петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Регулисање надлежности и састава Уставног суда БиХ је кључно питање које се тиче будућности РС; „Босански језик“ не постоји
Хроника

Милорад Додик: Регулисање надлежности и састава Уставног суда БиХ је кључно питање које се тиче будућности РС; „Босански језик“ не постоји

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 20. децембар 2016.

 Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је данас у Бањалуци да је регулисање надлежности и састава Уставног суда БиХ кључно питање које се тиче будућности Републике Српске.

Додик сматра да ова питања морају бити решена за пет или 10 година како не би у опасност било доведено постојање Републике Српске, јер Уставни суд БиХ сада креира нови политички систем.

- Предлог закона о Уставном суду БиХ јесте у процедури, као заједнички свих политичких партија из Српске. У жељи да добијемо и другу подршку, а на основу овог предлога, разговарао сам са делегацијом ХДЗ БиХ - рекао је новинарима Додик.

Он је истакао да се сугестије ХДЗ БиХ односе на начин избора судија Уставног суда БиХ из Федерације БиХ.

- Наша намера јесте да буде решено питање надлежности овог суда и начин одлучивања - поновио је Додик и оценио да Уставни суд Републике Српске, за разлику од оног на нивоу БиХ, ради професионално и одговорно.

Он је подсетио да на ниво БиХ не постоји закон о Уставном суду, док Уставни суд Републике Српске функционише на основу закона.

- Сва питања која су од нашег интереса на нивоу БиХ морају бити доминантна и несхватљиво је да постоје неки из Српске који кажу да нешто неће Бошњаци. Има начина политичке борбе, али са конвертитима из Републике Српске се ништа не може урадити - додао је Додик.

Он сматра да додатне надлежности Уставног суда БиХ морају бити укинуте.

- Ови из Европе су нас слагали када смо се са бившим високим представником ЕУ Кетрин Ештон договорили о четири ствари у правосуђу. Где је кредибилитет ЕУ када нама дођу овде и кажу поштујте одлуке Уставног суда БиХ, а пре пет година смо се са Ештоновом усагласили да овај суд не функционише добро - каже Додик и наводи да нигде у свету одлуке уставних судова нису обавезујуће, осим у БиХ.

Он је оценио као недопустиве ставове СДС и ПДП да лидер СДА Бакир Изетбеговић нешто неће.

- Па, ако он неће, нешто ни ми нећемо. Волео бих да БиХ не постоји, али без одлучне борбе Републике Српске немамо шта да тражимо - закључио је Додик.

Појачане мере безбедности

Председник Републике Српске, Милорад Додик, најавио је да ће Српска у наредним данима појачати безбедносне мере на свим ургентним тачкама.

Након што се први уписао у књигу жалости, која је отворена у Банском двору у Бањалуци, поводом убиства амбасадора Руске Федерације у Турској, Андреја Карлова, Додик је рекао да је то страшан чин.

- Чињеница је да је острашћени радикал пуцао у руског амбасадора с мотивом освете и на тај начин одлучио да настави борбу оних који су допринели патњи у читавом свету - рекао је Додик новинарима.

„Босански језик“ не постоји

Додик је изјавио да "босански језик" не постоји и да је неприхватљиво да Савет министара БиХ разматра информацију о овом језику.

- Не могу Бошњаци наметнути „босански језик“ свима који овде живе, јер би то била класична мајоризација коју нећемо дозволити - рекао је Додик.

Он је напоменуо да је "босански језик" несрећно уписан у Дејтонски мировни споразум и да је то неко урадио ради одређених калкулација, али да у БиХ може постојати само оно што се договори.

Савет министара БиХ данас је у Сарајеву расправљао о Информацији о кршењу уставног права Бошњака на слободно кориштење и употребу "босанског језика" у Републици Српској, а изјашњавање о њој је одгођено.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер