субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Саопштења америчког амбасадора у БиХ су бесмислена, не поштујемо насиље међународне заједнице; Прослава Дана РС није инат, то је љубав
Хроника

Милорад Додик: Саопштења америчког амбасадора у БиХ су бесмислена, не поштујемо насиље међународне заједнице; Прослава Дана РС није инат, то је љубав

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 10. јануар 2016.

Милорад Додик: Прослава Дана РС није инат, то је љубав

„Веома сам захвалан премијеру Александру Вучићу на доласку, али не замерам ни председнику Томиславу Николићу што неће присуствовати прослави Дана РС, јер један мора остати у држави.“

Овако у интервју за „Блиц“ Милорад Додик, председник Републике Српске (РС), одговара упитан за госте на данашњој централној прослави Дана РС у Бањалуци, који је Уставни суд БиХ недавно прогласио неуставним на захтев бошњачког члана Председништва БиХ Бакира Изетбеговића.

Вучић и скоро цела Влада Србије долазе, председник Николић је спречен. Да ли мислите да је то у вези са његовом предстојећом посетом Сарајеву и да ли сте изненађени?

- Наравно да нисам. Нигде у свету није пракса да оба државника долазе на овакве прославе. Захвалан сам Вучићу на свој подршци коју пружа РС, и он и његови министри ће нам бити међу најдражим гостима. Захвалан сам и Николићу што ми пренео сазнања о мом рушењу, које странци планирају.

Из Сарајева се чује салва критика због Вучићевог доласка. Замерају му да тиме подржава кршење Устава БиХ, да крши Дејтон...

- Нема потребе одговарати на те глупости. Сарајево није БиХ, као што ни ставови Изетбеговића нису званични став Председништва БиХ. Све су то његове примедбе, а пошто нема ни консензуса, нити је то усвојено као званичан став Председништва, не бих се ја пуно на то освртао.

Дакле, да ли је прослава Дана РС инат?

- Прослава Дана РС није никакав инат, то је љубав. Није у питању верски празник, већ је 9. јануар 1992. дан када је проглашена РС, легално и легитимно, и то је дан свих грађана РС. У питању је дан установљен не пред некаквим судовима који га стога неће ни укидати, већ гласањем политичких представника народа у Скупштини. Ми немамо потребу за одмеравањем снага, али нећемо ни излазити у сусрет покушајима представљања историје на други начин. Српска није производ рата, њено оснивање је израз воље народа у БиХ у моменту распада бивше СФРЈ и то пре оружаних сукоба.

Кажете није инат, а најављује се да ће овогодишња прослава бити најгламурознија досад.

- Пролазимо веома тежак период континуираног оспоравања, али уједно постоје и велика љубав народа и опредељење да се очувају институције и снага РС. Можда постоји мала доза српског ината, јер ове године имамо одличну атмосферу, људи су истакли заставе на кућама. Мада у односу на раније, нов је само револт народа према томе да три странца и двојица бошњачких судија прегласају остале у Уставном суду и да они буду ти који доносе одлуке за РС.

Како коментаришете расправу српског члана Председништва БиХ Младена Иванића са председником Србије, чије сте били средиште, након које је Иванић поручио да неће да учествује у „српским свађама“?

- Иванић глуми увређену стрину, а погледајте само ко је први почео расправу. Његов недостатак бриге за РС и свој ентитет је очигледна ствар, он ће се формално усликати и имати лепе речи са српски народ, али ће му истовремено бити најважније да се ни с ким не свађа у Председништву БиХ. Он је Жељку Цвијановић у трци за члана Председништва БиХ из РС победио захваљујући бошњачким гласовима. А друго, као тада председавајући Председништва „успео“ је да не заузме став у вези са британском Резолуцијом о Сребреници, која је требало Србе да прогласи за геноцидан народ, што им, срећом, није прошло у Савету безбедности УН.

Да ли понекад замерате Вучићу на политици помирења? Иванић је њега позвао након расправе са Николићем.

- Вучић гради Србију као фактор стабилности у региону. То са Иванићем опет ништа не говори о Вучићу, али говори много о Иванићу. Он је ушао у расправу са Николићем, отворио тај фронт сам и онда позвао Вучића и то представио као неки свој успех. Смешно. Зашто није разговарао са Николићем с којим се и расправљао?

Ипак, и Иванић долази на прославу, као и други српски политичари из БиХ с којима се иначе не слажете, осим око Дана РС. Кажу да је Србе ујединио Бакир Изетбеговић?

- Нажалост, нема ту никаквог обједињавања. Народ увиђа да српски политичари у Сарајеву једино гаје издајништво и политику подилажења тамошњим политичарима и међународној заједници и то је све видљивије. Тако да нас Бакир није ујединио.

Емир Кустурица вам је „прорекао“ да ћете у 2016. остати антитеза Бакиру Изетбеговићу и његовом оцу познатом по делу „Исламска декларација“. Да ли вам се допада идеја?

- Допада ми се. Има ту истине. Бакир и не скрива да је следбеник свог оца Алије Изетбеговића, аутора те декларације, која промовише муслиманство и панисламизам. Све што је у њој писао данас можете да видите у ономе што се данас зове Исламска држава са циљем да се прогласи шеријатска држава.

 

(Бојана Јеловац – Блиц)

Милорад Додик: Амерички амбасадор у БиХ се понаша непринципијелно, а саопштења су му бесмислена

Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да се амерички амбасадор у БиХ Морин Кормак непринципијелно понаша и нагласио да одлука Уставног суда БиХ о неуставности 9. јануара као Дана Републике Српске никада неће бити спроведена.

- Могу само поручити да су бесмислена саопштења америчке Амбасаде када славимо наш дан. Ми поштујемо њихове празнике, могли би и они наше - истакао је Додик.

Он је рекао да га не занима одлука Уставног суда БиХ о неуставности 9. јануара као Дана Републике Српске и да никада неће бити спроведена.

- Нека то зна и амбасадор (САД Морин Кормак) и сви они који су је навели да нас баш данас повреди тиме што је написала да ми кршимо Дејтон, да је долазак премијера Србије Александра Вучића овде кршење Дејтона - навео је Додик.

Према његовим речима, они су злонамерни и против Републике Српске, а амерички амбасадор непринципијелно се понаша у БиХ.

- Она нема право да задире у бит овог народа и нема право да нам на тај начин држи лекције. Ми ћемо славити 9. јануар, амерички амбасадор нека пише своје саопштење - закључио је Додик.

Амбасада САД у БиХ апеловала је да власти у Републици Српској направе одговарајуће измене да би будуће прославе Дана Републике биле у складу са захтевом Уставног суда БиХ који је оценио неуставним дио Закона о празницима Српске, те наложио Народној скупштини Републике Српске да измени спорне одредбе.

(Срна)

Милорад Додик за РТС: Не поштујемо насиље међународне заједнице

Република Српска поштује Устав БИХ, али не поштује насиље међународне заједнице, каже за РТС председник РС Милорад Додик. Ми у Српској волимо све што представља Србију, истиче Додик.

О евентуалним последицама прославе 9. јануара и односима са Србијом, за коју верује да јој је питање Републике Српске једно од најважнијих националних питања, председник Српске говори за РТС.

Рекли сте на свечаној академији да признајете само БиХ коју предвиђа Устав. Да ли одлуку Уставног суда и све што је уследило видите као припрему "Дејтона 2"?

- О томе причају многи. Република Српска постоји и поштује Устав БиХ који је направио политички систем. Не поштујемо насиље међународне заједнице, као што не пошујемо ни саопштење Амбасаде САД која је напала Дан РС. Тиме је повредила Републику Српску и српски народ. То је потпуно непотребно, јер Срби поштују Америку и њен националне датуме. Квалификације које је дала америчка амбасада су за нас неприхватљиве и увредљиве. Постојаће Дејтон и и на том основу ће Босна и Херцеговина опстати или ће се ентитети постати независне државе, нема никаквог "Дејтона 2".

Уставни суд дао је Републици Српској рок од шест месеци да одреди неки други датум као свој дан. Шта ћете на пролеће?

- Још свечаније славићемо и догодине овај дан као Дан Републике. И следећа на коју пада 25. годошњица и све остале славиће се 9. јануара. То не може ниједан суд да оспори. Политичка одлука је политичка игра и ујдурма и доказ да РС не може да има поврења у тзв. "добре намере странаца".

Очекујте ли и надаље оволику и овакву подршку Београда?

- Захвални смо на ставу Београда који је дуго у политичком смислу сатанизован у БиХ. Београд који показује своје слободарско лице, толеранцију, политику сарадње и мира, промовише најбоље цивилизацијске вредности, очигледно некима смета. Ми волимо све што је Србија и то је свакоме познато. Са друге стране, све што је БиХ је за нас морање. Кад имате ситуацију да се нешто хоће и нешто мора, зна се да побеђује оно што се хоће. Оно што се мора једног дана ће престати да буде морање.

(РТС)

Милорад Додик: Не искључуjем могућност референдума о статусу Српске

БAЊAЛУKA - Председник Републике Српске Mилорад Додик изjавио jе данас да због "наметања" Босне и Херцеговине коjа ниjе у складу са Деjтонским споразумом и Уставом БиХ не искључуjе могућност евентуалног референдума о статусу Републике Српске.

Додик jе, одговараjући на питања новинара после свечане академиjе поводом обележавања Дана Републике Српске, рекао да се данас слави Република Српска у складу са уставном позициjом коjу има у Босни и Херцеговини.

"Имаjући у виду да се то овде покушава наметнути нека Босна и Херцеговина нисам и нећу да искључим никада могућност да Срби овде одлучуjу о свом статусу у некоj будућности", поручио jе Додик.

Oн jе синоћ у изjави Танјугу оценио да "БиХ одређена Деjтонским споразумом више не постоjи" и да jе за РС прихватљива само Босна "у деjтонском смислу", "кроз коjу РС има карактер државе".

"Aли, пошто такве Босне више нема, него има Босне коjа jе наметнута насиљем високог представника, она Босна коjу подржава само jедан народ, муслимани у БиХ, за нас ниjе прихватљива, jер jе она унитарна и централистичка. Tаква Босна и Херцеговина не може да има нашу подршку", поручио jе Додик.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер