четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Злоупотреба европских интеграција у БиХ
Хроника

Милорад Додик: Злоупотреба европских интеграција у БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 13. децембар 2009.

Премијер Републике Српске Милорад Додик сматра да се европске интеграције злоупотребљавају тако што се у тражене оквире убацују антиуставна решења, као и она која крше Дејтонски споразум, а чему се влада и његова партија већ дуже време супростављају.

Улазак у НАТО је озбиљно питање и није на дневном реду одлучивања ни на локалном нивоу ни у НАТО-у, рекао је Додик, али нагласио да нису могуће политичке уцене БиХ како би постала чланица НАТО-а.

"Ми одбијамо било какво условљавање НАТО интеграција са политичким реформама у БиХ", рекао је Додик.

Премијер Републике Српске додао је да би активности у у прикључивању НАТО интеграцијама, подржао само под условом да о томе донесе одлуку Народна скупштина, која треба да се определи о томе и распише рефрендум о изјашњавању људи, што не очекује ускоро.

"То није тема ни за неколико народних година. Та тема може бити само наметнута. Ми мислимо да имамо много важнијих питања", рекао је Додик.

Коментаришући питање останка страних судија и тужилаца у суду и тужилаштву БиХ, премијер РС је рекао да је "срамна" одлука тужилаштва БиХ о обустављању истраге за "Тузланску колону" и за страдање Срба у општини Коњиц.

Додик каже да је неприхватљиво да стране судије и тужиоци остану на било ком ниву и најављује да ће повући раније донету скупштинску одлуку да стране судије и тужиоци остану у другостепеном органу. Лидер СНСД рекао је да стране судије и тужиоци не могу да остану ни као саветници у суду и Тужилаштву, како се спекулише у вези са њиховим даљим ангажманом, јер им истиче мандат.

"Евентуално продужење такве одлуке од стране Канцеларије високог представника представљало би правно насиље и то није могуће", истакао је Додик, наводећи да му је познато да представници међународне заједнице разматрају и такву могућност.

"Оно што их очекује, уколико донесу такву одлуку је седница Народне скупштине РС и одбијање било каквих ставова такве врсте", рекао је Додик.

Према његовим речима, таква одлука се неће спроводити у органима Републике Српске и наступиће "пасиван однос" представника РС у заједничким органима БиХ. У том случају тражиће се изјашњавање грађана на рефрендуму, додао је премијер Републике Српске.

Да Суд и Тужилаштво нису правне институције, најбоље говори податак да је до сада Србима изречена казна затвора у трајању од 1.470 година, а само 40 за Бошњаке.

Што се тиче предстојећих локалних, ванрендих избора за начелника општине Билећа, Додик је уверен у победу свога кандидата.

Додик је рекао да СНСД на следеће опште изборе, који ће се одржати у октобру у БиХ на свим нивоима, иде да поново добије председника РС, српског члана у Председништву БиХ и натполовичну већину мандата у Народној скупштини РС, као половину делегата из РС у Представничком вецху Парламентарне скупштине БиХ.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер