петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Не бојим се ни санкција ни високог представника Инцка
Хроника

Милорад Додик: Не бојим се ни санкција ни високог представника Инцка

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 29. децембар 2009.

Бањалука – Република Српска ће у марту или априлу идуће године организовати референдум на којем ће се грађани изјаснити о одлукама високог представника међународне заједнице Валентина Инцка којима је продужио мандат страним судијама и тужиоцима у Босни и Херцеговини, изјавио је данас у Бањалуци републички премијер Милорад Додик.

„Пре расписивања референдума, морамо правно уредити ову област јер је то предуслов да остваримо право на референдум. Важећи закон није добар, а то је уочила и опозициона Српска демократска странка која је већ предложила његове измене. Ми ћемо у јануару одлучити да ли ћемо мењати постојећи или ћемо се определити да донесемо нови закон”, казао је Додик на конференцији за новинаре.

Одговарајући на питање – да ли се, ако референдум буде организован, боји санкције високог представника – Додик је рекао: „Не бојим се ни санкција, ни високог представника. Јер, ја сам на последњој седници Савета за примену мира у БиХ отворено рекао да ћемо ми, ако високи представник настави са наметањем одлука, расписати референдум. С обзиром на то да је Инцко, када је реч о наметању одлука, наставио праксу својих претходника, мирно могу рећи да је, у ствари, он тај који ће довести до одржавања референдума на којем ће се бирачи изјаснити о одлукама које је он наметнуо.”

Додик није конкретније говорио о мањкавостима Закона о референдуму. Међутим, највероватније је реч о томе да Клуб Бошњака или Клуб Хрвата у Већу народа Републике Српске могу да одлуку о расписивању референдума прогласе штетном по витални интерес бошњачког или хрватског народа. У том случају, одлука парламента не може да ступи на снагу док Уставни суд Републике Српске не реши спор. Ако би Уставни суд потврдио да је одлука парламента о расписивању референдума штетна по витални интерес било којег народа, онда би она била неважећа.

Додик је потврдио да је влада утврдила Нацрт закона о попису становништва у Републици Српској. „Ако на нивоу БиХ не будемо могли да се договоримо о попису становништва, ми ћемо тај посао обавити 2011. године. Ми то морамо да урадимо, јер је Европска комисија казала да ће, ако не буде пописа, БиХ изгубити могућност да конкурише за многе развојне пројекте. Република Српска не жели да због Федерације БиХ изгуби ову шансу. Ми и сада сматрамо да нам треба закон о попису на нивоу БиХ, али у њему морају да буду јасно дефинисане две организационе целине – Република Српска и Федерација БиХ. Ако не буде тако, неће бити ни закона”, поручио је Милорад Додик.

Када је реч о доношењу закона о попису на нивоу БиХ, постоји још један камен спотицања – одбијање бошњачких партија да у њему буде могућност да се грађани изјашњавају о националној, верској и језичкој припадности. Овакав став Бошњака неприхватљив је и за Србе и за Хрвате.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер