недеља, 05. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Самосталност Републике Српске треба да буде државни циљ
Хроника

Милорад Додик: Самосталност Републике Српске треба да буде државни циљ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 09. јануар 2014.

Република Српска жели да буде део савремене цивилизације, да сарађује са свима и да се креће ка ЕУ, али под условом да не губи свој идентитет и да је у том процесу видљива, поручио председник РС Милорад Додик, поводом Дана Српске.

Председник Републике Српске Милорад Додик поручио је да Српска жели да буде део савремене цивилизације, да сарађује са свима, да се креће ка Европској унији, али под условом да не губи свој идентитет и да је у том процесу видљива.

На свечаној академији поводом Дана Републике Српске и њене крсне славе, светог Стефана, Додик је истакао да је ово прилика за сећање на оне који су, како је рекао, дали свој живот за Републику Српску где "ми сада можемо да живимо у миру и слободу заједно са другима и другачијима, да је развијамо".

Истакавши да је Република Српска постала као израз воље српског народа да буде свој на своме, заједно са другима и другачијима, Додик је подсетио да је настала у тешким и изазовним временима, у временима смутње у којима је било јасно да Срби желе да имају своју републику у којој ће бранити свој начин живота, а не зато да би другима и другачијима учинили зло.

Указао је на важност постојања идентитета јер, како каже, ако се изгуби идентитет тешко да ће бити могуће изборити се са проблемима.

"Зато јединствено славимо Дан Републике и крсну славу, јер сматрамо да је то снажан доказ нашег идентитета. Не желимо наш начин живота да намећемо неком другом, али не желимо ни да прихватимо да будемо мајоризовани...", рекао је Додик.

Како је истакао, грађани Републике Српске нису наивни да пристану на било која решења која ће умањити њену аутономију.

"РС је показала и у овим тешким годинама свог живота да је била исправна одлука у времену у којем се српски народ нашао разједињен и поцепан различитим границама", рекао је Додик нагласивши да грађани РС желе да она буде део савремене цивилизације, савремених тенденција и да се креће ка интеграцијама, као што је ЕУ.

"Ми желимо да будемо тамо, али под условом да не губимо идентитет и да смо видљиви у том процесу, јер тај процес подразумева и стрпљење и одрицање", навео је Додик.

Република Српска је легитимна, уставна, а не случајна појава, поручио је председник Српске, истакавши да је намера њених грађана да она буде трајна, а да њена аутономија буде ојчана.

"Намера нам је да ојачамо нашу самосталност. Мислимо да је то легитимно, да је дозвољено и да није противно међународном праву. Сваки народ треба да има свој циљ. Живот у БиХ није лак... Желимо да сарађујемо са свима и та сарадња тражи само уважавање наше посебности, љубави и жеља", закључио је Додик.

РС послала поруку мира

Напоменуо је и да је Република Српска потписала Дејтонски споразум који је успео јер није направио БиХ онаквом државом какву су неки желели.

Како је поручио, никада се не сме одустати од РС и мора се учинити све да она буде што је могуће препознатљивија.

"Данас шаљемо поруке мира, желимо да живимо у миру са другима... Не желимо дестабилизацију. Ми смо они који желимо да радимо, да уважавамо другачије и друге, али тражимо да будемо уважени", рекао је председник истакавши да је РС "фактор без кога БиХ не може".

Додик је рекао и да су све стратешке одлуке РС донесене, па и када је реч о путу ка ЕУ, мада тај пут, како каже, у овом тренутку није толико ентузијастичан.

Када је реч о приључењу НАТО-у, Додик је рекао да о томе може да одлучи само народ и то на референдуму, када то буде требало.

"Сада не желимо да дајемо сагласност да БиХ крене ка НАТО-у, а да имамо границу на Дрини јер нећемо дозволити да будемо мимо Србије... Веома је важно за ментално стање народа да то тако буде", поручио је Додик.

Министар спољних послова Србије Иван Мркић, који у име Владе Србије, поред других званичника, присуствовао обележавању 22. годишњице оснивања и крсне славе РС, изјавио је да прослава празника у Бањалуци протиче у изузетно свечаној атмосфери.

"Дошли смо да, у име Владе Србије и председника Републике, званичницима Републике Српске најсрдачније честитамо њихов велики празник", рекао је Мркић у телефонској изјави Танјугу.

Према његовим речима, у име Владе Србије у Бањалуци бораве и министар правде и државне управе Србије Никола Селаковић и министарка енергетике, развоја и заштите животне средине Зорана Михајловић.

"Имамо ту част да је с нама и Његова светост патријарх Иринеј", истакао је министар спољних послова Србије, додавши да свечаности у Бањалуци присуствују и други званичници, међу којима и повећи број представника дипломатског кора.

Мркић је рекао и да је и председник Владе Србије Ивица Дачић требало да данас присуствује обележавању Дана РС у Бањалуци, али је густа магла спречила његов долазак. Како је саопштило Министарство спољних послова Србије, као поклон српског премијера министар Мркић је Додику уручио икону Светог Стефана.

Министарка енергетике и заштите животне средине Зорана Михајловић је у име Владе Србије честитала грађанима Републике Српске Дан Републике и крсну славу Свети Стефан, и поручила да верује да ће се тај дан још дуго славити.

Министарка је додала да је 9. јануар диван дан за Републику Српску и да јој је драго што се прославља.

"Верујем да ћемо дуго година и деценија славити", рекла је Михајловићева.

Пријемом у згради Владе завршена је свечаност обележавања Дана Републике.

Патријарх Иринеј: Српској је потребно јединство у добром

Патријарх српски Иринеј поручио је да је Републици Српској и Србији потребно јединство у свему што је добро, а Србе у БиХ позвао да остану верни Богу и својој вери.

Патријарх је, након литургије поводом Дана Републике Српске и крсне славе - Светог Стефана, приметио да у том ентитету постоји велики број партија, да је штета да се оне свађају и да би за добробит народа њихов циљ требало да буде исти.

Представницима власти Српске, патријарх је пожелео да делују на свему што је за добро народа.

Након литугрије у Саборном храму Христа Спаситеља, патријарх је рекао да је радостан што се данас налази у Бањалуци истакавши да је само један пут целисходан, а то је пут господњи.

Поглавар СПЦ је позвао народ Српске да “храбро и сигурно држе стег овог народа”, подсетивши да је "овај крај много пострадао“ и изразио наду да "иако се налазимо у великим искушењима, верује да нас господ неће оставити...“.

Цитирајући Његоша о „страдањима“, патријарх је позвао вернике да се "држе цркве која је увек делила судбину свог народа...“.

„Данас смо силом прилика расејани диљем света..., а црква је ту да прихвати народ, води и сачува његово име, језик и културу, а то је њена велика мисија и у прошлости и биће у будућности“, рекао је патријарх Иринеј.

Литургији су присуствали председници РС-а, Скупштине и владе, Милорад Додик, Игор Радојичић и Жељка Цвијановић, министар правде и државне управе Србије Никола Селаковић и друге званице.

Агенција Фена је јавила да обележавање Дана РС није прихватљиво за Бошњаке у том ентитету.

Потпредседник Народне скупштине Рамиз Салкић, између осталог, је рекао да одбијање да учествују у слављу посвећеном овом датуму, није негирање Устава БиХ, већ легитиман начин да покажу како не прихватају одлуке које су у прошлости донесене без Бошњака и против интереса Бошњака.

Честитке поводом Дана РС

Председник ДС-а Драган Ђилас упутио је честитку председнику Републике Српске Милораду Додику и свим грађанима поводом Дана РС, и нагласио да могу да рачунају на помоћ и снажну подршку ДС-а.

Ђилас је рекао да ће се ДС и даље залагати да Србија, као потписница Дејтонског споразума, развија свеобухватну сарадњу са РС, подржава територијални интегритет и суверенитет Босне и Херцеговине и решења за која постоји консензус између два ентитета и три конститутивна народа.

"Поштујемо Дејтонско-париски споразум, уважавамо Босну и Херцеговину, Републику Српску волимо", поручио је Ђилас.

И председник ДСС-а Војислав Коштуница честитао је Дан Републике Српске и крсну славу Свети Стефан српском народу и државном руководству Српске.

Коштуница је у писаној изјави поручио да данас нема већег националног интереса од очувања Србије и Републике Српске, истакавши да све треба учинити како би се умножиле политичке, културне, економске и све друге везе српског народа са обе стране Дрине.

"Сагласно Дејтонском споразуму отворен је простор да Србија и Српска развијају специјалне паралелне везе, а то значи да ту велику шансу као народ морамо искористити. Време ради за будућност Српске и ми јој од срца желимо сваки напредак", поручио је Коштуница.

Република Српска има огроман потенцијал и огромну политичку могућност да допринесе изградњи односа у БиХ и региону, сматра председник Српског националног већа у Хрватској Милорад Пуповац.

"Републику Српску видимо као део једне земље која може играти изузетно важну улогу у даљем сређивању међунационалних односа и односа народа у регији", рекао је Пуповац.

(РТС)

БАЊАЛУКА, 8. ЈАНУАРА /СРНА/ - Предсједник Републике Српске Милорад Додик поручио је да ће Српска постојати и бити све јача, те да њена самосталност треба да се постави као државни и политички циљ.

Додик је рекао да је прије тога потребно поштовати Дејтонски споразум и из њега искористити што се може.

"БиХ не може да опстане, јер нема довољно политичке љубави за њу", рекао је Додик за Радио-телевизију Републике Српске.

Он је додао да ниједно рјешење на нивоу БиХ није добро за Републику Српску и да она осјећа огроман терет чињенице да се налази у БиХ, али да на отимања надлежности у ранијем периоду мора да одговори искључиво политичким средствима.

Додик је упозорио да ће Република Српска, уколико се настави овакав слијед догађаја, логично испоставити свој захтјев за самосталношћу, јер од БиХ нема ништа.

Према његовом мишљењу, БиХ је неуправљива и неодржива земља, која још преживљава због страха од међународне интервенције и која нема унутрашњи консензус о свом постојању.

Он је истакао да је претходна година била изазовна, али да није била најтежа и најнеизвјеснија у историји Републике Српске, већ да су њене институције радиле беспријекорно, али и да је у економском смислу остварен раст бруто домаћег производа.

Додик је нагласио да је Република Српска протекле године додатно ојачала и своју позицију у БиХ, али и на регионалном плану.

"Република, која је јасно одлучила да води политику јачања своје аутономије, својих институција и да етаблира своје право на одлуку о себи самој, свакако је још више увјерена да смо на правом путу. Тај пут је осигуран чињеницом да је данас у БиХ Република Српска фактор свих одлука", рекао је Додик.

Он је подсјетио да је прије неколико година у погледу интеграција према ЕУ доминантан процес био функционална БиХ, који је подразумијевао концентрацију надлежности на нивоу БиХ, али да су данас на сцени процеси који уважавају уставну позицију Републике Српске, што представља огромну побједу.

Према његовим ријечима, велики налет преноса надлежности Републике Српске на ниво БиХ заустављен је приликом реформе полицијских структура у БиХ.

"Друга фаза је да се оспори оно што је отето од надлежности, што није нимало једноставно, али се мора доводити у питање, јер је то урађено мимо Устава и Дејтонског споразума", рекао је Додик.

Говорећи о обиљежавању Дана и крсне славе Републике, 9. јануара, Додик је рекао да неприсуство званичника Федерације БиХ говори о самој БиХ.

"Ни ми не волимо БиХ, па је логично да ни они не воле Републику Српску, али она због тога неће бити слабија", рекао је Додик.

Коментаришући "честитку" бошњачких организација поводом Дана Републике, Додик је рекао да је она дошла из Федерације БиХ, а не из Српске и да Српска није вођена политиком етничке мржње.

"Ако неко не жели помирење, онда то само може појачати наше увјерење да смо на правом путу борећи се за наш статус. Да ли ће они наставити да се понашају негативистички према Српској? Наравно да хоће. Многи од њих су пропатили и изгубили најмилије, али је и на српској страни било много страдалих", рекао је Додик.

Он је навео да злочини нису чињени у име Републике Српске и да она никад није имала план те врсте, као и да ниједно њено руководство то није постављало као циљеве.

"То што други мисле да Република Српска не треба да постоји је њихов проблем. Република Српска је добро мјесто за живот свих и у њој живи значајан број Бошњака и Хрвата који могу да је не воле, али је важно да поштују њене законе", рекао је Додик.

Говорећи о одликовању Међународног фонда јединства православних народа, које ће му бити уручено у марту у Москви, Додик је рекао да је оно резултат добрих односа које Република Српска гаји према руској држави и Руској православној цркви и да је то партнерство препознато.

"Не бих имао прилику да добијем то признање да нисам предсједник Републике, тако да разумијем да је то признање самој Републици", рекао је Додик.

Изборе одржати на достојанствен начин

БАЊАЛУКА, 8. ЈАНУАРА /СРНА/ - На сједници Сената Републике Српске указано је на потребу да Српска кроз предстојећи изборни процес прође на сталожен, миран и јединствен начин, те да избори буду одржани без одлагања, у фер и коректној атмосфери, рекао је предсједник Републике Српске Милорад Додик.

Додик је рекао да је на данашњој сједници Сената Српске било ријечи и о структуралном дијалогу, економији, те потреби јачања правне државе.

"Потребно је јачати правну државу Републику Српску на бази Устава и њених закона и учинити све да институције које се баве заштитом људских права и права уопште буду видљивије, а да Српска мора у сљедећу фазу ући са додатним јачањем њених институција", рекао је Додик новинарима

На сједници је било ријечи о изазовима који су пред Републиком Српском у 2014. години, као што је обиљежавање стотину година од почетка Првог свјетског рата, те могућности подизања спомен-обиљежја.

"Наравно да су изазови обиљежавања почетка Првог свјетског рата били везани и, већ сада је видљиво, усмјерени ка ревизији и редефиницији чињеница о узроку рата", рекао је Додик и додао да ће се Сенат укључити заједно са осталим институцијама у организацију обиљежавања овог догађаја.

Он је навео да је на данашњој сједници формирана радна група која би до почетка априла требало да направи програм рада Сената за 2014. годину и утврди теме којима ће се Сенат бавити.

Додик је рекао да је на сједници Сената указано и на могућност градње меморијалног центра у Источном Сарајеву посвећеног за више од 6.000 Срба убијених током прошлог рата у федералном Сарајеву и најавио да ће тема сљедеће сједнице Сената бити положај Срба у Федерацији БиХ.

Сенатор Мирослав Микеш рекао је да су на сједници Сената економисти и сенатори похвално говорили о Економској политици за 2014. годину, која је, како каже, једино могућа у овом тренутку.

"Говорило се и о томе да структурални дијалог о реформи правосуђа за сада није дао очекиване резултате и дате су сугестије како би се то требало финализирати да резултат буде добар", истакао је Микеш.

У том контексту, каже Микеш, предложено је и одржавање тематске сједнице на којој би било ријечи о правном систему Српске.

Он је нагласио да је заједнички став да су сљедећи избори веома битни за Српску која је у узлазној путањи у изградњи својих капацитета, а све како би Република Српска послије избора заузела доминантну позицију у БиХ.

Микеш је додао да ће у наредном периоду Сенат углавном радити у тематским групама како би помогли институцијама власти које раде свој посао најбоље могуће и у интересу свих грађана.

Данашњој сједници Сената присуствовало је 32 сенатора, а у расправи је учествовало њих 19.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер