четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Нећемо у НАТО ако нам ударе на достојанство
Хроника

Милорад Додик: Нећемо у НАТО ако нам ударе на достојанство

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 05. децембар 2009.

Премијер РС Милорад Додик оценио је да евентуални пријем БиХ у НАТО, о којем би ускоро могли да расправљају министри спољних послова земаља чланица Алијансе, неће бити прихватљив за Српску уколико би он на било који начин представљао удар на њено достојанство!

- НАТО је направио БиХ и може се очекивати да смо мезимче те организације. Међутим, ако чланство у НАТО подразумева нове ударе на достојанство и капацитет РС, за нас је то лоше, па макар то био и најмоћнији војни савез на свету - рекао је Додик.

Према његовим речима, институције РС нису расправљале о питању евентуалног чланства у Северноатлантском војном савезу, јер је то питање, према његовим речима, у надлежности институција БиХ.

- Колико ми је познато, бошњачки члан Председништва Харис Силајџић имао је један успешан састанак са генералним секретаром НАТО-а, а осим тога, НАТО се поставио у такву позицију да сам одлучује о томе која ће земља бити примљена - истакао је Додик.

Премијер Српске осврнуо се и на могућност да се страним судијама и тужиоцима у БиХ наметнутом одлуком ОХР-а продужи мандат, упркос снажним противљењима из РС, рекавши да, уколико би се остварио тај сценарио, институције Српске ни под којим условима неће прихватити наметнуту одлуку.

- Народна скупштина РС би у том случају донела одлуку, којом би била одбијена примена те одлуке на простору Српске! Наше институције неће примењивати наметнуту одлуку и неће по њој поступати. Након тога бисмо спровели референдум о подршци таквој одлуци, а представници у заједничким институцијама ће одлучити на који начин ће се даље ангажовати. Не можемо дозволити правно насиље! Чак ни бивши високи представник Педи Ешдаун, који се овде насилнички понашао, није наметнуо ту одлуку, већ је направио споразум између ОХР-а и Председништва БиХ да се ангажују стране судије и тужиоци. БиХ је сада рекла да их неће, а ОХР не може да намеће вољу другој страни. Иначе, и суд и тужилаштво БиХ су антиуставне институције. Оне су вештачке, наметнуте од ОХР-а, а вештачки их је потврдио Уставни суд БиХ прегласавањем Срба и Хрвата. Они не постоје у Дејтонском споразуму, а пошто није добијена сагласност од РС за њихово формирање, то значи да немају легитимитет - каже Додик.

Коментаришући најаву министра безбедности БиХ Садика Ахметовића да неће подржати именовање Зорана Тегелтије на место директора Управе за индиректно опорезивање БиХ, Додик је оценио да овај проблем нема везе са питањима индиректних пореза, већ с целокупним односима у БиХ који су, према његовим речима, на најнижој тачки.

- БиХ све више показује неспособност да функционише. РС нема намеру, а ни план за сецесију, али очигледно је да функционисање органа БиХ може да доведе до распада институција. Ако се распадну институције, онда мора да се распадне и сама земља коју те институције представљају. Не знам да ли је то циљ бошњачких политичара, али стално промовисање делегитимитета институција, као што је то у случају УИО, говори да имају план да ситуацију проблематизују и дестабилизују, верујући да ће међународна заједница поново преузети вођење БиХ. Иначе, питање директора УИО уопште није у Ахметовићевој надлежности и било би му боље да ради свој посао. СНСД је гласао за њега само зато што нисмо хтели додатне компликације у вези с безвизним режимом за грађане БиХ. Иначе, он никада не би ни био министар - поручио је Додик.

Оцењујући веома озбиљним претње којима су у последње време српски представници у заједничким органима БиХ све чешће изложени, Додик је рекао да заштита и обезбеђење представника Српске у заједничким органима мора да се појача.

- Наши људи у Сарајеву изложени су разним претњама и шиканирањима. То већ постаје неподношљиво, али они настављају да обављају своје дужности онако како је то законом предвиђено. Тортура кроз коју је прошла заменица председавајућег Дома народа БиХ Душанка Мајкић најбоље говори о атмосфери која влада у Сарајеву. Без обзира на то што мислимо да на неке од њих не треба обраћати пажњу, ове претње изазивају немир - навео је Додик.

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер