петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Не одлазим из политике, једино могу са РС да одем из БиХ
Хроника

Милорад Додик: Не одлазим из политике, једино могу са РС да одем из БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 18. јун 2013.

Можда је Бакир мислио на честа упозорења да постоје неки људи који желе да виде Додика на неком другом свијету. Занимљиво је да његова изјава кореспондира са упозорењем које сам добио од безбједносних агенција да у бошњачкој структури постоје неки људи који сматрају да Додика треба послати у вјечна ловишта.

Рекао је то у интервјуу "Гласу Српске" предсједник Републике Српске Милорад Додик.

Он је истакао да морају да се поштују договори па тако и онај прошлогодишњи договор седам лидера о војној и државној имовини.

- Условљавање неће проћи. Ми се само боримо за оно што је договорено. Нека се то испоштује, јер другог начина нема. Док сам ја предсједник РС мораће да се поштује Дејтонски споразум или неће бити ни једне ни друге одлуке - рекао је Додик.

Он је истакао да му је премијер РС рекла да ће плате полицији и просвјетним радницима у септембру бити повећане пет одсто, а у јануару исто толико, чиме ће бити враћене на ранији ниво.

* ГЛАС: Предсједништво БиХ прихватило је јуче уговор између БиХ и Хрватске о граничним прелазима и пограничном саобраћају. Претходно је Небојша Радмановић одбио тај приједлог истичући да се РС није питала?

ДОДИК: Ријеч је о томе да се перманентно и на сваком питању покушава избјећи РС, да нема процеса договарања и консултација и то се десило и овога пута. Ароганција сарајевских политичара направила је процедуралне проблеме у којима је РС искључена из Комисије за преговоре. И десило се то да је Комисија утврдила да се робни промет одвија само преко прелаза Градишка у РС и свих прелаза на територији ФБиХ. РС нема више ниједан прелаз према Хрватској осим Градишке за превоз робе, а 40 одсто границе према Хрватској дијели РС. Из тог разлога господин Радмановић је веома оправдано затражио став РС. Сви знамо да је рок до 1. јула и да смо због тога морали да прихватимо рјешење, јер би неприхватање изазвало само веће проблеме на самој граници за наше људе и произвођаче. Али ми ћемо тражити да се одмах уђе у процедуру прилагођавања и тражења рјешења за нове прелазе у РС. Цајтнот у који су нас довели тјерао нас је да прихватимо одлуку и да је измијенимо у договору са Европском комисијом, јер постоје процедуре које омогућавају да се одлука измијени.

* ГЛАС: Постоји ли још шесторка на нивоу БиХ након што је СДП означена као једна од организатора протеста у Сарајеву, а и лидер СББ-а Фахрудин Радончић рекао је да ће размислити о останку у шесторки?

ДОДИК: Овдје није питање да ли има шесторке, овдје је питање да ли има Босне. Босна је давно започела атрофију и одржава се интервенцијом међународног фактора и њиховим укључивањем. А шесторка је нека друга прича. Нисам ја, нити народ у РС бирао Радончића, Лагумџију или Тихића. Њих је изабрао њихов народ, као што је нас изабрао народ у РС, и ми морамо да се договарамо. Наравно ми не можемо да донесемо ниједну одлуку, али можемо да се договоримо и то касније спроведемо кроз институције. То наравно није успијевало на многим питањима, али на многима јесте. Морамо знати да је БиХ сложена, састављена земља и да нема директно бираног ниједног функционера БиХ. Зато су Српска и ФБиХ примарни фактори одлучивања у свему. Не може се направити јединство од шест различитих политичких партија које су на различитим платформама добили изборе. То је немогуће.

* ГЛАС: Још није затворено питање талачке кризе, а отворена је друга криза са граничним прелазима?

ДОДИК: Оно што је заједничко и једној и другој, шестој, десетој кризи је то што се покушава не поштивати Устав и што се не поштује Дејтонски споразум. Покушава се направити нека нова пракса, као основ за дефинитивно преструктурисање саме БиХ. Могли сте да чујете Лагумџију који каже "Ево ја сам за ванредне изборе и не морам ја бити ту, али само нека промијене Устав". И та његова реченица разоткрива све. Слично је и са проблемом ЈМБ. РС има то питање ријешено и ми немамо тај проблем, али се, као и увијек, проблеми из ФБиХ покушавају пребацити на ниво БиХ. Наравно да сам као човјек погођен и тужан када због тога умре дијете. Међутим, примарно питање је зашто је издавање ЈМБ проблем у ФБиХ, а није био у РС? Зашто нама делегирају тај проблем, када ми тај проблем немамо? Све се овдје политизује, јер они неће да виде став РС. БиХ је састављена од два ентитета и спроведите то кроз ЈМБ, РС дајте један број, ФБиХ два, или ако хоће десет. Ми хоћемо један број, јер то је наше уставно право. И у чему је онда проблем? Мора да се поштује Устав, мора да се поштује ентитет као страна у споразумијевању у БиХ.

* ГЛАС: Народна скупштина РС је донијела закључке поводом талачке кризе дешавања у Сарајеву, али их нису подржали СДС и ПДП, иако су два дана раније на састанку код Вас то учинили. Шта се промијенило?

ДОДИК: Кључно је питање та два дана. Морам да кажем да је већина тих закључака заједнички усвојена на састанку код мене. Неке од њих су предложили представници СДС-а и ПДП-а. Младен Иванић је тражио да се утврди одговорност и дају личне гаранције што је дио закључка. Младен Босић је тражио да се укине РТВ претплата, односно да се уђе у промјене закона и нађе нови принцип у којем се средства неће обједињавати. И то се налази у закључцима. Све то говори о неколико ствари, а прва је да су СДС и ПДП очигледно прерано кренули у политичку кампању. Моја је претпоставка да су сједили с неким ко је од њих тражио да промијене понашање. Уз то СДС је највише била испрепадана оним што се десило у Сарајеву и било је логично да они буду најистрајнији.

* ГЛАС: Да ли је овим доведена у питање сарадња СДС-а и СНСД-а на нивоу БиХ?

ДОДИК: Ово је политичка игра у којој је СДС изабрала да изађе из приче о споразуму између СНСД-а и СДС-а. Ми нећемо имати обавезу према СДС-у ни у чему. Прекршили су споразум. Примарно питање је била БиХ и положај РС у њој. Имали смо договор и они нису поштовали тај договор. Кренули су у политичку тучу. Ми немамо више никакве обавезе према СДС-у. Сами су себе искључили и сви ранији кадровски договори неће бити поштовани.

* ГЛАС: Да ли то значи да Платформа више не важи?

ДОДИК: Не кажем да не важи. Она ће прећутно важити у неким питањима, али што се тиче СДС-а они су изабрали да је прекрше. Њихов је проблем што од свега покушавају да направе политичку игру. Они покушавају да рецимо од Огњена Тадића направе поштењачину, а он је конектован на разне криминалне групе. Све се зна. Треба миленијуми да прођу да СДС навуче ореол поштене приче, а они то упорно покушавају. То може да буде легитиман политички приступ, али он је штетан за РС, јер ако смо икада требали да будемо јединствени, требали смо да будемо на овоме, а нисмо. СДС је била обични трабант која покушава да глуми како води одговорну политику у РС. Показало се да то није тако. СДС је показала да има обавезе према неком другом и ми немамо више шта да причамо.

* ГЛАС: Зашто не може бити ријешено питање државне и војне имовине, онако како је договорено на састанку шесторке прошле године? Постоје притисци, прије свега из америчке администрације, да се то ријеши. У парламент је упућен и приједлог СДП-а и СББ-а.

ДОДИК: То су подвале. Притисци међународне заједнице никада не престају, а сада је притисак да се усвоји приједлог закона о имовини који је супротан политичким договорима шесторке, односно седморке јер је ту био и Тихић, из марта прошле године. Тај споразум је основа за било које разговоре. Ова прича је више уперена ка томе да се још једном РС и персонално Милорад Додик истјера на чистину и представи као неко ко неће да ријеши питање војне имовине. Неће проћи ништа што није дио договора, а када буду поштовали договор многе ће ствари проћи. Постоји јасан договор који предвиђа рјешавање питања војне имовине. Та имовина није спорна и дефинисана је одлукама Предсједништва које смо прихватили. Али потребно је да се то питање ријеши заједно са осталом имовином. Овдје је неко вјешто подметнуо то да је војна имовина услов за NATO, а остала имовина услов за затварање OHR-а. Они гурају то да се рјешавање питања војне имовине сада одвоји и да се остала имовина не ријеши. Оно што ми хоћемо јесте да ријешимо и једно и друго. Али хоће сада да се избјегне чињеница да је РС споразумна страна и постављају закон који није уставан. Та врста условљавања неће проћи. Ми се само боримо за оно што је договорено. Нека се то испоштује, јер другог начина нема. Док сам ја предсједник РС мораће да се поштује Дејтонски споразум или неће бити ни једне ни друге одлуке.

* ГЛАС: Бошњачки члан Предсједништва БиХ Бакир Изетбеговић у суботу је изјавио да "Додик ускоро одлази" и да "борба за Босну није завршена". Како схватате те поруке?

ДОДИК: Могуће је да је Бакир помислио да предсједник РС одлази из БиХ, што сугерише закључак да онда одлази и Српска. Ако је на то мислио, можемо да се договоримо да то урадимо. С друге стране, могуће је да је помислио да сам својеглав и да сам против NATO-а и да су Американци можда одлучили да ме склоне, те да ћу отићи, а да ће доћи неко с ким ће поравнати РС. Ако је то, онда се узалуд радује, јер и послије Додика овдје ће доћи неко ко ће бити одговоран и који никада неће дозволити ни мање ни више од онога што је Српска данас. Постоји и трећи разлог. Можда је Бакир Изетбеговић мислио на честа упозорења да постоје неки људи који желе да виде Милорада Додика на неком другом свијету. Занимљиво је да његова изјава кореспондира са упозорењем које сам добио од безбједносних агенција да у бошњачкој структури постоје неки људи који сматрају да Додика треба послати у вјечна ловишта. Не знам тачно о чему је мислио. Мени лично се највише свиђа ако је мислио на то да заједно са РС одлазим из БиХ. Онда ћемо нас двојица попити кафу.

* ГЛАС: Изетбеговић каже да војну и политичку борбу за цјеловиту БиХ води иста врста људи. Који су то људи?

ДОДИК: Није политички легитимно призивати насиље. Сасвим је легитимно да постоје људи који се боре за БиХ али је проблем што оспоравају моју легитимност да се борим за РС. Зашто мени замјерају што се борим за РС? Такве системске грешке довешће до распада БиХ. Како год, припадам оним људима који о томе отворено говоре. Не може Бакир нама да шаље поруке да не ваљамо ако њега не слушамо. Они морају да се освијесте, јер српски и хрватски политички естаблишмент јасно је дефинисао своје политике. Али они живе у имагинарној БиХ и неће да изађу из тог сна.

* ГЛАС: Најавили сте да ће бити урађена анализа колико РС кошта БиХ. Када?

ДОДИК: То је комплексна прича и ми морамо да сагледамо све трошкове, а не само оне из буџета. Рецимо кашњење одлука на нивоу БиХ кошта огромно много привреду и то је трошак који се тешко може надокнадити. Покушавали смо на фамозној шесторки да наметнемо економска питања, али није прошло. Нигдје на свијету нема да привредна комора наплаћује чланарину од појединих предузећа у висини од 1,5 милиона КМ. Како то може да буде нормално? Покушали само са СДП-ом да се договоримо око тога, али када уђе у процедуру онда не може ништа. Договорили смо да се заштитимо и наметнемо забрану увоза у моменту доспијећа пољопривредних производа и опет ништа. Опет имате слободу да се овдје увози смеће. Увози се месо које стоји 30 година замрзнуто и овдје се нама продаје, а наш сточни фонд се уништава. Када тражимо да се то заустави на граници, нико неће да реагује, него кажу: буни се РС. Наравно да се РС буни, јер ми имамо одговорност према себи. Све су то ствари које се морају скупити и на један објективан начин приказати, што ми чинимо путем владиних структура. Све се евидентира и направиће се озбиљна платформа у вези са кључним економским питањима.

* ГЛАС: Како оцјењујете рад Владе РС у првих 100 дана?

ДОДИК: Мислим да је урађено доста ствари и ријешено много важних питања и процеса. План РС је веома јасан, а то је да ову годину заврши са стопом раста БДП-а. Према садашњим подацима Владе, ако се не десе неке драматичне промјене, тај раст ће бити око два одсто. То би био риједак примјер у региону да се дешава раст БДП-а. Добри су трендови у области енергетике прије свега у производњи електричне енергије, нафтних деривата и имамо релативно добру и успјешну пољопривредну сезону коју је Влада помогла низом мјера. Према подацима Владе које добијам, стабилизује се ситуација у "Шумама" које ће ову годину да заврше позитивно. Влада је успјела да одржи ликвидност и поред кашњења ММФ-а и чињенице да није завршен договор за "Електропренос". Предсједник Владе ми је рекла да жели да обезбиједи да у септембру буде донесена одлука у вези са повратом плате од пет одсто за образовање и полицију, а у јануару идуће године и преосталих пет одсто. Влади није било лако и једноставно, јер имамо пад прихода од индиректних пореза, али веома важно је да РС данас има највеће отворене инвестиције на простору бивше Југославије мада то многи не желе да признају.

* ГЛАС: Како гледате на протесте и захтјеве студената?

ДОДИК: Не треба бити наиван. Студенти су знали за причу о четвртом павиљону, јер је то програм власти, а не студената. Оно што смо хтјели јесте да проблеме образовања рјешавамо у процесу приступања ЕУ. Хрватска је око 90 одсто кампуса и факултета саградила из донација ЕУ. И ми се надамо да ћемо добити кандидатски статус и тиме приступ за око пет-шест милиона евра за те намјене. Сада смо морали да релоцирамо наших десет милиона и градимо павиљон. С друге стране, све то није поштено и није фер, јер студенти на бањалучком Универзитету имају најјефтинији смјештај, исхрану, а школарина није мијењана откад је СНСД дошао на власт.

* ГЛАС: Да ли изградња павиљона рјешава проблем високог образовања, квалитета наставе, наставног кадра, корупције?

ДОДИК: Не рјешава. То је процес у којем треба да учествују сви. РС нема сада 20 милиона за павиљон, али оно што се перманентно покушава јесте да се управо на томе инсистира. Утицај државе у области високог образовања завршава се доношењем закона о високом образовању и стварањем буџетских услова за функционисање. Аутономне одлуке о квалитету наставе или програмима припадају Универзитету и студентима, а не држави и властима. Поштујем студенте и ја сам био студент и мислио да могу да промијеним свијет, да јуришам на звијезде. Поштујем и њихову жељу за промјенама, али је лоше што су неки студенти који студирају годинама све проблеме образовања свели на градњу једног павиљона. И ја сам веома незадовољан стањем свијести на Универзитету, нивоом образовања, непотизмом и корупцијом, али те приче не може да рјешава ниједна власт јер је Универзитет аутономан. Сенат на Универзитету, који је орган управе, није под контролом власти. Ми поштујемо аутономију Универзитета и сам Универзитет мора да сазри и та питања ријеши. Хоће ли то успјети ове или идуће године не знам, а ја бих волио да је успио давно. Овдје је грешка у адресама и они који су изашли на протесте морали су да знају ту адресу.

* ГЛАС: Према најновијим истраживањима NDI, имате натполовичну подршку грађана РС. С друге стране ПДП каже да су то изврнути подаци?

ДОДИК: Па добро, ево нека они ураде истраживање. Ниједно па ни то истраживање мени није важно, важан је осјећај када изађем међу људе и осјетим наклоност. Покушавам да разговарам са свима, да разумијем проблеме, да свој посао радим одговорно и да РС буде стабилна. То што је неко нервозан, посебно ПДП која је раније била власт, то је нека друга прича. ПДП је партија из очаја, они немају другог политичког пројекта него да покушају да се уједине с опозицијом, са СДС-ом, и тако дођу до функција. Али то су њихови проблеми, а ја само могу да их обавијестим да ћемо све учинити да ова скупштинска већина у РС добије и сљедеће изборе. Обавјештавам их да ће Милорад Додик бити кандидат за предсједника Републике и да ће те изборе добити. Они нека поставе кога год хоће с друге стране, ја имам довољно енергије, снаге и подршке да успијем.

Ризикујем сада да поново кажу "ево га Додик мисли да је он Република Српска". Не мислим ја да сам Република Српска, али мислим да представљам већинску РС. Спреман сам да то поново провјеримо и сигуран у резултат.

Русија

* ГЛАС: Сутра идете у Русију. С ким ћете се састати и које ће бити теме разговора?

ДОДИК: Позван сам на економски форум у Русију која је наш велики партнер. Покровитељ и главни говорник форума је предсједник Русије Владимир Путин. На том форуму ћу разговарати са многим пословним људима и са господином Путином. Покушаћемо да обезбиједимо нове инвестиције у Републици Српској и то је кључно питање.

СНСД

* ГЛАС: Да ли је завршен процес консолидације у СНСД-у и да ли се странка ослободила људи који су радили у сопственом интересу?

ДОДИК: Процес је завршен у значајном обиму. Остаје још градска организација Бањалука и ми ћемо то урадити у најповољнијем моменту. Овај град треба и у политичком смислу ослободити од прекомјерног трачарења које утиче на политички живот. СНСД има намјеру да побиједи на изборима и имамо снаге за то. Мислим да смо учинили много, иако је наравно било грешака, али те грешке су дугорочно, краткорочно, законски и морално далеко мање, него грешке било које власти прије нас. Зато ми имамо легитимно право да тражимо повјерење народа и то ћемо и урадити. Овај народ нема никога бољег од нас. СНСД се ослободио неких људи, неки су отишли из разлога што су личне интересе стављали испред општих, неки зато што су дуго били ту. Широм РС имамо нове људе у руководствима и тај процес консолидације је апсолутно успјешан.

(Глас Српске)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер