уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Према Србима на Балкану се у континуитету врши неправда, на Србима вежбају трећеразредни политичари и свачији службеници
Хроника

Милорад Додик: Према Србима на Балкану се у континуитету врши неправда, на Србима вежбају трећеразредни политичари и свачији службеници

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 24. мај 2015.

Матица разбијања српског јединства је и даље на сцени, док на Србима вежбају трећеразредни политичари и свачији службеници, каже председник РС Милорад Додик.

Председник Републике Српске Милорад Додик је у интервјуу за „Спутњик“, на питање да ли је ЕУ тражила прекид или слабљење односа РС и Србије рекао да ако је Србија добила тај налог она се тако не понаша.

 „Имамо веома добре односе и наставићемо да их градимо у том правцу. Али, то је спин који покушавају да наметну, као прича о нежељеном детету — Републици Српској — која у континуитету треба да буде спорна, и да буде укинута“, наводи Додик.

Према његовим речима, Република Српска је данас један од најстабилнијих простора у региону, како економски тако и политички.

 „Постоји незадовољство једног дела Муслимана у Босни, делу међународне заједнице, па чак и једног дела опозиције у РС, који да би се показао сервилним и европејцима, жели да укине глас РС, што је најважније. Матрица разбијања српског јединства у регину и даље је на сцени“, истакао је Додик.

Додик је након тога истакао да је свака деградација и удар на Републику Српску удар и на Србију, јер она гарантује Дејтонски споразум.

 „Према Србима на Балкану се у континуитету врши неправда. Она је и видљива“, рекао је он. „Ако би неку кумулативно изучавао позиције народа пре рата и после рата, видео би да смо највише померан народ и да су највећа кумулативна страдања имали Срби. На нама вежбају трећеразредни политичари и службеници разних администрација који на тај начин одржавају свој примат“, додао је.

Како истиче, постоји осећај да међунардна заједница, или оно што ми мислимо да јесте, овај простор вечито држи у стању ванредног стања који се стално продубљује.

 „То говори да морамо што пре да се одмакнемо од свих аспирација и да нама управља и уређује простор неко други. Када мени кажу да сам босански Србин — то је за мене погрдно називање. То је за мене алузија да постоје још неки Срби, да сами Срби нису народ, него да постоји неких шест сегмената тог народа. Ово говори да нисмо уважени и да смо само једна врста експеримента. Само стабилан и национални и државни договор Србије и Српске може да мења те ствари. Свако подаништво може само да доведе до још драматичнијих захтева и вежбања неких концепција на нама“, истиче председник Савеза независних социјалдемократа.

Додик наводи да је проблем БиХ у томе што су Дејтонски споразум, пре него што је почео да се примењује, високих представници Запада почели да разграђују, желећи да промене његову суштину.

Према нејговим речима, резолуција о самосталности РС са могућношћу одржавања референдума, коју је изгласала његова странка, има управо за циљ да сачува РС у случају деградације или мењања Дејтона.

 „Срби, нити било који други народ, не сме да одустане од свог права на исказивање демократске воље путем референдума о било ком питању. Онемогућавање тога, значи мајоризацију и деградацијау самог тог народа. Афирмација права да се на тај начин одлучује о било ком питању није супротно повељи УН, нити другим документима, принципима и стандардима у свету. РС је страна потписница Дејтона и као таква, има право да одлучује. Ми сматрамо да су нам наметнули и отели надлежности без питања. Ми само желимо да будемо питани и да се одлучује концезусом. Ако тога нема, зашто се онда искључује могућност да народи о томе одлуче на референдуму?

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер