четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик са руским амбасадором у Сарајеву Игором Калабуховим: Република Српска трпи све више притисака око увођења санкција Русији и уласка у НАТО, али ипак чврсто стојимо при својим ставовима
Хроника

Милорад Додик са руским амбасадором у Сарајеву Игором Калабуховим: Република Српска трпи све више притисака око увођења санкција Русији и уласка у НАТО, али ипак чврсто стојимо при својим ставовима

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 25. новембар 2022.

Република Српска чврсто стоји при ставовима по питању санкција Русији и НАТО интеграција, поручио је Додик страном дипломати.

Председник Републике Српске Милорад Додик састао се са руским амбасадором у Сарајеву Игором Калабуховим.

Српска трпи све више притисака око увођења санкција Русији и уласка у НАТО, али ипак чврсто стојимо при својим ставовима, поручио је Додик приликом сусрета са Калабуховим.

Дипломати ове земље Додик је објаснио да се у Републици тренутно конституише власт, а навео је и да ће тражити да се надлежност за Изборни закон БиХ врати на републички ниво.

То ће, преноси Танјуг, омогућити да Република Српска преко Републичке изборне комисије спроводи локалне и изборе за Народну скупштину и председника Српске, уместо да то чини Централна изборна комисија БиХ која нема то право ни по Уставу ни по закону.

Додик је амбасадору објаснио да се данас у БиХ обележава "непостојећи празник" који иначе не признају ни српски ни хрватски представници у власти. Реч је о Дану државности БИХ, који се обележава само у Сарајеву.

"Председник Додик истакао је да Српска цени чињеницу да Амбасада Русије и руски амбасадор са посебним уважавањем приступају обележавању свих важних догађаја за Републику Српску, те да се у томе огледа и добра сарадња и односи Српске и Русије", саопштено је из Додиковог кабинета.

"Комшић је провокатор и фолирант"

Члан Председништва БиХ Жељко Комшић је "провокатор и фолирант који нема шта да тражи у Бањалуци“, поручио је председник Републике Српске Милорад Додик коментаришући то што је он за прву неслужбену посету у иностранству изабрао Бањалуку.

"Боље да је отишао у Ливно, уместо што нас провоцира и вређа", навео је Додик, а пренела РТРС.

Он је истакао да су Комшића муслимани подметнули у Председништво да тамо "глуми лажног Хрвата и прави само штету".

"За ове четири године могао сам се уверити да је дубоко острашћен у мржњи према свему што је српско и хрватско и да је штеточина, која својим приступом највише доприноси распаду Босне", написао је Додик на Твитеру.

Он је навео и да је једини начин да се продужи опстанак БиХ, да се поштује унутрашњи договор три конститутивна народа и да се уважавају њихови ставови.

Нема никаквог лепка од интервенција међународног фактора који ће залепити и саставити распалу БиХ све док се народи у њој не договоре, упозорио је Додик.

Српска и Мађарска би могле да се договоре

Република Српска има могућности да гради нове енергетске објекте и да има вишка електричне енергије, па би са партнерима, попут Србије и Мађарске сигурно могла да склапа договоре који не би штетили никоме, рекао је Милорад Додик, а пренела РТРС.

Он је навео и да је мађарски премијер Виктор Орбан на недавном састанку изнио прихватљиву идеју да се оформи једна енергетска заједница у коју би, за почетак, биле укључене Мађарска, Србија и Република Српска.

"Разговори на ту тему се воде, они још нису финализовани, али постоје одређене контуре тог договора. Када дођемо до коначних решења ми ћемо о томе обавестити јавност", поручио је председник Српске.

На новинарско питање у вези са извозом вишка електричне енергије из Републике Српске у Мађарску, за коју би Српска заузврат добијала нафту и нафтне деривате, Додик је рекао да би две стране могле да се "заједнички договарамо како би једни другима помагали."

(РТ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер