субота, 10. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Не пристајемо на смањење овлашћења и аутономије
Хроника

Милорад Додик: Не пристајемо на смањење овлашћења и аутономије

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 06. април 2010.

Бањалука – Судећи по ставовима политичара из Републике Српске и водећих бошњачких партија – Странке демократске акције и Странке за Босну и Херцеговину – шансе да „Мадридска декларација” о променама босанскохерцеговачког устава уроди плодом не постоје. Српски политичари оцењују да се „Мадридском декларацијом” од Републике Српске траже превелики уступци, а бошњачки лидери сматрају да она не нуди довољно за „јачање државе”.

„Ми ћемо 6. и 7. априла у Сарајеву учествовати у разговорима о 'Мадридској декларацији', али нећемо попуштати. Наш став је познат – промене Устава БиХ су могуће само у оној мери у којој нису штетне по садашњи степен аутономије Републике Српске. За нас је неприхватљиво да се надлежности које су одлукама високих представника одузете Републици Српској и пренесене на заједничке органе БиХ, унесу у Устав БиХ као њене надлежности”, изјавио је за Политику премијер Републике Српске и лидер Савеза независних социјалдемократа Милорад Додик.

Он је истакао да „Мадридска декларација” није ништа друго до „један вид препакованог такозваног „Бутмирског пакета” уставних промена, који су представници Републике Српске одбили прошле године”.

„Ми смо вољни да Устав БиХ ускладимо са пресудом Европског суда за људска права, односно да се преформулише одредба о избору чланова Председништва БиХ. То значи да би ова формулација гласила да се један члан Председништва БиХ бира из Републике Српске, а два из Федерације БиХ”, објаснио је Додик.

Члан Председништва БиХ из Републике Српске Небојша Радмановић је, говорећи о ставу из „Мадридске декларације” да „сувереност земље почива на њеним грађанима”, новинарима рекао: „За нас је неприхватљиво заобилажење првог члана Устава БиХ који је БиХ одредио као државу састављену од два ентитета у којој одлучујућу улогу имају три конститутивна народа”. Он је нагласио да ове две категорије „морају да буду присутне у свим разговорима о уставним променама”.

Члан Комисије за промене Устава БиХ и посланик Партије демократског прогреса у Парламентарној скупштини БиХ Бранко Докић је „Политици” изјавио: „Проблем је што Хрвати инсистирају на правном и територијалном прекомпоновању БиХ, односно на добијању свог ентитета или федералне јединице. Бошњаци, с друге стране, инсистирају на развлашћивању ентитета и јачању заједничких органа. Најупорнији у томе је члан Председништва БиХ и шеф Странке за БиХ Харис Силајџић, чији је услов свих услова за уставне промене укидање принципа ентитетског гласања, механизма који Републику Српску штити од прегласавања у Савету министара и Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ”.

Он је, осим тога, указао и на неке прилично проблематичне формулације у „Мадридској декларацији”.

„Нејасно је шта аутори подразумевају под 'побољшањем функционалности и ефикасности институција БиХ кроз усаглашавање овлашћења Председништва и Савета министара'. Магловита је и формулација да ће домаћи политичари 'подржати и осигурати функционисање свих државних институција и агенција које су већ успостављене, или које ће бити успостављене у будућности, што је обавеза у процесу интеграција у Европску унију и НАТО'. Ако се под овим подразумева развлашћивање ентитета, онда је то још један 'камен спотицања' на путу према уставним променама”, нагласио је Бранко Докић.

(Политика)

 
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер