субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Ниједан амбасадор у БиХ не може да укине Дејтонски споразум
Хроника

Милорад Додик: Ниједан амбасадор у БиХ не може да укине Дејтонски споразум

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 01. септембар 2011.

БАЊАЛУКА- Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је данас да нови шеф Делегације ЕУ у БиХ Петер Соренсен не може укинути Дејтонски мировни споразум, као ниједан други амбасадор у БиХ.

Додик је рекао да је Соренсенова изјава да је Дејтонски споразум ствар прошлости - потпуно неодговорна.

''Дејтонски споразум је на сцени. Дејтонски устав је на снази. Добродошао европски амбасадоре, разговараћемо о свему, никакав проблем није, али нам немој дирати Дејтонски споразум, онда ћемо имати проблема'', рекао је Додик.

Соренсен је изјавио да су у БиХ неопходне одређене промјене и да ће он радити са погледом у будућност, а не у прошлост.

"Дејтон је ствар прошлости. Он је био неопходан и био је споразум оних околности. Али, неке ствари су се промијениле, протекло је вријеме, чак и људи су се промијенили. Зато су неке промјене неопходне", рекао је Соренсен јуче на затвореном састанку Спољнополитичког одбора Европског парламента. /крај/мш/дп

Предсједник Републике Српске /РС/ Милорад Додик рекао је да ће РС за свако питање које буде стављено на дневни ред заједничких органа практиковати да претходно постигне споразум са Федерацијом БиХ /ФБиХ/, како је и предвиђено Дејтонским споразумом и Уставом БиХ.

Додик је данас на конференцији за новинаре у Бањалуци рекао да је предвиђено да БиХ има само десет уставних надлежности, а да јој све остало може бити додијељено путем споразума два ентитета, "који до сада нису постизани, јер је међународна заједница наметала рјешења, с циљем унитаризације БиХ".

"РС се припрема да достави споразум везан за питање државне помоћи, пописа, измјена устава у дијелу који се односи на пресуду суда У Стразбуру и ти споразуми се ових дана припремају у институцијама РС, а биће усвојени као почетни приједлози на сједницама Владе, како би се доставили Влади ФБиХ, која би требала да се усагласи с тим", навео је Додик.

Он је нагласио да ће саставни дио таквих споразума бити закони и да убудуће неће моћи бити донесен ниједан закон ван надлежности БиХ без таквог споразума.

Додик је напоменуо да РС тражи повратак у уставне оквире и да ће предложити споразуме не само за попис, државну имовину и измјену устава, него и за све оно што је усвојено на нивоу БиХ, а није уставно овлаштење БиХ.

"БиХ је, на примјер, усвојила закон о задругама, а нигдје не пише да БиХ има право на закон о задругама и тај закон мора бити укинут", рекао је Додик, истичући да ће више од 200 закона "бити подвргнуто систему споразумијевања".

Он је додао да ће, уколико не буде таквих споразума, РС бити приморана да те законе прогласи непримјењивим у РС.

Предсједник Савеза независних социјалдемократа /СНСД/ Милорад Додик потврдио је данас да ће присуствовати састанку лидера политичких партија, заказаном за 5. септембар у Мостару, те да ће, када је у питању формирање Савјета министара БиХ, инсистирати на мјесту министра иностраних послова и четири министарска мјеста.

"Што се тиче предсједавајућег Савјета министара, то мјесто припада Хрватима и Хрвати ће одредити ко је тај. Кад кажем Хрвати мислим на аутентичне политичке представнике, а то су два ХДЗ-а. Они ће одредити ко је предсједавајући Савјета министара и која два министарска мјеста ће да попуне Хрвати", изјавио је Додик на конференцији за новинаре.

Предсједник СНСД-а каже да Бошњацима треба да припадну три министарства у новом сазиву Савјета министара БиХ.

"Ако Министарство иностраних послова припадне Златку Лагумџији (СДП), онда ће то бити наставак дјеловања на исти начин као што је радио Свен Алкалај", рекао је Додик, истичући да мјесто министра иностраних послова по принципу ротације припада РС.

Он је нагласио да РС сматра да је неопходна реорганизација Министарства иностраних послова и да у њему буду људи који ће проводити политику, а не, како је рекао, да буду смјештени у фотеље.

Додик је нагласио да је видљиво да је девастирана дипломатско-конзуларна мрежа /ДКП/ и да она дјелује тако да се у њој не може говорити позитивно о РС и да о таквој врсти дискриминације говори и податак да на 14 састанака са генералним секретаром УН ниједном није био присутан представник Срба него да је сваки пут то био представник Хрвата.

"Док је функцију министра иностраних послова БиХ вршио Младен Иванић он је гледао личну промоцију, а запоставио институционалне оквире што су искористили припадници бошњачког народа и у ДКП мрежу увукли припаднике њихове ратне обавјештајне службе АИД који сада врше систематски притисак на многе људе у ДКП мрежи", каже Додик.

Додик је нагласио да РС нема ништа против формирања Савјета министара, али да БиХ несметано функционише и са старим сазивом.

Он је додао да је формирање парламента БиХ показало способност и спремност да се формирају власти.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер