субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Русија у континуитету исказује приврженост Дејтонском споразуму
Хроника

Милорад Додик: Русија у континуитету исказује приврженост Дејтонском споразуму

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 19. септембар 2014.

Бањалука - Председник РС Милорад Додик изјавио је по повратку из званичне посете Москви да Русија у континуитету исказује приврженост Дејтонском споразуму.

Он је истакао да званична Москва то чини својим деловањем у Савету за имплементацију мира у БиХ и у Савету безбедности Уједињених нација.

"Имали смо прилику да захвалимо председнику Владимиру Путину на континуираној подршци коју нам Русија пружа и кроз Савет безбедности УН-а и Савет за имплементацију мира, што је од великог значаја за Републику Српску", рекао је Додик.

Он је додао да је легитиман захтев да се у Републици Српској одржи референдум о самосталности и истакао да ће до тога доћи ако се у будућности не буде поштовао изворни Дејтонски споразум и ако се настави пренос ентитетских надлежности на државни ниво.

Говорећи о поређењу референдума у Шкотској са могућим референдумом о самосталности РС, Додик је навео да РС поштује писани Дејтонски споразум.

"Ми тражимо да се вратимо на изворни Дејтонски споразум и оно што пише, а то значи да нам врате отете надлежности", истакао је Додик.

РС не оспорава изворне надлежности БиХ дефинисане Дејтонским споразумом, али оспорава, како је рекао, "насиље високих представника, њихову ароганцију и отимање надлежности РС и њихов пренос на Сарајево".

Додик је упозорио да ће РС бранити свој статус и градити га додатно, напоменувши да он никада није временски лоцирао могуће одржавање референдума о самосталности РС.

"Ми желимо дијалог, а ако дијалога не буде, РС ће легитимисати своје право да на референдуму одлучи о свом статусу", поручио је Додик.

Председник Републике Српске је додао да уважава резултате референдума у Шкотској, додавши да је само изјашњавање грађана Шкотске о самосталности "нова политичка пракса".

"Сам референдум спроведен у Шкотској није на овај начин био познат у новијој политичкој историји", рекао је Додик и оценио да тај референдум "уноси неке нове реалности".

"Русија заштитник Дејтона"

Он је оценио да је подршка Русије важна првенствено због тога што су високи међународни представници у БиХ у својим извештајима Савету безбедности "увек износили неистине о Републици Српској".

"Добили смо потврду да ће и на будућим састанцима Руска Федерација уважавати информације које дођу из Републике Српске", казао је Додик.

Он је даље навео да је руски председник дао апсолутну подршку свим пројектима и сарадњи Републике Српске и Руске Федерације.

"Влада Руске Федерације је кроз ребаланс буџета предвидела кредит за Републику Српску, а путем једне банке ћемо затворити тај кредит и тако нећемо имати неугодности због парламента БиХ", рекао је Додик.

Према његовим речима, ради се о повољном аранжману за РС, којим ће дугорочно бити обезбеђена стабилност буџета.

Додик је појаснио да се ради о великом државном кредиту Русије, чији би износ требало да буде између 500 и 700 милиона евра, додавши да би тим кредитом био стабилизован буџет и јавни фондови, као и спречени проблем у исплати плата и пензија.

"Један део тог кредита ићи ће на покривање ранијих кредитних обавеза, а скоро половина тог износа биће намењена за докапитализацију Инвестиционо-развојне банке РС (ИРБ РС), како би се подржао релани привредни сектор", истакао је Додик.

Наводећи да је РС тражила ниску каматну стопу кредита (два до три посто), грејс период од годину до две дана, као и враћање кредита у период од десет до 15 година, председник РС је казао да руска страна "није ни одбила ни потврдила ове услове".

"Остаје да те услове завршимо са банком, која ће добити право да с нама преговара о том питању", навео је Додик.

Према његовим речима, велики руски кредит омогућио би РС средњорочну финансијску стабилност, као и додатни развој путем ИРБ РС.

"РС кредитним аранжманом са Русијом не жели да угрози аранжмане које има са ММФ-ом, али желимо да избегнемо условљавања", поручио је Додик.

Поновљено је да је у Москви са представницима ВТБ банке договорен и "мали" кредит од 75 милиона евра.

"Зарубежњефт по основу приватизационог програма треба РС да уплати одређена средства. Зарубежњефт, који улаже велика инвестициона средства у реконструкцију Рафинерије нафте Брод, предложио је да се да кредитна подршка путем ВТБ банке у комплетном износу задужења које има Зарубежњефт према Републици Српској", казао је Додик.

Према његовим речима, гаранцију за тај кредит даће "Зарубежњефт", а та компанија плаћаће и камату на кредит. Још је истакнуто да РС путем партнерства са Русијом жели да обезбеди своју енергетску будућност.

Цвијановић: РС не одустаје од Јужног тока

Премијерка РС Жељка Цвијановић, која је са Додиком боравила у вишедневној посети Русији, рекла је да је једна од тема разговора у Москви била опредељеност да се реализује изградња крака гасовода "Јужни ток" кроз РС, без обзира на околности.

"Ми не можемо да утичемо на међународне околности, али је потврђено да Република Српска од 'Јужног тока' не одустаје. Други пројекат је гасификација пре 'Јужног тока'. Тамо где постоји директан прикључак, као у Зворнику, имаћемо велику корист, јер овај град, као и Фабрика глинице, директно зависе од гаса", рекла је Цвијановићева.

Она је додала да је потписала споразум са "Гаспромом", који ће Републици Српској омогућити набавку гаса без посредника, што ће, како је истакла, искључити било какву зависност Републике Српске у набавци овог енергента.

Премијерка РС је потврдила да ће се сутра у Београду одржати заједничка седница Влада РС и Србије, на којој ће се разматрати заједнички пројекти у вези са инфраструктуром, о области пољопривреде, привреде и образовања.

Званични РС оповргли су да је њихова посета Москви била у циљу подизања рејтинга Савеза независних социјалдемократа (СНСД) пред октобарске изборе, наводећи да су у Русију путовали као "државни функционери РС" и да су са руским председником разговарали искључиво о "државним питањима".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер