Početna strana > Hronika > Milorad Dodik: Zloupotreba evropskih integracija u BiH
Hronika

Milorad Dodik: Zloupotreba evropskih integracija u BiH

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 13. decembar 2009.

Premijer Republike Srpske Milorad Dodik smatra da se evropske integracije zloupotrebljavaju tako što se u tražene okvire ubacuju antiustavna rešenja, kao i ona koja krše Dejtonski sporazum, a čemu se vlada i njegova partija već duže vreme suprostavljaju.

Ulazak u NATO je ozbiljno pitanje i nije na dnevnom redu odlučivanja ni na lokalnom nivou ni u NATO-u, rekao je Dodik, ali naglasio da nisu moguće političke ucene BiH kako bi postala članica NATO-a.

"Mi odbijamo bilo kakvo uslovljavanje NATO integracija sa političkim reformama u BiH", rekao je Dodik.

Premijer Republike Srpske dodao je da bi aktivnosti u u priključivanju NATO integracijama, podržao samo pod uslovom da o tome donese odluku Narodna skupština, koja treba da se opredeli o tome i raspiše refrendum o izjašnjavanju ljudi, što ne očekuje uskoro.

"To nije tema ni za nekoliko narodnih godina. Ta tema može biti samo nametnuta. Mi mislimo da imamo mnogo važnijih pitanja", rekao je Dodik.

Komentarišući pitanje ostanka stranih sudija i tužilaca u sudu i tužilaštvu BiH, premijer RS je rekao da je "sramna" odluka tužilaštva BiH o obustavljanju istrage za "Tuzlansku kolonu" i za stradanje Srba u opštini Konjic.

Dodik kaže da je neprihvatljivo da strane sudije i tužioci ostanu na bilo kom nivu i najavljuje da će povući ranije donetu skupštinsku odluku da strane sudije i tužioci ostanu u drugostepenom organu. Lider SNSD rekao je da strane sudije i tužioci ne mogu da ostanu ni kao savetnici u sudu i Tužilaštvu, kako se spekuliše u vezi sa njihovim daljim angažmanom, jer im ističe mandat.

"Eventualno produženje takve odluke od strane Kancelarije visokog predstavnika predstavljalo bi pravno nasilje i to nije moguće", istakao je Dodik, navodeći da mu je poznato da predstavnici međunarodne zajednice razmatraju i takvu mogućnost.

"Ono što ih očekuje, ukoliko donesu takvu odluku je sednica Narodne skupštine RS i odbijanje bilo kakvih stavova takve vrste", rekao je Dodik.

Prema njegovim rečima, takva odluka se neće sprovoditi u organima Republike Srpske i nastupiće "pasivan odnos" predstavnika RS u zajedničkim organima BiH. U tom slučaju tražiće se izjašnjavanje građana na refrendumu, dodao je premijer Republike Srpske.

Da Sud i Tužilaštvo nisu pravne institucije, najbolje govori podatak da je do sada Srbima izrečena kazna zatvora u trajanju od 1.470 godina, a samo 40 za Bošnjake.

Što se tiče predstojećih lokalnih, vanrendih izbora za načelnika opštine Bileća, Dodik je uveren u pobedu svoga kandidata.

Dodik je rekao da SNSD na sledeće opšte izbore, koji će se održati u oktobru u BiH na svim nivoima, ide da ponovo dobije predsednika RS, srpskog člana u Predsedništvu BiH i natpolovičnu većinu mandata u Narodnoj skupštini RS, kao polovinu delegata iz RS u Predstavničkom vechu Parlamentarne skupštine BiH.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner