петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Опозиција је блокадом парламента РС покушала да уведе диктатуру
Хроника

Милорад Додик: Опозиција је блокадом парламента РС покушала да уведе диктатуру

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 15. септембар 2017.

 Председник Републике Српске, Милорад Додик, изјавио је да је опозиција блокадом парламента покушала да уведе диктатуру, али да је најважнија порука која је послата то да је одржана седница и да је Народна скупштина ефикасно радила.

Додик је рекао да опозиција, као мањина, жели да наметне вољу демократској већини коју онда назива диктаторима.

- Управо су они покушали да уведу диктатуру, јер се то дешава само онда када мањина влада већином и намеће већини своје мишљење - рекао је Додик.

Он истиче да је немогуће да опозиција наметне причу о диктатури када постоји ефикасна већину у парламенту и у Влади Српске, која функционише, као и све друге институције.

Додик је оценио да је индикативно то што је лидер СДС, Вукота Говедарица, рекао да ће се тући у парламенту, те да је то у среду вероватно и покушао, али да делује да је вођа те групе председник НДП, Драган Чавић.

Он истиче да је опозиција најављивала ванпарламентарну борбу и да није случајно изабрала две ургентне тачке - Народну скупштину и РТРС као синониме за Српску.

Председник Српске је позвао опозиционе посланике да се врате у Народну скупштину и користе парламентарне могућности, а не насиље како би парламент наставио да ради и како би била послата слика функционисања институција у Републици Српској.

Додик каже да се не може отети утиску да је опозициона блокада парламента организован план у коме се тражи и нађе нека тема око које се покушава организовати институционална криза.

Он је рекао да је слично виђено у Украјини, Македонији и другим местима, где такозване Сорошеве невладине организације управљају са таквом врстом протеста.

- Знам да у оквиру одређених међународних група, фрустрираних немогућношћу да управљају Српском, има настојања да се власт на неки начин склони пре избора да би се наводно креирала нека кооперативна власт у виду неког Бореновића и не знам кога, који се изгуби и зацрвени чим види странца - рекао је Додик.

Он истиче да су савршено јасни њихови интереси, те да удар на Народну скупштину Српске представља удар на институције.

- Једино оружје народног посланика када уђе у парламент је његова рука која гласа. Није безначајно ни колико је гласова против. То се у демократском систему и друштву увек верификује и о томе се води рачуна - рекао је Додик.

Он је навео да посланик у парламенту има право на дискусије, реплике и гласање, те да, уколико жели да изрази ставове, то може да учинити на демократски начин који није забрањен у Српској.

- Могу да организују протест на местима где је то предвиђено законом, у парку Младен Стојановић. Они имају то трауматично искуство, па сада то више не могу да покушају. Ако покушају, добиће одмах други митинг на истом месту - рекао је Додик.

Председник Српске наводи да су "опозиционари из фрустрације и обавезе према раније преузетим циљевима које је њиховим шефовима неко испоставио, дошли до позиције да ударе на најважнију законодавну институцију".

- Парламент је важнија институција од свих других. Ми смо рекли да нећемо никакву ескалацију. У реду, стојте тамо. Нека Миладин Станић постане највећи силеџија у Српској и онда нека прича о диктатури. То смо видели избацивањем новинара РТРС - рекао је Додик.

Он је нагласио да ће власт у Српској радити свој посао, те да је у среду послата најважнија порука да је сједница Народне скупштине одржана и да је завршена усвајањем 16 тачака дневног реда.

Додик је навео да је актуелна већина у Народној скупштини манифестована и јасна, да има 53 посланика, а не 42, те да је чине не само коалиција окупљена око СНСД, већ и други посланици који су били у парламенту.

- Јуче нисмо били у малој сали, већ у згради парламента, што је веома важно. Одржали смо седницу и нисмо прихватили насиље коју су они промовисали. Рекли смо: “Добро, ви то радите ту, нека види народ ко сте и какви сте. Изгоните новинаре, никакав проблем, покажите своје право лице” - навео је Додик.

Председник Српске каже да је председник Народне скупштине, Недељко Чубриловић, изрекао меру забране и удаљавања посланицима опозиције, који нису хтели да се удаље.

- Имали смо могућност да убацимо људе и да их износе једног по једног, што би они и хјели. Ми смо рекли да нећемо и да идемо овамо у малу салу. Зашто су они кренули за нама. Да нам неће сутра доћи и јуришати на куће и породице? Зашто су кренули ако смо се ми изместили цивилизовано на спрат и наставили седницу - упитао је Додик.

Он је рекао да полиција Српске није улазила у скупштинску салу, где су опозиционари спроводили насиље.

- Они јесу изабрани народни представници, али нису изабрани насилници. Није их народ бирао да буду насилници и спречавају рад Скупштине - рекао је Додик.

Он је поручио опозицији да код народа морају да граде политички легитимитет и да га стекну и добију на изборима који су идуће године.

- Очигледно постоји нека процена да на тим изборима не могу ништа, поготово сада са оваквим понашањем...- рекао је Додик.

Он је навео да је позвао неке опозиционаре, међу којима је и Говедарицу, како би им рекао да разуме разлике у мишљењу, али да Народна скупштина мора да ради.

- Морамо да радимо у парламенту. Могу да разумем њихове фрустрације, али и ми имамо неке. Међутим, Скупштина мора да ради. Свако право које има посланик владајуће већине има и опозициони. Имају и потпредседника Скупштине и нико их тамо није деградирао у том погледу. То овај народ мора знати - рекао је Додик.

"Већина доноси законе"

Председник Српске истиче да већина доноси законе, а не мањина, те да се предсједник парламента, који је дио већине, бира да тумачи и води сједнице.

- Предсједник Скупштине или Колегијум са већином налаже да парламент ради по дневном реду - рекао је Додик.

Говорећи о повлачењу ревизорског извештаја са дневног реда последње седнице Народне скупштине, председник Српске је навео да је речено да треба да се обезбеде неке квалитетне допуне, као и мишљења која треба прибавити, те да нико не бежи од тога.

- Тај извештај може да буде прихваћен, али исто тако и одбијен. Зато је потребно да има већину. Није само ствар у томе извештају, било је и раније различитих мишљења о томе. Али опозиција, све оно што је до сада тражила, покушава да стави на дневни ред. Први пут ћу јавно рећи да су, рецимо, ангажовали неке такозване процедуре о израчуну учинка - истакао је Додик.

Он је додао да се такве процедуре могу радити у Шведској или у неким другим високосређеним земљама.

- Израчунавају да ли је оно што сте радили пре седам или 10 година било добро и какве је ефекте дало. Наравно, сви желимо да буду најбољи ефекти, а зашто су баш тада почели да праве обрачун о ефектима нафтне индустрије, када сви знамо да је 50 рафинерија у Европи укинуто у последњих пет година? Ми одржавамо ову рафинерију Брод и сад одједном долази неко ко “гања” учинке - каже Додик.

Председник Српске рекао је за РТРС да је главни ревизор Душко Шњегота вршио притисак на власт, а не власт на њега.

- Нас двојица смо разговарали као одговорни људи, он је поднео оставку која је прихваћена и то је све што се има рећи - нагласио је Додик.

Услов за прихватање Транспортне заједнице

Председник Републике Српске, Милорад Додик, изјавио је да, што се тиче Српске, уговор о Транспортној заједници може да буде прихваћен само под условом да се у БиХ примењује механизам координације.

Додик је рекао да је представницима СДС и ПДП очигледно требало нешто да скрену пажњу са неуспеха које постижу на нивоу БиХ, због чега је "можда требало да прође седница Предсједништва БиХ на којој се прихвата Транспортна заједница".

- Ми се не слажемо с тим. Како је српски члан Председништва БиХ, Младен Иванић, могао да гласа за то? А шта су они рекли јуче на Председништву? Рекли су:” Прихватамо Транспортну заједницу, али нека се надлежна министарства договоре”. Па ми смо се договорили! Постоји прича о механизму координације и ми не тражимо ништа друго - навео је Додик.

Председник Српске истакао је синоћ за РТРС да помињање неких нових договора јесте бежање од одговорности, те је упозорио ЕУ да ниједно питање неће моћи да решава док се не успостави механизам координације.

- И оно што је комесар ЕУ за проширење и суседску политику Јоханес Хан писао Звиздићу, јесте да се обезбеди механизам координације, а Иванић је то игнорисао. Иванић, као српски члан Председништва, јуче је прихватио Транспортну заједницу и неки нови договор између министарстава. Нема новог договора - договор је механизам координације - нагласио је Додик.

Он је додао да свако упућивање на нови договор представља разбијање механизма координације.

Ми не ћемо да се разбије механизам координације јер је усвојен и од институција Републике Српске, и БиХ, и Федерације БиХ, те Брчко дистрикта и свих кантона у ФБиХ - поручио је Додик.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер