петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Референдум у РС ове године
Хроника

Милорад Додик: Референдум у РС ове године

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 10. јануар 2010.

Премијер Републике Српске Милорад Додик најавио је да ће РС у првој половини године одржати референдум о подршци Дејтонском споразуму и о наметању одлука и закона високог представника.

Додик је рекао да су високом представнику међународне заједнице у БиХ Валентину Инцку у протеклим месецима поручили да ће, уколико настави да намеће одлуке и законе на које нема право, бити присиљени да организују референдум.

"Ушли смо у фазу израде потребног закона и већ у другој половини јануара предложићемо Скупштини закон о референдуму прилагођен овом времену", рекао је премијер РС.

"После службене објаве закона, донећемо одлуку о расписивању референдума на којем ћемо питати наш народ подржава ли Дејтон и противи ли се наметању одлука и закона високог представника. РС ће у првој половини године одржати референдум", најавио је Додик у интервјуу "Вечерњим новостима".

Лист наводи да је одлука о Инцка о продужетку мандата страним судијама и тужиоцима кап која је прелила чашу. Влада и Скупштина РС одбиле су да је прихвате. Решиле су да за то затраже подршку народа на референдуму.

Додик је додао да је сасвим сигурно да ће РС овако обезбедити нормативне услове и све механизме да РС једног дана, ако буде потребно, организује и референдум о статусу.

Демантовао је тврдње да овим потезом руши Дејтонски споразум. "Како могу бити оптужен да рушим Дејтонски споразум ако поставим питање: Да ли сте за очување Дејтона?

Додик је рекао да је пре неколико дана позвао Инцка да му тачно цитира одредбе Споразума, било које резолуције УН, било које тачке "бонских овлашћења" по којима може да намеће одлуке.

"Није их нашао. Он вара јавност. Та права нема", рекао је Додик.

Истакао је да му је циљ да легализује право РС да искаже своју вољу и да докаже да може одлучивати о свом статусу.

"Референдум о томе да ли овај народ жели да живи у Босни или изван Босне, сасвим сигурно ће доћи на ред", казао је Додик.

На питање да ли има решење у случају да Инцко покуша да га смени, Додик је одговорио да је спреман за све њихове авантуре, али не зна колико су они спремни.

"Шта ако ја не прихватим одлуку? И ако је не прихвате Влада и Скупштина? Шта ће да ураде? Да доведу тенкове да ми забране да уђем у зграду Владе?", запитао је премијер РС.

"Па, не морам ни да уђем у зграду, могу да сазовем седницу у приватној кући и да кажем да су они окупатори. Статус је тешко питање, решава се споро. Али, са поносом. Поносан сам на чињеницу да ћемо одржати референдум", рекао је Додик.

Упитан да ли је намера само да се утврди питање статуса РС у односу на БиХ или постоје жеље за припајањем Србији, Додик је одговорио да је то стварно хипотетичко питање за Србе у РС.

"Понекад и не разумемо зашто постоји оволика љубав овог народа према Србији, некад и на нашу штету. Али, то је тако и тако треба разумети", додао је Додик.

Додик је нагласио да РС цени став Србије о потреби очувања Дејтонског споразума и инсистирању на принципу да је услов сваког договора у БиХ глас сва три народа.

"Важно је, међутим, схватити да Србија има доста својих проблема. Политика коју Београд води помажи и не прави нам штету. Било би добро када би Србија рекла и да овде не могу да се намећу одлуке", казао је Додик.

"Али, задовољан сам и што руководство Србије није насело на намере међународне заједнице да их натера да 'амо неке бандоглаве Србе у Босни' доводе у ред. Да нас тако посвађају и да останемо сами", рекао је Додик и додао да није причао с председником Србије Борисом Тадићем о идеји да распишу референдум.

Додик сматра да међународна заједница не може спасити Босну ако њени народи не буду то желели.

Додик је рекао да лично мисли да је прошло време јачања институција БиХ, а да долази време снажења РС.

"Босна не може да опстане на принципима које гурају Сарајево и међународна заједница. Она може да буде сложена држава, састављена од две или више република, са две или три заједничке функције, како је предвиђено Дејтонским споразумом. А, не да се сви закони доносе на нивоу БиХ, која за то није надлежна", рекао је Додик.

Додик је додао да је о кршењу међународног права високих представника највише материјала прикупљено против Педија Ешдауна и да ће се он први наћи на оптуженичкој клупи ако буду поднете тужбе судовима земаља из којих су високи представници у БиХ.

"Нећемо да журимо. За све њих морају да се стекну услови и да будемо сигурни у своју победу. Не смемо допустити да се ниједна тужба одбаци", рекао је Додик у интервјуу "Новостима".

Председник Партије демократског прогреса (ПДП) Младен Иванић изјавио је у Бањалуци да од референдума у Републици Српској нема ништа.

Иванић је оценио да то зна и актуелна власт у РС и Веће за имплементацију мира (ПИЦ) у БиХ које упозорава Владу РС због најава референдума, али се "праве важни на једној теми од које нема ништа", преноси "Дневни аваз".

"Очито су се нашле две неозбиљне стране. Једна неозбиљна страна која прича о референдуму у вези с останком страних судија у БиХ а од кога нема ефекта и друга неозбиљна страна, Веће за имплементацију мира у БиХ, које то као озбиљно схвата", рекао је Иванић новинарима.

Да од референдума у РС нема ништа, навео је Иванић, зна и ПИЦ и Милорад Додик, али се "препуцавају и праве важни пуно више него што у ствари јесу", рекао је Иванић.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер