новој влади будемо у некој коалицији, без обзира на то што изборни победници имају могућност да сами формирају кабинет. О свему ћемо званично разговарати када председник Јосиповић повери мандат за састав владе Милановићу. То ће се догодити ускоро. Наредне седмице требало би да буде седница Сабора, а влада изабрана до католичког Божића.

* Очекујете ли да добијете неко министарско место, или да, можда, задржите место потпредседника Владе?

- Не знам колико је реално очекивати да добијемо највише функције, али свакако очекујемо да учествујемо на нижим нивоима власти. До сада смо, осим потпредседничког места, имали два секретара у Влади, неколико помоћника министара, неколико директора управа... О томе ћемо разговарати са Милановићем и другим лидерима Кукурику коалиције. Најбитније је да влада понуди функционална решења за места која су важна за српску популацију.

* Који су проблеми Срба које би влада морала да реши?

- Да се дефинитивно реше проблеми избеглица, обезбеде стамбена права, нађе решење у вези са пензијама... Такође, Влада у програму мора да има посебне инструменте за развој повратничких средина, да отвори простор за примену закона о запошљавању, да призна улогу Срба у хрватском културном и историјском животу, унапреди толеранцију и ослободи нас говора мржње.

* Односи Србије и Храватске иду узлазном линијом, захваљујући двојици председника. Међутим, док је ХДЗ био на власти ти односи су имали и падове. Да ли ће то бити избегнуто, с обзиром на то да је ХДЗ отишао с власти?

- Сигурно је да ће политика председника и премијера бити истоветна. Разлике које смо до сада имали у политици Владе и председника не треба очекивати. И према изјавама Весне Пусић, будуће шефице дипломатије, јасно је да ће сарадња у региону бити један од приоритета.

* Један од највећих проблема у односима две државе је тужба за геноцид коју је Хрватска поднела против Србије. Да ли је реално очекивати да она буде повучена?

- Решење осетљивих питања зависиће од социјалног и економског стања у обе државе. Ако се задрже садашње политичке околности, можемо очекивати повлачење тужбе. Ако се социјалне и економске прилике погоршају, тужба би могла да остане "на чекању" или чак да је решава суд.

* Постоји ли опасност да и нерешено питање границе на Дунаву у једном моменту избије у први план?

- То питање је већ на столу. Али проблем је како га, када и на који начин покренути. Оно не би требало да компликује односе Србије и Хрватске, поготово не на начин на који су ти односи били закомпликовани између Хрватске и Словеније око границе у Пиранском заливу. У овом питању потребан је опрез.

* ДА ли ће Срби имати неку корист од потписивања претприступног уговора Хрватске са ЕУ?

- Имали смо користи и до сада, током процеса приступања Унији. Многе ствари су решене, истина са закашњењем, а за многе и прекасно. Да није било ЕУ не би било ни обнове кућа, враћена је нека врста станарског права, Срби партиципирају у власти, значајно је боља атмосфера...

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер